Komunikaty PR

W Teatrze w Laodycei odbył się pierwszy występ od 1690 lat

2022-05-31  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

W starożytnym Teatrze w Laodycei w Türkiye (Turcji) właśnie zostały zakończone prace renowacyjne i po trwającej 1690 lat przerwie odbyło się pierwsze przedstawienie. Podczas ceremonii ponownego otwarcia teatru wystąpiła Państwowa Orkiestra Symfoniczna z Izmiru. Prace związane z odrestaurowaniem antycznego miasta Laodycea trwały 20 lat, ponadto miasto zostało wpisane na Listę informacyjną UNESCO.

Teatr Zachodni w starożytnym mieście Laodycea został uroczyście otwarty dla publiczności po okresie prowadzonych przez 20 lat prac wykopaliskowych. W 2200-letnim teatrze położnym w prowincji Denizli, w południowo-zachodniej części Türkiye (Turcji) po raz pierwszy od 1690 lat odbył się spektakl.

Uroczystej inauguracji wznowienia, po prawie 1700 latach przerwy, działalności teatru towarzyszył koncert Państwowej Orkiestry Symfonicznej z Izmiru, a na widowni podczas występu zasiadło około 15 tysięcy osób.

Ponowne otwarcie starożytnego teatru nastąpiło po trwających 20 lat pracach wykopaliskowych prowadzonych przez kierownika Katedry Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Pamukkale, prof. dr Celala Şimşeka, przy wsparciu władz miasta Denizli, Agencji Rozwoju Południowego Morza Egejskiego oraz Ministerstwa Kultury i Turystyki. Antyczne miasto Laodycea zostało wpisane na informacyjną listę UNESCO w 2013 roku, ze względu na swoje szczególne znaczenie, jako jednego z największych i najważniejszych stanowisk archeologicznych w Türkiye (Turcji).

Laodycea: Ważny ośrodek wiary i handlu

Laodycea w czasach starożytnych była ważną metropolią na terenie Anatolii. Miastem stała się w okresie hellenistycznym, a swoje złote lata przeżywała od I do V wieku n.e., czyli pod rządami cesarstwa rzymskiego i na początku panowania cesarstwa wschodniorzymskiego. W drugim ze wspomnianych okresów, ożywiony handel w mieście spowodował, że Laodycea stała się też ważnym ośrodkiem kultu religijnego i miejscem pielgrzymek chrześcijan. W Laodycei mieści się jeden z 7 kościołów wymienionych w Księdze Apokalipsy św. Jana, a Teatr Zachodni nie jest jedyną imponującą budowlą, jaką może się poszczycić to starożytne miasto. Znajdują się tu też: największy antyczny stadion w całej Anatolii, dwa teatry (Zachodni i Północny), cztery kompleksy łaźni, liczne kościoły oraz pięć agor. Z czterech stron miasto otaczają nekropolie. Teatr Zachodni powstał w II wieku p.n.e. i może pomieścić 15 000 widzów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA Biuro prasowe
2024-07-22 | 10:00

URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA

  URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA Jakie cuda skrywają pracownie artystyczne? Co kryje się za kulisami dwóch scen? Czym jest Pokój Spokój? Odpowiedzi na
Teatr S·PLOT – NOWY FESTIWAL TEATRU PINOKIO W ŁODZI
2024-07-11 | 01:00

S·PLOT – NOWY FESTIWAL TEATRU PINOKIO W ŁODZI

Jaki powinien być festiwal teatralny adresowany do młodego widza? Co zrobić, żeby wpisał się w kalendarz istotnych europejskich wydarzeń? Na te pytania odpowie S·PLOT Międzynarodowy
Teatr Night Fever Dinner Show w Manuarte
2024-06-27 | 11:00

Night Fever Dinner Show w Manuarte

Restauracja Manuarte w Manufakturze zaprasza w niesamowitą podróż przez świat tańca, smaku i najlepszej zabawy. W odmienionej przestrzeni klubowej na piętrze zabytkowego budynku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.