Komunikaty PR

W jaki sposób pozyskać środki w przypadku choroby?

2022-04-27  |  01:00
Biuro prasowe

Na stwardnienie rozsiane choruje 45 tysięcy Polaków. To podstępna, stale postępująca choroba, wywołująca nieodwracalne zmiany w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jej przyczyny do dziś nie są znane i SM nie można zapobiec. Chory może jednak walczyć o zachowanie możliwie największej sprawności. Wiążą się z tym jednak spore wydatki. Zakładając subkonto w fundacji, zabezpieczamy ten obszar. To proste i wygodne narzędzie umożliwia gromadzenie środków pieniężnych pochodzących z różnych źródeł - darowizn, 1% podatku czy zbiórek prowadzonych w wybranych portalach internetowych. 

Za nami 7 kwietnia. Tego dnia co roku obchodzimy ustanowiony przez WHO Światowy Dzień Zdrowia. To święto lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, rehabilitantów, fizjoterapeutów, psychologów i wszystkich, którzy każdego dnia dbają o dobro pacjentów. Ich codzienne zaangażowanie, profesjonalizm, troska i ogrom udzielanego wsparcia, zasługują na szczególne uznanie nie tylko od święta. Niemniej nie zawsze są oni w stanie zabezpieczyć potrzeby chorych. Często pacjenci muszą podejmować odpowiednie działania na własną rękę. Zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych.

Szlachetne zdrowie…

Zgodnie z wynikami badania dotyczącego korzystania z publicznej opieki zdrowotnej, przeprowadzonego na zlecenie NFZ w listopadzie 2020 roku, blisko 1/3 respondentów zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że dba o swoje zdrowie niezależnie od samopoczucia.  Troska o te obszary naszego życia wzrasta wraz z wiekiem - najmocniej utożsamiają się z tym twierdzeniem seniorzy (38%). Ponadto większość badanych (77%) interesuje się profilaktyką, z czego kobiety (81%) częściej niż mężczyźni (72%)*. Jednak nie każdej chorobie możemy zapobiec, mimo największych starań.

Jedną z najbardziej tajemniczych chorób jest stwardnienie rozsiane. Do pierwszych objawów tego schorzenia, które coraz częściej atakuje coraz młodsze osoby, należy pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Często występuje także zaburzenie czucia w obrębie kończyn – drętwienie, mrowienie, kłucie czy uczucie przypominające porażenia prądem – oraz zmienione odczuwanie dotyku, temperatury czy bólu.

…nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz

Stwardnienie rozsiane to choroba nieuleczalna. Celem terapii jest zminimalizowanie objawów, opóźnienie rozwoju niepełnosprawności i poprawa komfortu życia pacjentów. Jej powodzenie zależy od typu choroby i stanu pacjenta.

W przypadku stwardnienia rozsianego bardzo istotna jest rehabilitacja i właśnie między innymi na ten cel mogą zostać przeznaczone środki zbierane na subkoncie pacjenta – mówi Piotr Penkała, Członek Zarządu Fundacji Dobro Powraca, powołanej w celu niesienia pomocy chorym na SM oraz polepszenia sytuacji pacjentów. – Osoby chore na stwardnienie rozsiane powinny systematycznie podejmować aktywność ruchową. To niezwykle istotne i niesie ze sobą wiele korzyści. Pacjenci nie zawsze czują się na siłach, niemniej w okresach remisji choroby powinni jak najlepiej spożytkować czas dobrego samopoczucia, poświęcając go w dużej mierze właśnie na ruch. – dodaje.

Czym jest subkonto?

Subkonto to narzędzie do gromadzenia środków pieniężnych dla konkretnego podopiecznego. – Podopieczni nie ponoszą żadnych kosztów i opłat, związanych z posiadaniem subkont. Zarówno ich założenie, jak i prowadzenie są całkowicie bezpłatne.  – tłumaczy przedstawiciel Fundacji Dobro Powraca. – Warto mieć świadomość, że jedynymi organizacjami, które są uprawnione do zbiórek 1% podatku, są organizacje pożytku publicznego. – dodaje. Subkonto może posiadać zarówno osoba pełnoletnia, jak i niepełnoletnia, posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub zaświadczenie lekarskie o chorobie.

