Tu kupisz wiekową porcelanę i ubrania vintage. "Jurajska garażówka" zaprasza
![](/files/_uploaded/wiz_zdjeciekonf_1449704907,w_170,h_95,wo_170,ho_95,_small.jpg)
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Tu można znaleźć praktycznie wszystko, począwszy od niepozornego wazonika, który może okazać się designerską perełką z czasów PRL-u po unikalne ubrania vintage i płyty winylowe. Już 11 lutego w Galerii Jurajskiej odbędzie się kolejna edycja „Jurajskiej Garażówki”.
Cykliczne wydarzenie, wzorowane na amerykańskich „garage sale”, dzięki któremu można za grosze kupić rzeczy z drugiej ręki, tym razem przyciągnie prawie 150 sprzedawców z Częstochowy i okolic – zapowiadają organizatorzy.
Wśród rzeczy, które będzie można upolować nie zabraknie prawdziwych staroci i antyków, przedmiotów vintage, czyli mający więcej niż 25 lat, a nawet nowych rzeczy za ułamek ceny, które okazały się nietrafionym zakupem lub prezentem.
– Wyprzedaż garażowa to tak naprawdę wielkie wietrzenie szaf, regałów, garaży i strychów oraz okazja do tego, aby pozbyć się nadmiaru rzeczy z domu lub – przeciwnie - wzbogacić swoją kolekcję o wyjątkowe przedmioty z minionej epoki – mówi Anna Borecka, wicedyrektor Galerii Jurajskiej.
– Otwarty i sąsiedzki charakter imprezy sprawia, że każdy może tutaj pojawić się ze swoimi rzeczami. Oznacza to, że na „garażówce” nie spotkamy profesjonalnych handlarzy starociami, sklepów z antykami, a swoich sąsiadów, co dodatkowo czyni asortyment imprezy zaskakującym i nieprzewidywalnym – dodaje.
Dla kolekcjonerów to natomiast prawdziwa gratka. Tym bardziej, że na wyprzedaży garażowej w Jurajskiej już niejednokrotnie znajdowano prawdziwe skarby i wartościowe rzeczy. – Na „Jurajskiej Garażówce” coś dla siebie znajdzie zarówno kolekcjoner ceramiki art deco, szkła z Ząbkowic czy porcelany, jak również osoba, które zbiera np. monety, wojskowe pamiątki, zabytki elektroniki czy płyty winylowe – mówi Anna Borecka.
– To także raj dla wielbicieli mody vintage. Ubrania dominują na naszej imprezie. Można tu znaleźć zarówno ciuchy z lat 70-tych czy 80-tych, a nawet starsze, jak również modne ostatnio ubrania z początku lat dwutysięcznych. Nie brakuje także biżuterii, dodatków, nietuzinkowych butów czy ubrań upcycle, czyli odnowionych i przerobionych – dodaje.
Całość asortymentu dopełniają natomiast zabawki, różnego rodzaju gry, książki, płyty CD i DVD, mająca już swoje lata drobna elektronika, prawdziwe dzieła sztuki, a także rękodzieło lokalnych twórców. Garażowka organizowana jest w godzinach od 12.00 do 16.00. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
![Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1291175053,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
![Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów](/files/_uploaded/glownekonf_140070401,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
![Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn](/files/_uploaded/glownekonf_1099985276,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Media
![](/files/1922771799/kszczot-program-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
![](/files/1922771799/bukowska-tomczak-alkohol-foto2,w_133,_small.jpg)
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
![](/files/1922771799/medycyna-ai-foto,w_133,_small.jpg)
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.