Komunikaty PR

UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do czystej wody

2021-03-22  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Kacprzak
Stowarzyszenie UNICEF Polska

ul. Rolna 175 D
02-729 Warszawa
mkacprzak|unicef.pl| |mkacprzak|unicef.pl
+48 509 224 588
www.unicef.pl/

W Światowym Dniu Wody UNICEF rozpoczyna inicjatywę „Bezpieczeństwo wodne dla wszystkich”, aby zmobilizować międzynarodowe wsparcie dla najbardziej potrzebujących dzieci.

 

Ponad 1,42 mld ludzi na całym świecie, w tym 450 mln dzieci, żyje na obszarach o skąpych zasobach wodnych. To znaczy, że co piąte dziecko nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody, aby zaspokoić codzienne potrzeby.

 

Według analizy UNICEF, w najtrudniejszej sytuacji są regiony, w których mamy do czynienia zarówno z ubogą infrastrukturą wodno-sanitarną jak i skąpymi zasobami wodnymi. Społeczności żyjące na tych obszarach polegają na zasobach wód powierzchniowych, zanieczyszczonych źródłach i miejscach oddalonych o co najmniej 30 minut drogi pieszo.

 

Światowy kryzys wodny nie nadchodzi. On już jest tutaj, a zmiany klimatu tylko go pogłębiają, powiedziała Dyrektor Generalna UNICEF, Henrietta Fore. Dzieci są największymi ofiarami kryzysu wodnego. Kiedy wysychają studnie, dzieci nie chodzą do szkoły, a jedynie po wodę. Kiedy susze ograniczają zapasy żywności, dzieci cierpią z powodu niedożywienia. Kiedy występują powodzie, dzieci chorują na choroby biegunkowe. Kiedy zasoby wodne się kurczą, dzieci nie mogą myć rąk, aby walczyć z chorobami.

 

Dzieci w ponad 80 krajach żyją na obszarach o skąpych zasobach wodnych. Afryka Wschodnia i Południowa ma najwyższy odsetek dzieci mieszkających na takich obszarach, przy czym ponad połowa dzieci – 58% - każdego dnia ma trudności z dostępem do wystarczającej ilości wody. Trudna sytuacja jest także w krajach Afryki Zachodniej i Środkowej (31%), Azji Południowej (25%) oraz Bliskiego Wschodu (23%). Azja Południowa jest domem dla największej liczby dzieci mieszkających na obszarach o bardzo skąpych zasobach wodnych - ponad 155 mln. Wśród krajów, w których należy podjąć natychmiastowe działania są: Afganistan, Burkina Faso, Etiopia, Haiti, Kenia, Niger, Nigeria, Pakistan, Papua-Nowa Gwinea, Sudan, Tanzania i Jemen.

 

Zapotrzebowanie na wodę dramatycznie rośnie, podczas gdy jej zasoby się kurczą. Dostępną ilość czystej wody zmniejszają zmiany klimatu i ekstremalne zjawiska pogodowe. Do tego dochodzi szybki przyrost populacji, urbanizacja czy niewłaściwe gospodarowanie zasobami wodnymi. Według raportu UNICEF z 2017 r., prawie co czwarte dziecko na świecie w 2040 r. będzie mieszkać na obszarach o wysokim poziomie niedoboru wody.

 

Chociaż wszyscy odczuwają skutki braku wody, najbardziej cierpią dzieci. Najmłodsi i rodziny żyjące w najbardziej potrzebujących społecznościach stoją przed podwójnym wyzwaniem: skąpymi zasobami wodnymi i niewystarczającą infrastrukturą wodno-sanitarną.

 

UNICEF rozpoczyna inicjatywę „Bezpieczeństwo wodne dla wszystkich”, aby zapewnić każdemu dziecku dostęp do czystej wody i infrastruktury odpornej na zmiany klimatu. Inicjatywa ma na celu zmobilizowanie zasobów, partnerów, społeczności międzynarodowej i liderów światowych do działania tam, gdzie potrzeby są najpilniejsze.

 

UNICEF robi wszystko, aby zapewnić:

  • Dostęp do bezpiecznych i niedrogich usług wodnych;
  • Infrastrukturę wodno-sanitarną odporną na zmiany klimatu;
  • Wczesną interwencję zapobiegającą niedoborowi wody;
  • Wsparcie społeczności lokalnych w sprawiedliwym zarządzaniu wodą, usługami sanitarnymi i higienicznymi.

 

Musimy działać teraz, aby zaradzić kryzysowi wodnemu i zapobiec jego pogłębieniu, powiedziała Henrietta Fore. Możemy zapewnić bezpieczeństwo wodne dla każdego dziecka tylko poprzez innowacje, inwestycje i współpracę. Musimy działać dla naszych dzieci i naszej planety.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Krótkowzroczność pod kontrolą: jak dbać o prawidłowy rozwój wzroku dziecka? Biuro prasowe
2024-05-16 | 01:00

Krótkowzroczność pod kontrolą: jak dbać o prawidłowy rozwój wzroku dziecka?

Coraz więcej godzin spędzanych przed ekranami komputerów i smartfonów, mniej aktywności na świeżym powietrzu, brak regularnych badań i krótkowzroczność,
Zdrowie Światło - naturalny sposób na dobre samopoczucie
2024-05-15 | 13:46

Światło - naturalny sposób na dobre samopoczucie

Światło dzienne zwiększa poziom energii, poprawia nastrój, ogólny stan zdrowia, sen i koncentrację,  pomaga regulować wewnętrzny zegar biologiczny i zmniejsza stres.
Zdrowie Niedobór tego hormonu daje u dorosłych niejednoznaczne objawy - Sprawdź HGH!
2024-05-14 | 18:00

Niedobór tego hormonu daje u dorosłych niejednoznaczne objawy - "Sprawdź HGH!"

Niedobór tego hormonu daje u dorosłych niejednoznaczne objawy – „Sprawdź HGH!” Zaburzenia metaboliczne i predyspozycje do rozwoju chorób układu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Nieuczciwi najemcy bardziej chronieni przez prawo niż właściciele mieszkań. Konieczne są zmiany przepisów i sprawny system eksmisyjny

Zaległości w czynszach, zniszczenia czy wyprowadzka bez płatności – to tylko niektóre z problemów, jakie lokatorzy wynajmujący mieszkania mogą sprawić właścicielom lokali. Z badania Rendin wynika, że blisko 70 proc. właścicieli mieszkań na wynajem borykało się z podobnymi trudnościami. Wypowiedzenie najmu nieuczciwemu lokatorowi to dopiero początek długiej drogi, na której końcu niekoniecznie jest eksmisja. – Potrzebujemy zmiany w kierunku dodania pewnych praw właścicielom i sprawnego systemu eksmisyjnego – podkreśla Alina Muzioł-Węcławowicz, specjalistka ds. polityki mieszkaniowej.

Teatr

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.