Komunikaty PR

W Szczecinie powstało przedszkole dla dzieci ukraińskich imigrantów

2022-12-16  |  16:30
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

W lutym 2022 roku czas beztroski dla ukraińskich dzieci gwałtownie się zatrzymał. Wojna zaskoczyła wiele rodzin, które poszukując drugiego domu, znalazły schronienie w Polsce. Chociaż dziś ukraińskie rodziny mogą czuć się bezpiecznie, środowisko, w którym się znalazły jest dla nich zupełnie obce. Obrazy wojny i ucieczki pozostają w dziecięcej psychice na długo. Rysunki poległych na polu bitwy żołnierzy potwierdzają, że trauma związana z doświadczeniem wojny jest nieunikniona. Dla najmłodszych najważniejsze jest poznawanie świata, a do tego potrzebna jest bezpieczna i przyjazna przestrzeń. Nowopowstałe przedszkole Maleńka Kraina to inicjatywa, która choć częściowo, zwraca dzieciom utraconą beztroskę.

YOUkraine to fundacja, której założycielkami są siostry pochodzące z Ukrainy – Irina Lechowicz i Mariya Niewiarowska, a przedszkole Maleńka Kraina to ich najnowszy projekt. Ta bezpieczna przystań dla dzieci z Ukrainy znajduje się w Szczecinie i działa od 1 października 2022 roku. Jako inicjatywa oddolna, swoje funkcjonowanie zawdzięcza pracy wielu wolontariuszy i wsparciu darczyńców. Przedszkole stanowi dla dzieci zalążek utraconego domu. W Maleńkiej Krainie są otoczone rówieśnikami, którzy posługują się tym samym językiem, dzielą tradycje, zwyczaje, ale też przeżycia. Przedszkole to jednak nie tylko miejsce rozwoju i nauki dla najmłodszych, ale też źródło zatrudnienia osób dorosłych przybyłych z Ukrainy. Zajęcia prowadzone w Maleńkiej Krainie przygotowują najmłodszych do nowego życia w Polsce, realizując tutejszą podstawę programową pod okiem nauczycieli, a także przy wsparciu pedagogów specjalnych, psychologów czy logopedów.

Trudno w to uwierzyć, ale przedszkole Maleńka Kraina powstało zaledwie w przeciągu miesiąca. Sprawną realizację fundacja zawdzięcza wsparciu Prezesa P.B. Calbud Edwarda Osiny, który zaufał YOUkraine, udostępnił fundacji lokal oraz zorganizował ekipę budowlaną. W przeciągu tygodnia 650 m2 zostało dostosowane do wymogów sanitarnych i zmienione w przestrzeń odpowiednią dla rozwoju dzieci. Projekt nie doszedłby do skutku bez pomocy wolontariuszy, a także zaangażowania członków fundacji, którzy sprawnie zorganizowali materiały budowlane i złożyli niezbędne dokumenty. Dziś z przedszkola w Szczecinie korzysta nie tylko 75 małych podopiecznych, ale także ich rodziny i najbliższe otoczenie. Poza zajęciami dla dzieci, w Maleńkiej Krainie organizowane są spotkania integracyjne, warsztaty i szkolenia dla rodzin zarówno z Ukrainy, jak i z Polski. Łącznie z projektu korzysta już niemal 500 osób.

Fundacja YOUkraine odniosła już kilka sukcesów w rozwoju przedszkola. Najnowszymi nabytkami Maleńkiej Krainy są m.in. wykładzina i sufity akustyczne oraz ponad 150 roślin na terenie ośrodka. Ponadto nawiązano współprace z Pomorską Akademią Medyczną, Wydziałem Pedagogiki i Publicznym Przedszkolem nr 8. Organizacja cieszy się każdym zwycięstwem, ale bez dalszego wsparcia funkcjonowanie Maleńkiej Krainy może stanąć pod znakiem zapytania. Potrzebna jest między innymi przestrzeń sensoryczno-zabawowa z bezpiecznym wyposażeniem, tablice interaktywne i inne materiały dydaktyczne, a także wsparcie ze strony specjalistów logopedii, pedagogiki czy psychologii. W tym roku Polacy jako społeczeństwo udowodnili, że potrafią się jednoczyć i nieść ogromną pomoc potrzebującym. Udało nam się zapewnić bezpieczny dom dla wielu rodzin i dziś aż 8% społeczeństwa stanowią osoby z Ukrainy. Kolejnym krokiem jest organizowanie takich instytucji, jak szczecińskie przedszkole, które pozwolą na integrację i dostosowanie nowo przybyłych do życia w Polsce. „Nasi przyjaciele, architekci reprezentujący szczeciński oddział SARP, nie pozostali obojętni na los wschodnich sąsiadów. Cieszy mnie ogromny odzew i chęć poświęcenia dla tego projektu czasu, wiedzy ale także zasobów materialnych. Każda dodatkowa złotówka staje się nieocenionym gestem wsparcia i solidarności z Ukraińcami. Pomoc finansowa, niezbędna do sprawnego działania Przedszkola Maleńka Kraina, to inwestycja w przyszłość dzieci i ich rodzin, a także idealny prezent pod choinkę” – mówi Karol Nieradka, Prezes SARP Szczecin, założyciel biura projektowego Maxberg i współwłaściciel firmy Nowa Norma.

Wszyscy zainteresowani wsparciem pieniężnym fundacji mogę wpłacić środki na konto numer: 35 1140 2004 0000 3702 8266 4665. Zainteresowanych inną formą wsparcia zapraszamy do kontaktu: fundacjayoukraine@gmail.com, tel. 505 841 197.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Sposób na piękną i estetyczną jadalnię Biuro prasowe
2024-08-08 | 14:00

Sposób na piękną i estetyczną jadalnię

Jadalnia to miejsce, gdzie przecinają się ścieżki wszystkich mieszkańców domu, a posiłek przy wspólnym stole pomaga zacieśniać rodzinne więzy. Tak jak estetyczny wygląd
Dom Mała łazienka w ponadczasowym stylu: kamień naturalny czy płytki gresowe?
2024-08-08 | 10:00

Mała łazienka w ponadczasowym stylu: kamień naturalny czy płytki gresowe?

Aranżacja małej łazienki może być wyzwaniem, ale jednocześnie stanowi doskonałą okazję do stworzenia wnętrza pełnego charakteru i elegancji. Materiały wykończeniowe i detale
Dom Miliony ludzi, miliony domów, różne łazienki – każda z nich zasługuje na odpowie
2024-08-08 | 01:00

Miliony ludzi, miliony domów, różne łazienki – każda z nich zasługuje na odpowie

W Polsce żyją miliony ludzi, w milionach domów i mieszkań i nieskończoną liczbą różnych łazienek. Duże, średnie, małe, te z oknem czy wąskie – każda z nich jest

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.