Subkonto w fundacji pozwala zwiększyć poczucie spokoju. Stanowi znaczną ulgę w budżecie domowym, umożliwiając zbieranie pieniędzy na określony cel: sprzęt rehabilitacyjny, wizyty lekarskie czy leki. Dzięki temu pacjenci nie tylko zyskują pewność, że nie zostają w chorobie całkiem sami, ale mogą być bardziej niezależni.

* https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2021/12/Badanie_dot._korzystania_-z_publicznej_opieki_zdrowotnej.pdf

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy czyścisz zęby czystą szczoteczką? Biuro prasowe
2024-08-19 | 01:00

Czy czyścisz zęby czystą szczoteczką?

Nawyk codziennego mycia zębów jest nam wpajany od najmłodszych lat. Świadomość związana z higieną jamy ustnej ciągle rośnie, nowoczesna technologia wspiera nas w dokładnym
Zdrowie Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia
2024-08-14 | 15:35

Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia

Wielu z nas traktuje bieganie, skakanie i jazdę na rowerze jako nieodłączne elementy dzieciństwa. Są to aktywności, które nie tylko dostarczają radości, ale także
Zdrowie Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami
2024-08-14 | 01:00

Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami

Zgodnie z wykonanymi w 2023 badaniami Instytutu IQS, jedynie 44% Polaków wykonuje regularne badania profilaktyczne. Tymczasem, wiele chorób, szczególnie we wczesnych stadiach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Agnieszka Hyży: Marzyłam o programie porannym, choć myślałam, że ten projekt już się nie wydarzy. Mam nadzieję, że format „Halo tu Polsat” wprowadzi na rynek nową jakość

Prezenterka mocno trzymała kciuki, by pomysł na program śniadaniowy w Polsacie stał się rzeczywistością, i teraz cieszy się, że może być jego częścią. Agnieszka Hyży poprowadzi „Halo tu Polsat” w duecie z Maciejem Rockiem. Jednocześnie kieruje słowa uznania i wdzięczności pod adresem dyrektora programowego stacji, Edwarda Miszczaka, bo ma świadomość, że gdyby nie on, to taki format nie trafiłby na antenę stacji, z którą jest związana. Wierzy też, że ich poranna propozycja przyciągnie widzów, którzy do tej pory oglądali „Dzień dobry TVN” bądź „Pytanie na śniadanie”.

Muzyka

Natalia Nykiel: Dla mnie to jest bardzo szalony rok, ale ja uwielbiam, jak mam wypchany kalendarz. Wtedy czuję, że żyję i czerpię z tego bardzo dużo energii

Artystka dzieli teraz swój czas pomiędzy scenę, studio nagrań i parkiet taneczny. Pod koniec lipca miał premierę jej singiel „Daylight”, w którym zaprezentowała słuchaczom brzmienia z gatunku drum & bass. Utwór zapowiada zaplanowaną na wrzesień EP-kę zatytułowaną „Atom”, na której znajdą się tylko piosenki w języku angielskim. Jednocześnie trwają prace nad nową płytą artystki z polskimi kompozycjami. Już wkrótce Natalię Nykiel będzie można również oglądać w popularnym show Polsatu, a fani mogą liczyć na spotkanie z nią podczas koncertów plenerowych, festiwali i innych wydarzeń masowych, jakie latem odbywają się w różnych miejscach Polski.

Problemy społeczne

Co czwarta kobieta poniżej 20. roku życia doświadczyła przemocy ze strony partnera. Problem dotyczy nie tylko krajów o niskich dochodach i dużych nierównościach

Jedna czwarta kobiet w wieku 15–19 lat doświadczyła choć raz przemocy ze strony swojego partnera, a 16 proc. w ciągu ostatniego roku – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To zjawisko powszechne na całym świecie, choć – jak wskazuje WHO – największy odsetek występowania tego problemu notuje się w krajach o niższych dochodach i takich, w których występują duże nierówności płci, m.in. w dostępie do edukacji, warunków zatrudnienia czy wynagrodzenia.