Komunikaty PR

Uczucie piasku pod powiekami po nieprzespanej nocy – jak sobie z tym radzić?

2020-08-24  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Do pobrania pdf ( 0.16 MB )

Po nocy nasz organizm powinien być wypoczęty i zregenerowany. A co jeśli mamy za sobą nieprzespaną noc? To oczywiście czasem zdarza się każdemu z nas, kiedy np. za późno położymy się spać albo musimy wstać wczesnym rankiem. Niestety w takich sytuacjach cierpią nasze oczy, ponieważ niedobór snu sprawia, że stają się one bardziej zmęczone, zaczerwienione, przekrwione i wysuszone. Często odczuwamy też wtedy „uczucie piasku pod powiekami”. Są to dolegliwości związane z zespołem suchego oka. Co możemy zrobić, by nasze oczy mogły się odpowiednio regenerować i jak radzić sobie z zespołem suchego oka?

Zespół suchego oka – jak go rozpoznać?

Zespół suchego oka to schorzenie polegające na zaburzeniu wytwarzania łez, które prowadzi do niedostatecznego nawilżenia gałki ocznej. Do najpopularniejszych objawów, które mogą sygnalizować problem należą: zmęczenie, zaczerwienienie, pieczenie i suchość oczu, uczucie obecności piasku pod powiekami, a nawet nadmierne łzawienie. Przyczyn pojawienia się zespołu suchego oka może być wiele. Najczęściej dotyka on osób, które często i długotrwale oglądają telewizję, pracują przy komputerze lub korzystają z innych urządzeń elektronicznych, emitujących światło niebieskie. Większe ryzyko dotyczy również osób przebywających często w pomieszczeniach klimatyzowanych, noszących soczewki korekcyjne, a nawet przyjmujących niektóre leki (m.in. antyhistaminowe czy tabletki antykoncepcyjne).

Wyeliminowanie lub ograniczenie objawów suchego oka, które przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu jest możliwe, jeżeli będziemy stosować się do określonych zasad, m.in.:

  • Ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych – statystycznie telewizję oglądamy 4 godziny i 17 minut, a z Internetu korzystamy ponad 6 godzin dziennie!3 Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie zminimalizować czas przebywania przy komputerze m.in. z powodu konieczności wykonywania obowiązków zawodowych. Możemy jednak starać się rzadziej sięgać np. po telefon i nie oglądać seriali bezpośrednio przed snem.
  • Nie zapominaj o przerwie – wykonywanie obowiązków służbowych przy komputerze nie może trwać bez chwili wytchnienia – relaksu potrzebują również nasze oczy. Eksperci rekomendują, aby co 30 minut przez 30 sekund skupić wzrok na czymś, co znajduje się w odległości min. 30 metrów. W ten sposób zapewnimy im odpoczynek, a my również chętniej powrócimy do pracy.
  • Regularnie nawilżaj oczy – każdy z nas wyposażony został w naturalne narządzie do nawilżania gałek ocznych – mruganie. Niestety, w wielu przypadkach (np. w czasie skupienia podczas pracy) minimalizujemy tę czynność – nawet do zaledwie kilku mrugnięć w ciągu minuty. Często jednak okazuje się , że samo mruganie to za mało, dlatego zawsze warto mieć przy sobie krople nawilżające (np. Hyal-Drop multi). Wówczas, kiedy poczujemy, że pojawiają się objawy związane z zespołem suchego oka, będziemy mogli w szybki sposób zapewnić naszym oczom odpowiednią dawkę „sztucznych łez”.
  • Zadbaj o swój sen – oczy do właściwej regeneracji potrzebują nawet 8 godzin snu. Jeżeli regularnie śpimy np. jedynie 4-5 godzin, wówczas oczy zdecydowanie szybciej się męczą w ciągu dnia i nie są w stanie odpocząć. Dlatego często uczucie piasku pod powiekami (jeden z objawów zespołu suchego oka) pojawia się bezpośrednio po przebudzeniu, a nierzadko towarzyszy też w ciągu całego dnia.

Pamiętajmy, że oczy potrzebują odpowiedniej dawki odpoczynku. To istotne nie tylko w okresie wakacyjnym, ponieważ wzrok ze względu na dużą liczbę bodźców męczy się każdego dnia. Stosowanie prostych zasad nie wymaga od nas wielu wyrzeczeń, a oczy na pewno to docenią.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 pr & content communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Konsument

Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów

Dbanie o odpowiednią dietę w pierwszych latach dziecka ma duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka otyłości w jego dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea badali to na przykładzie napojów spożywanych przez dzieci. Przyglądali się przez ponad dwie dekady 1,4 tys. dorastających dzieci i doszli do wniosków, że spożywanie napojów słodzonych cukrem w pierwszych latach wpływa na tworzenie złych nawyków dietetycznych, a co się z tym wiąże – zwiększa ryzyko otyłości, nawet po wielu latach.