Komunikaty PR

To warto wiedzieć o ochronie wzroku latem!

2022-07-13  |  14:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.04 MB )

Sezon wakacyjny zachęca do częstszego przebywania na świeżym powietrzu i korzystania z uroków lata. W tym czasie większość z nas planuje także swój długo wyczekiwany, zasłużony urlop. W trakcie przygotowań do wyjazdu do podróżnych toreb pakujemy olejki do opalania, kremy z filtrem UV, kapelusz, kostium kąpielowy i wszystkie akcesoria, które przydają nam się podczas wypoczynku. Jednak czy pamiętamy również o ochronie wzroku wszystkich podróżujących przed szkodliwym promieniowaniem?

W trakcie słonecznego dnia do oczu dociera dużo więcej światła. Co więcej – planując wakacje nad wodą, warto pamiętać o tym, że tafla wody może odbijać nawet do 95 proc. promieni UV! W przypadku długotrwałej ekspozycji na słońce i braku odpowiedniej ochrony oczu może dojść do uszkodzenia siatkówki i rogówki.

Niebezpieczne promieniowanie UVA i UVB

Lekarze przestrzegają, by w upalne dni unikać przebywania na słońcu w samo południe – słońce grzeje wówczas najmocniej, dlatego lepiej zrezygnować z wyjścia na zewnątrz, by zminimalizować ryzyko poparzenia słonecznego. Okazuje się jednak, że dla wzroku najbardziej newralgicznymi godzinami są 09:00 oraz 14:00 – 15:00. To w tym czasie do oczu dociera najwięcej promieni UV, które są absorbowane przez tkanki oka – rogówka wchłania przede wszystkim promienie UVB, natomiast soczewka UVA. To bywa powodem możliwych uszkodzeń tkanki, a od długości fali zależny jest ich stopień i rodzaj.

Lekarze przestrzegają, by w upalne dni unikać przebywania na słońcu w samo południe – słońce grzeje wówczas najmocniej, dlatego lepiej zrezygnować z wyjścia na zewnątrz, by zminimalizować ryzyko poparzenia słonecznego. Okazuje się jednak, że dla wzroku najbardziej newralgicznymi godzinami są 09:00 oraz 14:00 – 15:00. To w tym czasie do oczu dociera najwięcej promieni UV, które są absorbowane przez tkanki oka – rogówka wchłania przede wszystkim promienie UVB, natomiast soczewka UVA. To bywa powodem możliwych uszkodzeń tkanki, a od długości fali zależny jest ich stopień i rodzaj.

Warto wiedzieć o tym, że okulary „na słońce” to nie tylko „zerówki”. Mitem jest, że osoby, które mają wadę wzroku, nie mogą w pełni korzystać z rozwiązań optycznych chroniących ich wzrok przed szkodliwym światłem. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne z korekcją (do kupienia wyłącznie w profesjonalnych salonach optycznych). Nawet jeśli mamy do czynienia z dużą wadą wzroku, odpowiedzią na te potrzeby mogą być np. szkła okularowe z nowoczesną, inteligentną technologią, która chroni oczy nie tylko przed promieniowaniem UV na zewnątrz, ale także ekranem monitora komputera czy telewizora w pomieszczeniach. Jest to możliwe dzięki miliardom cząsteczek fotochromowych, w które wyposażone są takie szkła.

Odpowiednie wsparcie dla wzroku i ochrona w postaci szkieł wyposażonych w filtry ochronne, blokujące wnikanie szkodliwego promieniowania w głąb oka to absolutna konieczność nie tylko latem, ale przez cały rok. Nadmiar światła powoduje degradację struktur gałki ocznej, co z kolei może przyczyniać się do zwiększonej wrażliwości, przez co tym bardziej wymagają wówczas stałej, kompleksowej ochrony – podkreśla Agnieszka Stawowy, dyplomowany optyk, ekspertka kampanii Czas Na Wzrok. Na podstawie doświadczeń i rozmów z moimi pacjentami wiem, że w tym wypadku jednym z najkorzystniejszych i przede wszystkim – najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku – są szkła, które w 100% blokują promieniowanie UVA i UVB oraz jego przenikanie w głąb oka – dodaje ekspertka.

Zapomnij o okularach przeciwsłonecznych za 10 zł!

„Gotowe” okulary takie, które możemy kupić w hipermarkecie, aptece czy na straganie na nadmorskim deptaku, to odwieczny problem, z jakim zmagają się Eksperci Maksymalnej Ochrony Wzroku, edukujący Polaków w zakresie dbania o wzrok.

Pamiętajmy, że rozwiązania optyczne z ochroną przeciwsłoneczną mają sens jedynie wtedy, jeśli poparte są odpowiednimi certyfikatami ochrony wzroku zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Powinny one mieć także oznaczenie CE. Oznacza to, że okulary są zgodne z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Zakup okularów przeciwsłonecznych bez certyfikatu może wyrządzić więcej szkody. Nieodpowiednie, ciemne szkła rozszerzają źrenicę, co w rezultacie sprawia, że do oka dociera więcej promieni słonecznych, które mogą uszkodzić soczewkę czy siatkówkę.

Odpowiednie nawilżenie

Bardzo istotne jest także odpowiednie nawilżenie oczu. Nie tylko upały i nadmierne słońce, ale także klimatyzacja czy wszelkiego rodzaju wentylatory i wiatraki tak często używane latem mogą prowadzić do wysuszania gałki ocznej. Pamiętajmy więc o regularnym nawilżaniu oczu. Zadbajmy o to, by krople nawilżające były niezbędnikiem w naszej wakacyjnej torbie podróżnej. Najlepiej te, które w swoim składzie zawierają kwas hialuronowy – naturalny składnik naszego organizmu, występujący właśnie m.in. w gałce ocznej. Krople nawilżające będą szczególnie cenne, jeśli wyruszamy w podróż samochodem czy samolotem. Wilgotność w tych środkach lokomocji może być niska właśnie ze względu na klimatyzację. Brak nawilżenia może prowadzić bowiem do podrażnienia i zaczerwienienia oczu.

W celu doboru odpowiedniej maksymalnej ochrony wzroku najlepiej udać się do eksperta ds. ochrony wzroku w salonie optycznym. W ten sposób uzyskamy profesjonalne wsparcie, a rozwiązanie będzie dopasowane indywidualnie do naszych potrzeb. Listę Ekspertów Maksymalnej Ochrony Wzroku znaleźć można na www.czasnawzrok.pl

 

Kontakt dla mediów:

Monika Gajo

Senior Consultant

Marketing & Communications Consultants

e-mail: gajo@mcconsultants.pl

mob.: 662 031 031

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia Biuro prasowe
2024-08-14 | 15:35

Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia

Wielu z nas traktuje bieganie, skakanie i jazdę na rowerze jako nieodłączne elementy dzieciństwa. Są to aktywności, które nie tylko dostarczają radości, ale także
Zdrowie Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami
2024-08-14 | 01:00

Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami

Zgodnie z wykonanymi w 2023 badaniami Instytutu IQS, jedynie 44% Polaków wykonuje regularne badania profilaktyczne. Tymczasem, wiele chorób, szczególnie we wczesnych stadiach
Zdrowie Wakacje od pracy – nie od zdrowia
2024-08-13 | 19:00

Wakacje od pracy – nie od zdrowia

Lato kojarzy się nam z odprężeniem, odpoczynkiem i jest to jak najbardziej dobre skojarzenie. Jednak, w myśl powiedzenia „lepiej zapobiegać, niż leczyć”

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.