Komunikaty PR

Urlop dla zdrowia, czyli sezon wakacyjny w ubezpieczeniach podróżnych

2024-09-05  |  01:00
Biuro prasowe

Dźwięk szkolnego dzwonka oznacza, że szczyt sezonu urlopowego już za nami. Bez względu na cel i kierunek wyjazdu, troska o zdrowie jest kluczowa, aby móc w pełni móc cieszyć się urlopem. Sprawdźmy zatem, co o kwestiach zdrowotnych Polaków podczas sezonu urlopowego można powiedzieć, analizując dane dotyczące ubezpieczeń podróżnych.

Znaczenie ubezpieczenia podróżnego, które obejmuje m.in. aspekty medyczne dla bezpieczeństwa i komfortu naszych podroży, zaczyna być coraz powszechniej dostrzegane przez Polaków. To zaś przekłada się m.in. na wzrost liczby zgłoszeń zdarzeń medycznych przez ubezpieczonych. Według danych Mondial Assistance do końca sierpnia br. liczba tego typu przypadków zwiększyła się o 17,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniosła ponad 17,5 tys. zdarzeń. To oznacza, że z różnymi przypadkami z obszaru zdrowia zgłosiła się grupa osób odpowiadająca populacji np. Garwolina leżącego na Mazowszu.

Liczba zgłoszeń z poszczególnych krajów odpowiada z kolei najpopularniejszym wśród Polaków destynacjom turystycznym. Mondial Assistance podaje, że podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Turcji (ponad 3,5 tys.), Grecji (ponad 1,9 tys.) oraz Bułgarii (ponad 1,8 tys.). W okresie od czerwca do końca sierpnia 2024 ubezpieczyciel zorganizował w sumie 130 transportów medycznych, w tym 7 lotów sanitarnych. 

Odpowiednia kwota odszkodowania

O znaczeniu odpowiedniego zakresu ubezpieczenia turystycznego podczas urlopu możemy przekonać się na przykładzie pewnego 70-latka, który podróżował do USA. W konsekwencji upadku, do którego doszło w domu, w którym przebywał, turysta złamał kręgosłup w odcinku szyjnym i piersiowym. W szpitalu wszczęto wszelkie procedury medyczne, by zabezpieczyć jego stan i przywrócić go do zdrowia. Koszty zabiegów określone zostały na kwotę 185 tys. dolarów. Niestety suma ubezpieczenia, które posiadał, wynosiła ok. 125 tys. dolarów (500 tys. złotych), co sprawiło, że bliscy ubezpieczonego musieli dopłacić, aby pokryć pozostałe koszty leczenia.

W innym zdarzeniu, do którego doszło tego lata na południu Turcji, 69 letnia kobieta przyjęta w trybie nagłym do szpitala, trafiła do prywatnej placówki w prowincji Antalya. W placówce zdiagnozowano udar krwotoczny mózgu. W związku z poważnym stanem zdrowia wymagała transportu do kraju lotem sanitarnym. Z uwagi na niewystarczającą sumę ubezpieczenia rodzina była zmuszona dopłacić kwotę 137 tys. złotych, aby możliwa była organizacja transportu medycznego.

Jak widać, nawet wydająca się znaczną kwota ubezpieczenia może okazać się zbyt mała, dlatego, chcąc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas i tak komplikujących życie zdarzeń, powinniśmy za każdym razem skonsultować wysokość sumy ubezpieczenia, jaką wybieramy i jaką maksymalnie wypłaci ubezpieczyciel w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia.

Wakacyjne przygody

- Ubezpieczenie podróżne to nie tylko kwestie zdrowotne – wskazuje Anna Czaplicka, kierownik Platformy Medycznej Mondial Assistance. Polisy tego typu zapewniają odszkodowanie np. w przypadku rezygnacji z podróży czy odwołania wyjazdu lub lotu. W tym obszarze w bieżącym sezonie urlopowym zauważyliśmy znaczący wzrost zgłoszeń, bo aż o 43 proc. w stosunku do ubiegłorocznych wakacji. Na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku, pozostają zgłoszenia szkód z tytułu uszkodzenia czy utraty bagażu albo dostarczenia go z opóźnieniem. Nieznacznie wzrosła liczba zgłoszeń w obszarze odszkodowań z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków, do których doszło w podróży – podsumowuje Anna Czaplicka.

Jak widać, zakup ubezpieczenia turystycznego to naprawdę istotny element planowania wyjazdu, który może wybawić z wielu kłopotów, mogących nie tylko popsuć urlop, ale także zrodzić szereg innych problemów. Dzięki niemu zapewniamy sobie nie tylko ochronę finansową w razie niespodziewanych wydatków medycznych, ale także możliwość uzyskania szybkiej pomocy w nagłych przypadkach oraz chronimy się przed roszczeniami osób trzecich.

Eksperci Mondial Assistance przypominają, że kupując tego typu polisę, powinniśmy za każdym razem zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony, sumę ubezpieczenia, wyłączenia i ograniczenia. Tylko dzięki temu wyjazd urlopowy będzie naprawdę czasem relaksu i beztroski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy

Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.

Prawo

Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich

Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.

Podróże

Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie

Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.