Tikkurila: oryginalne wnętrza w duchu retro
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Styl retro przeżywa swój renesans. Do tej pory kojarzony z minioną epoką, dziś wraca w odświeżonym wydaniu. Zabytkowe meble i dodatki zdobyte z antykwariatów bądź na pchlich targach, wzorzyste dywany, stylowe plakaty z motywami stylu vintage – to przykłady wyznaczników niebanalnych wnętrz na miarę dawnych lat. Marka Tikkurila przedstawia kilka wskazówek na aranżację mieszkania, które przeniesie domowników w sentymentalną podróż do przeszłości.
W salonie w stylu retro bazę powinny stanowić elementy wyposażenia, które odzwierciedlą dawną modę. Elegancki, tapicerowany fotel w odcieniu musztardowym czy ekstrawagancki stolik na kółkach wprowadzą do pomieszczenia powiew minionych lat. Inspirowany stylem zabytkowych kamienic parkiet w jodełkę jeszcze bardziej podkreśli wyjątkowy charakter wystroju. Na ścianach zaś doskonale sprawdzi się nieprzytłaczająca barwa, jak np. przydymiona szarość H495 Tuft z palety Tikkurila Feel the Color. Subtelne tło spójnie skomponuje się z wyrazistymi meblami, budując w pomieszczeniu nietuzinkowy, a jednocześnie pełen harmonii obrazek.
Szukając pomysłów na nieco bardziej intrygujące rozwiązania warto przyjrzeć się zestawieniu elementów stylu retro z nowoczesnymi dodatkami. Z pozoru niepasujące do siebie krzesła o różnorodnych kształtach i kolorach czy gustowny regał wypełniony porcelaną będą stanowiły czarującą namiastkę poprzedniej epoki. Jasna zieleń ścian w tonacji Y383 Cucumber dyskretnie dopełni tradycyjne wnętrze, idealnie współgrając z drewnianą podłogą. Nowoczesny akcent w postaci awangardowego plakatu stworzy zaś ciekawy kontrast dla stylistyki retro, nadając pomieszczeniu odrobinę świeżości.
Widoczne, żywe kolory to znak rozpoznawczy lat 50. i 60. Malując ściany na energetyczną żółcień H300 Lemonade oraz soczysty koral K319 Flamingo uzyskamy wnętrze pełne pozytywnej energii, które będzie motywować do działania. By jeszcze mocniej podkręcić niepowtarzalny klimat retro w aranżacji, a jednocześnie uniknąć przerysowanego efektu, warto dobrać meble i dekoracje w przemyślany sposób. Abstrakcyjne formy krzeseł i fantazyjne figurki w podobnych lub neutralnych tonacjach urokliwie wzbogacą pomieszczenie, przenosząc nas myślami do starych, dobrych czasów.
Więcej stylowych wnętrz w barwach Tikkurila można znaleźć pod adresem www.tikkurila.pl.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.