W Galerii Północnej można oglądać 42 ogrody wróżek

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
W Galerii Północnej można przenieść się do świata rodem z baśni. Wszystko za sprawą ogrodów wróżek, czyli nietypowych doniczkowych aranżacji z roślin, kwiatów, kamieni i innych dekoracji, które do 1 lipca można tam oglądać na specjalnej wystawie.
Ogrody wróżek, znane na całym świecie jako „fairy gardens”, podbijają serca dzieci oraz miłośników ogrodnictwa i florystyki. To niewielkie aranżacje, najczęściej w doniczkach, skrzynkach czy nieczynnych fontannach, które przypominają krajobraz rodem z bajek i baśni wiktoriańskiej Anglii.
Teraz takie nietypowe kompozycje można zobaczyć w Galerii Północnej. Do 1 lipca prezentowane są tam aż 42 ogrody w mikroskali. Aranżacje w donicach powstały m.in. z kamieni, małych roślin, mchów oraz realistycznych dekoracji, np. ławeczek, latarni, figurek czy płotków.
– Stworzenie ogrodu wróżek jest nie lada wyzwaniem. Trzeba bowiem nie tylko wymyślić oryginalną, bajkową scenografię, ale także odtworzyć ją z dużą precyzją i fantazją tak, aby oglądający z bliska mógł przenieść się w świat pełen magii. Sama kompozycja musi być także w miarę realistyczna, ułożona w taki sposób, jakby faktycznie mieszkały w niej wróżki i inne małe postaci – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.
Idea komponowania miniaturowych ogrodów wywodzi się z Japonii, gdzie od wieków powstają aranżacje np. z drzewek bonsai. Sam pomysł na „fairy gardens”, które łączą w sobie elementy tej sztuki z domkami dla lalek i terrariami, narodził się natomiast w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku.
Popularność ogrody zyskały natomiast po Wystawie Światowej w Chicago, kiedy opisał je The New York Times. Ponad 130 lat później moda na ogrody wróżek nie przemija. Aranżacje tego typu coraz częściej powstają w przydomowych ogródkach, na balkonach i w parkach, a teraz także w centrum handlowym.
Ogrody wróżek ustawione w Galerii Północnej powstały w ramach rodzinnego konkursu, jaki ogłosiła Północna. Galeria zaprosiła do niego 30 drużyn z Warszawy i okolic, a także zapewniła im niezbędne materiały do stworzenia miniatur. W tworzeniu aranżacji wzięli udział zarówno dorośli, jak i dzieci. Dodatkowo, wszyscy chętni mogli zgłaszać do konkursu prace wykonane w domu.
Wystawa ulokowana jest przy jednym z wejść głównych, w okolicy drogerii Super-Pharm. Wstęp jest bezpłatny.

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów

Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.