TRENDY W SALONIE, CZYLI JAKIE FOTELE POLACY WYBIERALI W 2019 ROKU
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Idealnie pasują do przestronnego salonu, przytulnej sypialni, domowego gabinetu a nawet holu. Zapewniają komfortowy wypoczynek na siedząco podczas lektury ulubionych książek, oglądania telewizji, telefonicznych pogawędek, spotkań z bliskimi czy wieczornego czytania bajek z milusińskimi. Jednocześnie mogą stanowić efektowny element wyposażenia, dopełniający aranżację pomieszczenia i podkreślający jego klimat. Polacy kochają fotele i chętnie kupują je do swoich domów. O tym, jakie fotele wybierają, mówi najnowszy raport przygotowany przez Fabrykę Mebli Gala Collezione
Design i styl
Klasyka powoli odchodzi do lamusa. Masywne fotele o mocnej bryle, szerokich bokach i niskich nóżkach, zastąpiły lekkie wizualnie „uszaki” w różnych odsłonach. Polubiliśmy szczególnie te nawiązujące designem do stylu scandi, które wyróżniają są wzorniczą subtelnością i wysokimi, drewnianymi nóżkami. Doceniliśmy „uszy”, które dodają meblowi przytulności, „otulają” podczas wypoczynku i zapewniają wygodne wsparcie dla głowy. Smukłe nóżki, lekka forma, miękkie, zaoblone kształty i subtelne, geometryczne pikowania – to cechy designu foteli najczęściej wybieranych w 2019 roku.
Nóżki podkreślają charakter mebla
Popularność stylu skandynawskiego zmieniła nasze upodobania nie tylko do aranżacji wnętrz w naszych domach, ale także designu mebli wypoczynkowych, w tym również foteli. Najchętniej sięgamy po takie, które mają smukłe i wysokie nóżki, bowiem one dodają meblowi wizualnej lekkości. Meble na wysokich nóżkach wyglądają nowocześnie, a przy tym pomieszczenie dzięki nim wydaje się bardziej przestronne.
Jeśli fotel ma mieć wysokie nóżki, to najczęściej wybieramy te drewniane, choć rośnie także stopniowo grupa zwolenników nóżek metalowych, szczególnie w kolorze czarnym matowym. Zdecydowanie jednak w naszych wnętrzach królują jasne, naturalne wybarwienia drewna, mocno utożsamiane ze stylem skandynawskim, m.in. dąb natura, buk natura czy dąb efekt wosku. Są one mniej dominujące i stanowią subtelne dopełnienie bryły mebla. Jasne drewno buduje dodatkowo bliskie skojarzenia z naturą i jest przy tym bardzo neutralne. Pasuje bowiem nie tylko do wnętrz skandynawskich, ale także choćby tych w stylu modern classic.
W porównaniu do roku 2018, w roku 2019 w czołówce kolorów nie ma już ciemnego orzecha. Pozycję traci także stosunkowo ciemna czereśnia antyczna. Swój mocny udział zaznaczył natomiast dąb w trzech odcieniach – natura, efekt wosku i bianco.
Fotelowe upodobania kolorystyczne
Zaledwie co dziesiąta osoba zdecydowała się w 2019 roku na kupno fotela w obiciu ze skóry naturalnej, podczas gdy jeszcze rok wcześniej skórzany fotel wybierał co piąty Polak. Może mieć to związek z ogromną popularnością stylu skandynawskiego i jemu pochodnych, w których dużą wagę przywiązuje się do przytulności, budowanej m.in. poprzez ciepłe w odbiorze, naturalne tkaniny. Z drugiej strony rok 2019 upłynął pod znakiem tkanin welwetowych, które szturmem wdarły się do polskich salonów. Welwet – dzięki efektownemu wyglądowi i wizualnej trójwymiarowości budowanej przez mieniącą się w świetle fakturę – znalazł zastosowanie nie tylko na elementach dekoracyjnych takich jak poduszki czy zasłony, ale także doskonale sprawdził się jako obicie foteli. Tkanina taka sprawia, że bardzo przytulnie i „puchato”, zachęcając do przyjemnego wypoczynku i leniuchowania.
Fotele w obiciu tkaninowym – 10 najpopularniejszych tonacji kolorystycznych
W 2019 roku Polacy nadal chętnie wybierali różne odcienie szarości, od popielatego aż po grafitowy. Po fotel w takich barwach sięgnęła co trzecia osoba, która zdecydowała się na zakup fotela w obiciu tkaninowym. W czołówce kolorów znalazły się też bardziej wyraziste i nasycone kolory, szczególnie te lansowane w ostatnich sezonach przez designerów i projektantów. Popularność zdobyły m.in. żółty, granat, butelkowa zieleń, turkusy i różne odcienie niebieskiego.
Fotele w obiciu ze skóry naturalnej – 10 najpopularniejszych tonacji kolorystycznych
Skóra naturalna to rodzaj obicia, który nieodłącznie kojarzy się z szykiem i elegancją. Potwierdzają to także kolorystyczne wybory Polaków w tym zakresie. Do łask wraca klasyczna czerń, choć nadal najczęściej wybierane są skórzane fotele w jasnych odcieniach kremu i beżu.
Raport jest opracowaniem własnym Fabryki Mebli Gala Collezione na podstawie losowo dobranej próby N=10 000 zamówień z terenu całej Polski na fotele tapicerowane produkowane przez Grupę Gala Collezione złożonych w 2018 r oraz N=10 000 zamówień złożonych w 2019 r.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.