Komunikaty PR

W Warszawie potrzebna jest krew! W sobotę zbiórka

2024-09-30  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak@guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl

Zasoby banków krwi nieustannie się kurczą, a zapotrzebowanie wciąż rośnie. W uzupełnieniu zapasów może pomóc akcja zbiórkowa Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”, która odbędzie się już 5 października przed Galerią Północną w Warszawie.

Krew nie może być wyprodukowana, nie ma też zamiennika. Jedynym sposobem na jej pozyskanie są zbiórki, dzięki którym banki krwi mogą uzupełnić swoje zapasy i tym samym pomóc w ratowaniu życia ofiarom wypadków oraz chorym na nowotwory. Niestety, zapotrzebowanie na krew w Warszawie jest nieustannie bardzo duże, co prowadzi do szybkiego wyczerpywania się zasobów.

Dlatego konieczne jest ich regularne uzupełnianie. Szansą na to jest akcja, która odbędzie się w tę sobotę, 5 października, przed Galerią Północną. Od godziny 10.00, od strony ul. Światowida, parkować będzie mobilne centrum krwiodawstwa, czyli krwiobus. Każdy, kto pomyślnie przejdzie krótką kwalifikację, będzie mógł oddać krew. Zbiórka potrwa do godziny 15.00.

– Nie ma dnia, żeby banki krwi nie apelowały o oddawanie krwi. Jak szybko się kurczą zasoby, widać chociażby na stronie warszawskiego RCKiK. To nieustanna walka z czasem. Dlatego tak ważne są akcje, jak ta sobotnia. Dzięki nim można pomóc w uzupełnieniu zapasów, a co za tym idzie, w ratowaniu życia – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej. – Nawet jedna porcja oddanej krwi, czyli 450 mililitrów, może uratować aż trzy osoby! Im więcej osób weźmie udział w akcji, tym większej liczbie ofiar wypadków i pacjentów, w tym chorych dzieci, będzie można pomóc. Apelujemy więc do warszawiaków o udział w akcji – dodaje.

Dawcami krwi mogą zostać osoby w wieku od 18 do 65 lat, ważące co najmniej 50 kg. Ważne jest, aby być w dobrym stanie zdrowia, co oznacza brak infekcji i poważnych chorób przewlekłych. Przed donacją należy przejść kwalifikację. W jej trakcie pobierana jest krew do podstawowych badań. Przeprowadzany jest także wywiad medyczny, podczas którego należy poinformować o wszelkich schorzeniach, w tym przewlekłych, a także o zabiegach, operacjach, przyjmowanych lekach, podróżach zagranicznych oraz wykonanych tatuażach i piercingach. Należy pamiętać też, że istnieje szereg przeciwwskazań do bycia dawcą, w tym m.in. choroby układu krążenia, oddechowego, moczowego, nerwowego, pokarmowego, a także poważne choroby skóry, choroby zakaźne i choroby układowe.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie do pobrania krwi. Do krwiobusu należy zgłosić się wypoczętym i wyspanym. Rano warto zjeść lekkostrawne i niskokaloryczne śniadanie oraz wypić co najmniej 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed donacją. Na miejscu należy okazać dokument tożsamości z PESEL-em. Wielokrotni dawcy powinni przynieść także legitymację Honorowego Dawcy Krwi. – Oddanie krwi jest szybkie i bezbolesne. W trakcie donacji każdy jest otoczony opieką wykwalifikowanego personelu. Po oddaniu krwi można niemal od razu wrócić do codziennych czynności, wystarczy tylko krótki odpoczynek – mówi Barbara Andrzejewska.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Guarana Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć