URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA
URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA
Jakie cuda skrywają pracownie artystyczne? Co kryje się za kulisami dwóch scen? Czym jest Pokój Spokój? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosą miłośnikom teatru i miejskich ciekawostek wycieczki zorganizowane przez Teatr Pinokio w Łodzi z okazji 601. urodzin miasta. Wszyscy, którzy chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób imponująca stuletnia przędzalnia zmieniła się w teatr, mogą wybrać się do Pinokia w najbliższy piątek.
Od roku Teatr Pinokio w Łodzi mieści się w samym sercu miasta przy Sienkiewicza 75/77, po sąsiedzku z OFF Piotrkowska Center. Nowym domem teatru stał się pofabryczny zespół przędzalni Wigencja Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana. Po dwuletniej, kosztownej metamorfozie w ramach miejskiego programu rewitalizacji powstał starannie dostosowany do potrzeb teatru obiekt, łączący industrialny charakter z nowoczesną architekturą, który mieści dwie sceny: dużą na 150 miejsc i małą dla 60 widzów. Znajdują się one na różnych piętrach i są odizolowane akustycznie, dzięki czemu mogą funkcjonować jednocześnie. Nowa siedziba to również przestrzenie warsztatowe, zaprojektowany przez dzieci Pokój Spokój, a także pracownie plastyczna czy krawiecka.
– Teatralne zakamarki kryją wiele tajemnic, a my zapraszamy do ich wspólnego odkrywania – zachęca Patrycja Terciak, zastępczyni dyrektora Teatru Pinokio w Łodzi. – Z okazji 601. urodzin Łodzi przygotowaliśmy cykl wycieczek, podczas których będzie można odwiedzić nasze pracownie, zajrzeć za kulisy czy na sale prób, dowiedzieć się więcej o historii teatru, ale też miejsca, w którym się teraz mieści – zapewnia.
Na najbliższy piątek, 26 lipca, zaplanowano pięć wycieczek, rozpoczynających się o pełnych godzinach: 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00. Każda z nich potrwa około godziny. Są bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o zapisywanie się drogą mailową pod adresem: m.magalska@teatrpinokio.pl (do 24 lipca, do godz. 14.00).
PRZEBOJOWE SKARPETKI POWRACAJĄ! PREMIERA SPEKTAKLU „BANDA CZARNEJ FROTTE”
S·PLOT. RUSZYŁA SPRZEDAŻ BILETÓW NA SPEKTAKLE
DRACULA, ZIELONE SPEKTAKLE I PLANOWANIE JUBILEUSZU. TEATR MUZYCZNY W ŁODZI W NO
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Barbara Kurdej-Szatan: Przez pięć lat nie prowadziłam żadnych programów w telewizji. Tęskniłam za tym i uważam, że „Cudowne lata” będą hitem TVP
Aktorka przyznaje, że w jej przypadku wrzesień po brzegi wypełniony jest obowiązkami i dlatego musi teraz szczególnie zadbać o swoje zdrowie, aby temu wszystkiemu sprostać. Jej córka rozpoczęła właśnie nowy rok szkolny, a syn poszedł do przedszkola. Ona sama z kolei sporo czasu spędza na planie nowego programu „Cudowne lata”, emitowanego w TVP2. Barbara Kurdej-Szatan cieszy się, że może realizować ten projekt, bo jak podkreśla, przez pięć lat tęskniła za pracą przed kamerami w telewizyjnym studiu.
Gwiazdy
Monika Mrozowska: Zrezygnowałam z wielu projektów zawodowych, żeby się przygotować do nowego roku szkolnego. Dzieciakom zależy na tym, żebym miała dla nich czas
Aktorka zdawała sobie sprawę z tego, że wrzesień nie będzie lekkim miesiącem, bo z początkiem nowego roku szkolnego nastąpi sporo zmian w życiu jej dzieci, a w konsekwencji i ona będzie musiała nieco zmodyfikować swój grafik zawodowy. Niektóre projekty muszą więc poczekać, bo jak podkreśla – nie chce zaniedbywać swoich pociech, a w pracy robić coś na pół gwizdka. Monika Mrozowska wierzy, że wszystko uda się zgrabnie poukładać, jej córka będzie miała udany start w liceum, a młodsi synowie doskonale poradzą sobie w szkole i przedszkolu.
Edukacja
Blisko 80 proc. Polaków obawia się zapalenia płuc. Mimo to świadomość szczepień profilaktycznych jest niska
Prawie 80 proc. Polaków uważa zapalenie płuc za groźną chorobę. Podobny odsetek boi się jej w mniejszym lub większym stopniu. Jednak o pneumokokach – które są przyczyną większości pozaszpitalnych zapaleń płuc – wiedzą niewiele, podobnie jak o szczepieniach przeciwko tej bakterii – wynika z raportu IPPEZ „Polki i Polacy a zapalenie płuc i pneumokoki”. Szczególnie wśród seniorów świadomość problemu jest znikoma, choć czują się oni najmocniej zagrożeni zapaleniem płuc. To przekłada się na niski poziom podejmowanych działań profilaktycznych, mimo że seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i pneumokokom i zaszczepić się podczas jednej wizyty u lekarza rodzinnego.