Tynk mozaikowy- jak go stosować?
Tynki mozaikowe, nazywane również tynkami „kamyczkowymi”, to dekoracyjne, cienkowarstwowe tynki zawierające kruszywo. Są niezwykle elastyczne i odporne na uszkodzenia, dzięki zastosowaniu żywicy w formie spoiwa. Można je dzięki temu również myć bez ryzyka uszkodzenia. Tynki mozaikowe dostępne są w szerokiej gamie kolorów i mogą być używane nie tylko do celów zewnętrznych, takich jak cokoły, ale idealnie nadają się również do wnętrz np. w korytarzach i klatkach schodowych.
Najważniejsze jest stabilne podłoże
Pierwszym i najważniejszym etapem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W praktyce oznacza to, że powierzchnia ścian na którą chcemy nakładać tynk mozaikowy powinna być starannie wyczyszczona. Oprócz tego, powierzchnia powinna być trwała, sucha i gładka. Jest to konieczne, ponieważ tynki mozaikowe nakłada się cienką warstwą, całkowicie pokrywającą ścianę- wszystkie nierówności
i pęknięcia mogą uniemożliwić mocne przyleganie do podłoża i prawidłowe rozprowadzenie. Przed nałożeniem tynku należy zagruntować podłoże produktem tego samego producenta, postępując zgodnie z jego instrukcjami - użycie produktu innego producenta spowoduje utratę gwarancji. Dlatego jeżeli używasz np. tynku mozaikowego MAJSTER-POL, należy wykorzystać grunt tej firmy, aby zagwarantować dobry efekt.
Warunki aplikacji
Przed nakładaniem tynku mozaikowego należy zwrócić uwagę na panujące warunki atmosferyczne. Proces przygotowania, nakładania i wysychania tynku powinien przebiegać przy pogodzie bezdeszczowej w temperaturze powietrza i podłoża od +10°C do +25°C.Podłoże powinno być nośne, równe i suche, nie spękane, oczyszczone z powłok antyadhezyjnych (takich jak: kurz, tłuszcz, pył
i bitumy) oraz wolne od agresji biologicznej i chemicznej.
Zastosowanie tynku mozaikowego po przeprowadzeniu prac przygotowawczych wcale nie jest trudne. Najpierw należy całą zawartość opakowania bardzo dokładnie wymieszać mieszarką/wiertarką wolnoobrotową z mieszadłem koszykowym lub skrzydełkowym aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
Najlepiej używać pacy nierdzewnej podobnie jak w przypadku innych tynków. Prace na ścianie tworzącej jedną płaszczyznę należy prowadzić w sposób ciągły, bez przerw metodą „mokre na mokre” stosując materiał z jednej partii produkcyjnej. Tynk powinniśmy nakładać w małych ilościach, równomiernie wygładzając w przeciwnym razie widoczne będą łączące się krawędzie. Pamiętać także należy o odzieży ochronnej - żywicę trudno później usunąć.- podkreśla Jacek Kołodziejczyk – Doradca Techniczny.
Wydajność tynku mozaikowego
Na wydajność tynku mozaikowego wpływa kilka czynników takich jak jakości przygotowanego podłoża, jego równości, chłonności oraz doświadczenie osoby wykonującej pracę. Ile kg tynku powinniśmy przeznaczyć na m2? Średnie zużycie tynku na odpowiednio przygotowanym podłożu zależy od granulacji tynku i kształtuje się następująco:
- 3 kg – dla granulacji drobnoziarnistej
- 4 kg – dla granulacji średnioziarnistej
- 5 kg – dla granulacji gruboziarnistej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.