Komunikaty PR

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Czy wpływa na to stan polskich porodówek?

2020-01-24  |  15:00
Biuro prasowe
  • Według szacunkowych danych, w 2019 r. na świat przyszło prawie 20 tys. mniej dzieci niż w roku poprzednim.  
  • Powodów niskiego poziomu dzietności w kraju jest wiele. Eksperci wymieniają m.in. niezadowalające warunki panujące na szpitalnych oddziałach położniczych.
  • Problem dostrzegli ubezpieczyciele. Polisy zdrowotne umożliwiają już Polkom skorzystanie z opieki okołoporodowej w prywatnych placówkach bez dodatkowych kosztów.

W Polsce od kilku lat zmniejsza się liczba narodzin. Według szacunkowych danych, w 2019 roku na świat przyszło prawie 20 tys. Polaków mniej w porównaniu do roku poprzedniego. Niepokojący spadek dzietności to złożony problem spowodowany przez wiele czynników.

Coraz mniej osób decyduje się na powiększenie rodziny, często nawet mimo sprzyjających warunków. Przyczyn jest wiele, m.in. niestabilna sytuacja finansowa czy zawodowa. Niewykluczone, że niektóre kobiety boją się rodzić, bo docierają do nich złe informacje o opiece okołoporodowej. Mimo znacznej poprawy sytuacji na oddziałach położniczych publicznych placówek, w przeciągu ostatnich kilkunastu lat, ogólny poziom opieki niestety wciąż pozostawia wiele do życzenia – komentuje Arkadiusz Piątek z MediSky International.

Kiepską sytuację na szpitalnych oddziałach położniczych potwierdza przeprowadzone przez Fundację Rodzić Po Ludzku badanie „Głos matek ma moc zmiany”. Wyniki ankiet niestety nie napawają optymizmem. Aż 54 proc. badanych podczas pobytu w szpitalu doświadczyło nadużyć wynikających z niedopełnienia procedur lub zachowania personelu.

Ubezpieczenia medyczne alternatywą dla NFZ?

Oprócz wciąż najbardziej oczywistego wyboru, jakim jest porodówka w publicznej placówce, Polki mogą korzystać z kilku innych opcji. Ciężarne mogą zdecydować się na poród we własnym domu, w domu narodzin lub w prywatnym szpitalu. Jak nietrudno się domyślić, powyższe opcje związane są z dodatkowymi kosztami, których nie ponosi się w przypadku porodu „na NFZ”. Nie jest to jednak jedyna wada tego rozwiązania. Kobiety kwalifikowane są do porodu poza szpitalem tylko wtedy, gdy zarówno  matka, jak i dziecko są w pełni zdrowi.

Najbezpieczniejszym wyborem dla wielu kobiet wciąż pozostaje zatem szpital – prywatny lub publiczny. Decydując się na skorzystanie z usług prywatnych placówek trzeba liczyć się z kosztem od 4 tys. do nawet 16 tys. złotych. Pacjentki mogą tam liczyć na wszelkie udogodnienia, które często nie są dostępne w szpitalach związanych z NFZ. Problem zauważa rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Dostępne już w Polsce polisy dają ubezpieczonym możliwość porodu w najlepiej przystosowanych placówkach w Polsce i Europie.

Posiadaczki takiego ubezpieczenia mają jednak zagwarantowaną kompleksową opiekę nie tylko na czas porodu. Ogólna polisa zdrowotna, w której zakres wchodzi powyższa usługa, zapewnia również ochronę na wypadek zachorowania na wiele chorób, dostęp do rehabilitacji, zabiegów czy operacji. Wszystko to w placówkach publicznych i prywatnych zarówno na terenie Polski, jak i Europy – dodaje Arkadiusz Piątek z MediSky International.

Na co narzekają Polki?

W 2019 roku w ramach akcji „Głos matek ma moc zmiany” ponad 50 tysięcy Polek wypełniło ankiety z pytaniami o przebieg porodu. Badanie sprawdziło jakość opieki okołoporodowej w 400 szpitalach. Kobiety oceniły  szczegółowo m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, możliwość współdecydowania o wykonywanych interwencjach oraz zabiegach przy dziecku czy poziom poszanowania prawa do intymności. Mimo tego, że duża część badanych uważa swój poród za pozytywne przeżycie, aż 16 proc. kobiet uznaje go za najbardziej traumatyczne i najtrudniejsze doświadczenie w życiu. Poniżej punktu z najbardziej niepokojącymi wnioskami badania:

  • 33 proc. nie zapytano o zgodę na badanie wewnętrzne,
  • 11 proc. kobiet było wyśmiewanych lub obrażanych,
  • w przypadku 27 proc. kobiet wywołano poród bez ich zgody,
  • 17 proc. doświadczyło różnego rodzaju przemocy,
  • 43 proc. kobiet z zaburzeniem laktacji nie otrzymało odpowiedniego doradztwa a ich dzieci otrzymały mleko modyfikowane.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Organizacje kobiece apelują do Ministerstwa Zdrowia o działania na rzecz dostępu do antykoncepcji awaryjnej Biuro prasowe
2025-07-23 | 12:25

Organizacje kobiece apelują do Ministerstwa Zdrowia o działania na rzecz dostępu do antykoncepcji awaryjnej

Sześć organizacji kobiecych wystąpiło ze wspólnym apelem do Ministerstwa Zdrowia, wzywając do pilnych działań na rzecz zapewnienia kobietom w Polsce swobodnego
Zdrowie Zrób sercu przysługę tego lata
2025-07-17 | 14:00

Zrób sercu przysługę tego lata

Wolny czas, plaża, grill, rower – lato to czas odpoczynku i przyjemności. To również świetny czas, by nadrobić zaległości zdrowotne, szczególnie te związane
Zdrowie Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS
2025-07-16 | 09:00

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

– Według aktualnych zaleceń każdy pacjent z diagnozą stwardnienie zanikowe boczne (ALS/SLA) powinien mieć wykonane badania genetyczne – mówi dr hab. n. med. Maria

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Ochrona środowiska

Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.

Podróże

Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.