Komunikaty PR

Uwierz w recykling!

2020-06-25  |  09:25
Biuro prasowe
Do pobrania Recykling ( 0.18 MB )

Obalamy 7 mitów o segregacji odpadów

Uwierz w recykling!

Po co segregować odpady, skoro potem i tak są mieszane w śmieciarce? Czy rzeczy z materiałów z recyklingu mają dobrą jakość? – wciąż pojawiają się tego typu pytania, choć w lipcu minie już 7 lat od wprowadzenia powszechnego obowiązku segregowania odpadów. Rozwiewamy te wątpliwości!

 

Przyzwyczailiśmy się już do segregacji odpadów w domu, pracy, w naszym otoczeniu. Chociaż zasady „ustawy śmieciowej” obowiązują już od 2013 roku, to nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że zużyty plastik, szkło czy papier to nie odpad, a cenny surowiec. Żeby jednak dostały „drugie życie”, pierwszy krok należy do każdego z nas: odpady trzeba umieścić we właściwym pojemniku. W innym przypadku mogą skończyć na wysypisku, a nie jako pełnowartościowy, nowy produkt. Dlatego każdy odpowiednio posegregowany odpad ma znaczenie, a postawa osób, które wkładają dodatkowy wysiłek w prawidłową segregację, jest godna naśladowania! W jakiej postaci może do nas wrócić choćby popularna butelka PET? Mówi o tym najnowsza kampania „Uwierz w recykling” naturalnej wody mineralnej Nałęczowianka.

 

A oto 7 stereotypów, mitów i wątpliwości, które organizatorzy kampanii „Uwierz w recykling” rozwiewają z okazji 7-lecia obowiązku segregacji odpadów.

 

#1: Po co segregować odpady, skoro potem są one mieszane w śmieciarce?

„Śmieciarka czy inne auto odbierające odpady może mieć wewnątrz odrębne komory na poszczególne frakcje odpadów lub odbiór konkretnych frakcji może odbywać się w różne dni tygodnia czy o różnych porach danego dnia. Dzięki temu plastik, papier czy szkło nie są mieszane! Prawidłowa segregacja odpadów w domu jest kluczowa dla jakości surowców i ich efektywnego recyklingu.” – mówi Anna Kamińska  z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol, koordynator projektu „Działaj z imPETem!”. Pamiętajmy, że jeśli np. zmieszamy tłuste resztki z papierem, zostanie on zanieczyszczony i wtedy nici z recyklingu. Segregowanie ma sens!

 

#2: Czy muszę myć opakowania, które wyrzucam?

Nie trzeba – i nawet nie powinno się tego robić, by zapobiegać dodatkowemu zużyciu wody. Odpady zostaną umyte i oczyszczone w zakładzie prowadzącym recykling. Ale musimy je bardzo uważnie sortować, by uniknąć zanieczyszczeń, które uniemożliwią przetworzenie odpadów.

 

#3: Pojemniki na odpady zabierają w domu tyle miejsca – naprawdę nie da się inaczej?

Na rynku są dostępne bardzo pomysłowe rozwiązania – np. piętrowe pojemniki do segregacji – które nie tylko są bardzo funkcjonalne (również w małym mieszkaniu), ale i designerskie! Warto też opakowania opróżniać i zgniatać przed wyrzuceniem, by zajmowały jak najmniej miejsca w koszu. Przekłada się to też na mniej kursów samochodu odbierającego odpady, a przez to – na mniejszą emisję CO2.

 

#4: Jeśli jestem poza domem i mam do wyrzucenia np. plastikową butelkę po wodzie, a nigdzie nie ma żółtego pojemnika, to nie ma innego wyjścia: muszę ją wyrzucić do jakiegokolwiek kosza.

Postaraj się tego nie robić! Spotkajmy się jeszcze raz – zachęcałaby butelka PET, gdyby umiała mówić. Tylko od Ciebie zależy, czy będzie miała szansę na kolejne życie – jako bluza polarowa, buty, zabawka, poduszka, słuchawki... Trzy przedmioty z tej grupy wygrały casting i zostały bohaterami filmów kampanii „Uwierz w recykling” naturalnej wody mineralnej Nałęczowianka. Celem kampanii jest zaangażowanie każdego z nas do działań na rzecz przetwarzania butelek PET. Główną rolę grają właśnie butelki Nałęczowianki, które w 50% zostały wykonane z innych butelek i zastanawiają się, co czeka na nie w „kolejnym życiu”. Którym popularnym przedmiotem codziennego użytku zostaną? A może powrócą jako kolejna butelka? Filmy można zobaczyć m.in. na kanale YouTube marki: https://www.youtube.com/channel/UCY23O6gq44H39glgyFSViGA.

 

#5: Czy rzeczy stworzone z materiałów z recyklingu mogą mieć wysoką jakość, skoro pochodzą z zużytych produktów?

