Uszczelnianie okien i drzwi. Jak zrobić to dobrze?
Prawidłowe uszczelnianie okien i drzwi może w przyszłości znacząco wpłynąć na obniżenie naszych rachunków za ogrzewanie. Warto więc o to zadbać. Nieważne czy powierzamy to zadanie fachowcowi, czy planujemy zmierzyć się z tym sami, warto wiedzieć jak powinno się prawidłowo uszczelnić stolarkę okienną i drzwiową. Choćby po to, żeby uniknąć w przyszłości poprawek generujących dodatkowe koszty.
Wybierz odpowiedni produkt
Połowę sukcesu w procesie uszczelniania okien i drzwi stanowi wybór dobrego jakościowo produktu, który spełni swoje zdanie. Na co, w przypadku piany wykonawcy zwracają największą uwagę? Niezwykle istotna jest rozprężność. Jeśli wybralibyśmy produkt o nieodpowiednich parametrach, w najlepszym wypadku otrzymamy „tylko” źle uszczelnione okno lub drzwi, a w najgorszym – zniszczoną ramę, którą trzeba będzie wymienić. Dlaczego? Nadmierna rozprężność nie tylko sprawi, że piana pobrudzi nam okno, a potem trzeba będzie ją dodatkowo przycinać i co za tym idzie, marnować produkt. Może również stać się tak, że pod jej naciskiem wykrzywią się ramy. Takie zniszczenia najczęściej są nieodwracalne, a zakup nowych drzwi czy okna z pewnością nie ucieszy nikogo. Innym wyznacznikiem jakości piany jest jej struktura po rozprężeniu – im mniej dziur w wyschniętej pianie, tym lepiej.
Działaj metodycznie
Po wyborze odpowiedniego produktu można przystąpić do pracy. Aby uszczelnianie powiodło się, trzeba pamiętać o właściwej kolejności działań. Najpierw należy przygotować podłoże, tzn. wyczyścić je z kurzu oraz zwilżyć wodą – ten zabieg zapewni pianom poliuretanowym najlepszą przyczepność. Samo użycie produktu jest proste, jeśli właściwie nakręcimy puszkę na pistolet – te dwa elementy muszą być stabilnie połączone. Przed tym wymieszajmy pianę, energicznie nią potrząsając przez co najmniej kilka sekund, dzięki czemu produkt będzie rozprowadzany równomiernie we właściwej strukturze. Pianę powinniśmy aplikować precyzyjnie, tak aby nie powstały duże dziury, których rozprężony produkt nie wypełni.
– Każda szczelina powinna być w 100 proc. wypełniona. Jeśli nie mamy pewności, że tak jest, zwłaszcza przy dużej szerokości profilu okien czy drzwi, warto powtórzyć pianowanie także z drugiej strony, od zewnątrz. Wtedy mamy gwarancję, że uszczelnienie będzie spełniało swoją rolę – tłumaczy Michał Gumiński, ekspert Sika Poland.
Żeby zadbać o efektywność pracy, warto zwrócić uwagę na pojemność puszki. Zdarza się bowiem, że produkty wyglądają podobnie, ale ich pojemność może się różnić. Właśnie z tą myślą Sika oferuje Sika Boom 583 w wielkości XL. Jest to aż 850 ml niskoprężnej piany. Ważny atut, zwłaszcza, gdy mamy do uszczelnienia wiele okien.
Po wyschnięciu produktu, jego ewentualny nadmiar możemy odciąć dobrze zaostrzonym nożykiem, uważając przy tym, by nie uszkodzić powstałej struktury.
Zabezpiecz szczelność dodatkowo
Jeśli chcemy dodatkowo wzmocnić uszczelnienie pianowe, zwłaszcza od zewnątrz, warto wybrać wielofunkcyjny produkt o wysokiej gęstości, który pozwoli na precyzyjną aplikację, bez ryzyka spłynięcia. Niepełna warstwa uszczelnienia termoizolacyjnego, to pewny mostek termiczny i przemarzanie połączeń okno-mur, dlatego warto najbardziej newralgiczne miejsca dodatkowo zabezpieczyć.
– Znaczenie ma także elastyczność produktu. Ustrzeże nas to przed ewentualnymi usterkami, jakie mogą wyniknąć z „pracy” połączonych materiałów, a tu istotne jest, że każdy z nich inaczej zachowuje się pod wpływem warunków atmosferycznych i nieustającej pracy budynku. Trwale elastyczny materiał odpowiada na tak ekstremalne potrzeby – tłumaczy Michał Gumiński.
Rolę dodatkowego uszczelniacza z powodzeniem może spełnić flagowy produkt marki Sika – Sikaflex 11 FC, który jest zarazem uszczelniaczem, klejem i elastycznym wypełniaczem.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.