Toyota Land Cruiser 100 kamper - idealny samochód wyprawowy
Każdy ma już chyba dość siedzenia w domu i z utęsknieniem czekamy na moment, gdy będziemy mogli opuścić nasze cztery kąty i wyjechać. Toyota Land Cruiser serii 100 jest jednym z aut, które już w swojej seryjnej wersji pozwala nam to zrealizować. W przypadku tego wyjątkowego egzemplarza słowo “podróż” nabiera nowego znaczenia.
Kamper na bazie Land Cruisera
Toyota Land Cruiser serii 100 to duże, wygodne, dobrze wyposażone, ale zarazem trwałe i niezawodne auto. Te atuty zostały docenione przez wielu miłośników terenowych podróży, dla których Land Cruiser z auta terenowego stał się terenowym kamperem.
Modyfikacje, którym poddano Toyotę, można określić w skrócie jako stworzenie jeżdżącego domu. Cel osiągnięto w dość niecodzienny sposób. Tył auta za przednim rzędem foteli oraz słupkiem B został dosłownie odcięty, a na ogołoconą ramę zamontowano zabudowę wyprawową. “Profesjonalna zabudowa z karbonu została wykonana przez firmę MALTEC. Jedną z najlepszych w tej branży” - podkreśla przedstawiciel Ardor Germany, sprzedawcy tego niecodziennego kampera.
Jak na kampera przystało Land Cruiser jest odpowiednio do tego celu wyposażony. W środku znajdziemy liczne schowki. Uzupełnieniem są dwa duże dodatkowe pojemniki z tyłu zabudowy oraz na dachu nad głowami kierowcy i pasażera. Całość pozwoli nam spakować odpowiedni ekwipunek na wyprawę.
Możesz w nim zamieszkać
W środku warunki prawie jak w domu - zabudowa kuchenna ze zlewem oraz kuchenką gazową, z której można korzystać także poza pojazdem. Kamper posiada oczywiście także toaletę, która z racji ograniczonej przestrzeni została połączona z prysznicem. Wody nam nie zabraknie. Zbiorniki na wodę czystą i gospodarczą mają pojemności odpowiednio 100 i 25 litrów. Dopełnieniem jest 40-litrowa lodówka. Z dala od cywilizacji docenimy na pewno możliwość wzięcia ciepłego prysznica, bo woda w zbiornikach jest podgrzewana albo przez pracujący silnik, albo przy pomocy energii elektrycznej. Ogrzewanie postojowe oraz kompresor sprawiają, że w kamperze możemy spędzać czas, nawet gdy na zewnątrz zrobi się już zimno.
Przestrzeń w środku zapewnia komfortowe warunki dla dwójki podróżników, ale w razie potrzeby miejsca wystarczy dla czterech osób. Dach został sprytnie przemyślany. W trakcie jazdy jest złożony, a na postoju rozkłada się do góry, tworząc namiot. Zapewnia to wygodę użytkowania wnętrza, a jednocześnie ogranicza wysokość auta w trakcie jazdy, szczególnie tej w terenie. Biwak na łonie natury ułatwi rozkładana markiza, która w trakcie postoju zapewnia dodatkową osłonę przed deszczem czy słońcem.
Stworzony do długich podróży
Podróżując Land Cruiserem będziemy mieli dużą samowystarczalność. W samochodzie zamontowane są baterie litowo-jonowe z oprzyrządowaniem i możliwością zamontowania solarów. Swobodnie skorzystamy nie tylko ze smartfona, ale także z laptopa.
Imponujący jest zasięg samochodu - ponad 1000 km. A to wszystko dzięki dwóm zbiornikom paliwa. Oprócz seryjnego zbiornika mamy także dodatkowy, który mieści aż 190 litrów.
Kamper na bazie Toyoty zachował bogate wyposażenie, z którego słynie Land Cruiser. Podczas długich podróży skorzystamy z wygodnych skórzanych foteli i tempomatu, pełnego elektrycznego wyposażenia wnętrza, a także klimatyzacji czy przydatnej nie tylko w mieście kamery cofania.
Sprawdzona baza
Do napędu służy sprawdzony i mocny rzędowy, sześciocylindrowy turbodiesel 4.2 24V z 204 KM o oznaczeniu 1HD-FTE. Auto posiada stały napęd na cztery koła, reduktor, oraz blokadę centralnego i tylnego mechanizmu różnicowego. Podczas wielokilometrowych tras nieoceniona okaże się automatyczna skrzynia biegów.
Zwiększono sprawność terenową kampera. Samochód otrzymał osłony podwozia, solidny aluminiowy przedni zderzak z wyciągarką, dostosowane do długich tras terenowe opony all terrain oraz wzmocnione i podniesione zawieszenie.
Interesująca oferta
“Auto pochodzi z 2003 roku i zostało zakupione siedem lat później, jako baza pod projekt, którego realizacja trwała rok. Kluczowy w tym przypadku był stan i niski przebieg, dlatego też auto ma aktualnie przejechane 112 tys. kilometrów i jest w świetnym stanie technicznym” - dodaje przedstawiciel Ardor Germany.
Auto zostało wycenione na 88 888 euro. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to sporo, bo ceny nowych kamperów zabudowanych na autach dostawczych zaczynają się od 55 000 euro. Pamiętajmy jednak o tym, co oferuje nam ten egzemplarz Toyoty. Kampery to wolność i swoboda wyboru, kiedy i gdzie chcemy być. W ich przypadku ograniczają nas tylko drogi. Land Cruisera drogi nie ograniczają.
Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.