Türkiye (Turcja) odnotowała znaczący wzrost ruchu turystycznego w 2024 roku
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Liczba turystów odwiedzających ten śródziemnomorski kraj, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku wzrosła o 13,9%.
Podczas konferencji prasowej w Stambule, Ministerstwo Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) ogłosiło wyniki dotyczące turystyki przyjazdowej za pierwszą połowę 2024 roku. Minister Kultury i Turystyki, Mehmet Nuri Ersoy, poinformował, że liczba odwiedzających Türkiye (Turcję) w pierwszej połowie 2024 roku wzrosła o 13,9% rok do roku, osiągając wynik 26,1 miliona. Dochody z turystyki w tym okresie wzrosły o 9,3%, utrzymując się na poziomie 23,7 miliarda USD. Średnie dzienne wydatki na jednego turystę wyniosły natomiast 98 USD. Minister Ersoy podkreślił również, że wyniki za pierwsze sześć miesięcy tego roku, potwierdzają zaangażowanie Türkiye (Turcji) w realizację postawionego na ten rok celu, jakim jest osiągnięcie 60 milionów odwiedzających oraz 60 miliardów USD dochodu.
Dynamiczny wzrost na kluczowych rynkach
Największe rynki źródłowe dla tureckiej turystyki, czyli Rosja, Niemcy i Wielka Brytania, odnotowały dalszy wzrost udziału w przyjazdach, podczas których licznie odwiedzano główne ośrodki i regiony turystyczne Türkiye (Turcji), takie jak Antalya, Stambuł, Izmir i Muğla. Ponad 2,7 miliona Rosjan wybrało Türkiye (Turcję) jako miejsce na wakacje, co stanowi wzrost o 3% w okresie od stycznia do czerwca 2024 roku. W tym samym okresie liczba niemieckich turystów przekroczyła 2,5 miliona, co oznacza wzrost o 9% na rynku niemieckim. Wielka Brytania, trzeci co do wielkości rynek źródłowy dla Türkiye (Turcji), miała wynik większy o 19%, co świadczy o tym, że w pierwszej połowie roku kraj ten odwiedziło prawie 1,8 miliona Brytyjczyków. Największy wzrost odnotowano na rynku chińskim, gdzie liczba odwiedzających wzrosła o 111% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku, osiągając ponad 187 000 osób. Oprócz tego w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku, Türkiye (Turcję) odwiedziło ponad 56 000 japońskich turystów, czyli o 96% więcej w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku.
Rosnące zainteresowanie dziedzictwem kulturowym
Bezcenne historyczne, kulturowe i archeologiczne dziedzictwo Türkiye (Turcji) wzbudza coraz większe zainteresowanie na całym świecie. W pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku tureckie muzea i miejsca o znaczeniu historycznym odwiedziło prawie 14 milionów turystów, czyli o 12% więcej w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Najczęściej odwiedzanymi miejscami dziedzictwa kulturowego były: Efez w prowincji Izmir, Muzeum Mevlany w Konyi, Hierapolis i Pamukkale w okolicy Denizli, a także muzea na wolnym powietrzu w Göreme i Zelve-Paşabağları w regionie Kapadocji w okolicy miasta Nevşehir.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.