Komunikaty PR

Top 5 atrakcji w stolicy Warmii i Mazur!

2024-06-07  |  10:00
Biuro prasowe

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, czas wzmożonych wyjazdów, zwiedzania i poszukiwania ciekawych oraz polecanych atrakcji w różnych częściach Polski. Jednym z najpiękniejszych regionów naszego kraju jest kraina tysiąca jezior, a więc Warmia i Mazury ze stolicą w Olsztynie. mPay jako codzienny towarzysz w podróżach po Polsce przygotował specjalne zestawienie najciekawszych atrakcji największego miasta na Warmii. Z aplikacją mPay szybko zaplanujesz wycieczkę do każdego zakątka Polski.

Zamek kapituły Warmińskiej

Jedna z głównych atrakcji Olsztyna, czyli zbudowany w XIV wieku zamek kapituły Warmińskiej to gotycka budowla, która przez wieki pełniła funkcje obronne i była siedzibą administratora dóbr kapituły. Swoją popularność zawdzięcza Mikołajowi Kopernikowi, który przez 5 lat mieszkał w murach tego zamku. Do dzisiaj na ścianach zachowała się oryginalna tablica astronomiczna jego autorstwa. Aktualnie znajduje się tutaj Muzeum Warmii i Mazur. Sam budynek od 1953 roku wpisany jest do rejestru zabytków, a w 2023 roku uznany został za pomnik historii.

Rynek Starego Miasta

Olsztyńskie Stare Miasto to przede wszystkim liczne historyczne zabudowania – kościoły, kamieniczki, zamek czy ratusz. Na rynku utrzymany jest niesamowity klimat, który szczególnie wieczorem podczas spaceru robi niezapomniane wrażenie. Na Starym Mieście można znaleźć m.in. ławeczkę Mikołaja Kopernika, która podkreśla znaczenie tej postaci dla całego miasta. Na rynku zwiedzić można także Wysoką Bramę, fragmenty murów obronnych, Dom Burmistrza czy neogotycki kościół ewangelicko-augsburski. Szczególnie latem warto odwiedzić to miejsce, ponieważ Stare Miasto staje się wtedy plenerową sceną Olsztyńskiego Lata Artystycznego, czyli najdłuższego festiwalu w Polsce. Olsztyńskie Lato to niezapomniana uczta przede wszystkim dla miłośników muzyki – od rocka i folku, poprzez jazz i blues, po muzykę klasyczną. Wśród letnich atrakcji nie brakuje także widowisk teatralnych i kabaretowych, festynów, imprez dla dzieci, a nawet spektakli operowych.

Planetarium

W Olsztynie znajduje się drugie co do wielkości planetarium w Polsce, które jest zarazem siedzibą Federacji Miast Kopernikowskich, czyli miast związanych z życiem i naukową działalnością Mikołaja Kopernika. Planetarium to idealna rozrywka dla małych i dużych, wiele atrakcji sprawi, że oprócz świetne spędzonego czasu będzie to też pouczająca lekcja astronomii i historii. Sam budynek planetarium także zasługuje na chwilę uwagi – zaprojektowany przez Ludomira Gosławskiego i Janusza Miścickiego został otwarty w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, raptem 14 miesięcy po rozpoczęciu prac. We wnętrzach znajdują się portret astronoma czy malowidło ścienne przedstawiające Koński Łeb z gwiazdozbioru Oriona.

Piękno jezior i natury

Stolica Warmii to zdecydowanie nie tylko piękne uliczki i zabytki, ale głównie jeziora, parki i wszechobecna natura. W samym mieście znajduje się 11 jezior, największym i zajmującym ponad połowę powierzchni wszystkich jest jezioro Ukiel. Natura to niebywały atut Olsztyna, liczne parki i lasy, zbiorniki wodne i rzeki umożliwiają obcowanie z przyrodą, ale także różne aktywności takie jak spływy kajakowe, żeglowanie czy pływanie. Głównym punktem turystycznym wśród olsztyńskich jezior jest Plaża Miejska, znajdująca się zaraz obok molo i Centrum Rekreacyjno-Sportowego. Oferuje m.in.: wypożyczalnię sprzętu (kajaki, rowery wodne, łodzie wiosłowe, łodzie żaglowe), możliwość wynajęcia motorówki ze sternikiem, zjeżdżalnię, 6 boisk do siatkówki plażowej, boisko do koszykówki, boisko do piłki nożnej plażowej czy strefę gastronomiczną. Olsztyn to również wyjątkowo zielone miasto, z licznymi parkami i lasami, które sprawiają, że jest to idealne miejsce na odpoczynek, spacery i korzystanie z uroków Warmii.

Targ Rybny

Miejsce historycznie położone w północnej części Starego Miasta, które współcześnie zyskało całkowicie inną funkcję. Tak naprawdę jest to plac, wokół którego skupiają się restauracje, kawiarnie, oddziały muzeów czy miejsca rozrywki. Kiedyś ten plac był głównym centrum kupieckim i zarazem miejscem spotkań ludności. Dzisiaj nie zatraciło się jego społeczne znaczenie, tylko pierwotna funkcja różni się od tej piętnastowiecznej. Współcześnie jest to miejsce spotkań, koncertów, imprez czy jarmarków, które przyciągają tych, którzy poszukują lokalnej kultury i rozrywki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute? Biuro prasowe
2025-04-17 | 12:20

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

Oferty first minute stają się coraz częstszym wyborem osób planujących wypoczynek z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W przeciwieństwie do ofert last minute zakup wakacji first
Podróże 20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!
2025-04-11 | 14:40

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Corendon Airlines wraz ze swoimi pasażerami świętuje 20-lecie działalności w przestworzach W 2025 roku Corendon Airlines świętuje 20-lecie swojej działalności i zaprasza
Podróże Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
2025-03-19 | 12:00

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mateusz Waligóra, znany polski podróżnik i eksplorator, dokonał kolejnego niezwykłego wyczynu – przejechał zimą mongolską część pustyni Gobi na rowerze.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.