Pewnie! W recyklingu stosuje się najnowocześniejsze technologie, by uzyskać przetworzony materiał o jakości dorównującej tworzywom pierwotnym. Materiał z recyklingu można stosować też do produkcji opakowań dla żywności. Na przykład PET z recyklingu jest wykorzystywany do produkcji nowych butelek na wodę mineralną (tego typu opakowania stosuje już m.in. Nałęczowianka). W tym celu wykorzystywany jest tylko rPET, który spełnia najbardziej rygorystyczne normy. Dlatego plastik z butelek PET w procesie recyklingu jest wielokrotnie czyszczony i myty oraz poddawany wielu badaniom. W efekcie rPET jest czysty i bezpieczny, a przy tym lekki i trwały. Poza tym – nadaje się do kolejnego przetworzenia. I kolejnego. I kolejnego! Nie trzeba jednak jechać do sortowni odpadów czy zakładu zajmującego się recyklingiem, żeby zobaczyć w jaki sposób plastik odzyskuje „drugie życie” – wystarczy obejrzeć wideo dostępne pod tym linkiem: https://www.nestle.pl/butelki-pet-cenny-surowiec  To niecodzienna szansa – bramy tego typu miejsc są przecież na co dzień zamknięte dla osób z zewnątrz…

 

#6: Zakrętki od butelek PET – wyrzucać do tego samego kosza?

Butelki PET i zakrętki wykonane są co prawda z różnych rodzajów plastiku, ale można je umieszczać w tym samym, żółtym pojemniku. W procesie recyklingu są cięte na małe kawałki, które następnie umieszcza się w wodzie. Ponieważ plastik z butelek i plastik z zakrętek mają różne gęstości, te pierwsze toną, a te drugie – pływają po powierzchni. Pozwala to oddzielić je od siebie i poddać różnym metodom recyklingu – ponieważ oba tworzywa można przetworzyć!

 

#7: Segregacja jest bez sensu, bo recykling nie przynosi żadnych korzyści.

To nieprawda! Odpowiednio posegregowane odpady mają szansę trafić do recyklingu, a recykling pozwala zmniejszać ilość odpadów na wysypiskach, chronić zasoby naturalne, ograniczać emisję gazów cieplarnianych oraz redukować zużycie energii i zasobów. Na przykład jeśli przetworzymy tonę tworzywa PET (z którego wykonane są chociażby plastikowe butelki), pozwoli to zaoszczędzić tyle energii, ile wystarczyłoby na całoroczne potrzeby aż dwóch domów, do atmosfery nie dostanie się dwutlenek węgla, którego ilość odpowiadałaby 22 tysiącom kilometrów jazdy samochodem oraz zaoszczędzimy tyle wody, ile potrzeba na 33 cykle pracy zmywarki do naczyń![1].

 

„Tzw. rPET jest niezwykle wszechstronnym surowcem. W kampanii „Uwierz w recykling” pokazujemy, że można go wykorzystać na szereg różnych sposób, m.in. do produkcji kolejnych butelek.” – mówi Katarzyna Sternowska, brand manager Nałęczowianki – „Jednak nie byłoby to możliwe bez wsparcia konsumentów, ponieważ wszystko zaczyna się od umieszczenia butelki PET w odpowiednim, żółtym koszu. Dziękujemy wszystkim, którzy przez poprawną segregację przyczyniają się do ochrony środowiska!”.

 

Producent Nałęczowianki zobowiązał się, że do 2025 roku, w skali globalnej, 50% PET w butelkach będzie pochodzić właśnie z recyklingu.  

 

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

Joanna Purzycka

Koordynator ds. PR Nestlé Waters

Email: joanna.purzycka@waters.nestle.com

Mobile: +48 600 040 402

 

 

O Nestlé

Nestlé w Polsce jest wiodącą firmą w obszarze żywienia, zdrowia i dobrego samopoczucia z portfolio blisko 1600 produktów i prawie 70 marek, w tym m.in.: NESCAFĒ, WINIARY, GERBER, PRINCESSA, KIT KAT, LION, NESQUIK, NAŁĘCZOWIANKA oraz PURINA. Nestlé działa na polskim rynku od ponad 25 lat. Firma zatrudnia aktualnie 5500 pracowników w 8 lokalizacjach.

 

O Nestlé Waters

Numer 1 na świecie w produkcji wody butelkowanej. Firma prowadzi swoją działalność produkcyjną w 30 krajach, posiada 87 zakładów i zatrudnia blisko 28 tys. pracowników. W portfolio Nestlé Waters znajduje się 48 unikatowych marek (od naturalnych wód mineralnych po wody stołowe), włączając w to markę Nestlé Pure Life, Acqua Panna, Perrier i S.Pellegrino oraz rozlewaną w Polsce Nałęczowiankę. Poprzez te marki Nestlé Waters zachęca całe rodziny do picia większej ilości wody oraz napojów na bazie naturalnych składników, współpracuje z lokalnymi społecznościami, by chronić wspólne zasoby wodne, a także opracowuje kompleksowe rozwiązania w zakresie opakowań z tworzyw sztucznych, w celu zmniejszenia wpływu na środowisko.

 


[1] Dane z rynku francuskiego od Citeo, instytucji zajmującej się gospodarką odpadami.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.