Wakacje na pracę, praca na wakacje Kto szuka pracy sezonowej w Polsce

Choć lato to czas, który kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem, dla niektórych to czas intensywnej pracy, podejmowanej często za granicą - czas, który stwarza możliwości zdobycia cennego doświadczenia zawodowego oraz dodatkowych dochodów. Polska jako destynacja zarobkowa jest wybierana przez obcokrajowców coraz częściej. Jak będzie w tym roku?
Na pracę wakacyjną w Polsce decydują się mieszkańcy aż 150 krajów, wśród których dominują pracownicy ze Wschodu – Ukraińcy, Białorusini, Gruzini i Hindusi. Najczęściej przyjeżdżają młodzi ludzie, w tym studenci i absolwenci szkół średnich, którzy szukają sposobu na nauczenie się czegoś nowego oraz zdobycie dodatkowych środków finansowych na dalszą edukację, czy realizację własnych planów. Dla wielu z nich jest to okazja do zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego, podszlifowania języka obcego oraz poznania nowych kultur. Poza tym do pracy sezonowej w Polsce garną się też wszyscy ci, którzy chcą podreperować domowy budżet. Wśród nich znajdują się zarówno młodzi dorośli, jak i osoby w średnim wieku, które chcą skorzystać z możliwości zarobienia większych pieniędzy niż w kraju pochodzenia.
Obcokrajowcy coraz częściej decydują się na sezonowe wyjazdy do pracy w Polsce ze względu na wyższe zarobki, możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego oraz szansę na poprawę umiejętności językowych. Dodatkowo, praca w międzynarodowym środowisku pozwala na poznanie nowych kultur i poszerzenie horyzontów, co staje się niezwykle atrakcyjne dla młodych ludzi i studentów – mówi Julia Zachorodnia, specjalistka HR z Grupy VIPoL zajmującej się pośrednictwem pracy.
Ekspertka wymienia kilka głównych korzyści płynących z sezonowych wyjazdów za granicę:
- Wyższe zarobki – praca sezonowa za granicą często wiąże się z wyższymi zarobkami
w porównaniu do pracy w kraju pochodzenia. Nawet krótkoterminowe zatrudnienie pozwala na zgromadzenie znacznych oszczędności. - Rozwój zawodowy – praca w międzynarodowym środowisku umożliwia zdobycie unikalnego doświadczenia zawodowego. Kontakt z różnymi kulturami, metodami pracy i standardami zwiększa kompetencje zawodowe i może być cennym atutem w przyszłych rekrutacjach.
- Podnoszenie umiejętności językowych – praca za granicą to doskonała okazja do nauki
i doskonalenia języków obcych w naturalnym środowisku. Codzienne rozmowy z miejscowymi oraz współpracownikami znacznie przyspieszają proces nauki i pomagają w opanowaniu języka na poziomie praktycznym. - Poszerzanie horyzontów – praca w innym kraju to nie tylko obowiązki zawodowe, ale także możliwość poznania nowych kultur, tradycji i zwyczajów. Taki wyjazd może być inspirującym doświadczeniem, które wzbogaci osobiste i kulturowe horyzonty.
- Budowanie sieci kontaktów – pracując za granicą, można nawiązać cenne kontakty zawodowe i osobiste. Taka sieć znajomości może okazać się przydatna zarówno w kontekście przyszłych ofert pracy, jak i współpracy międzynarodowej.
Ogromnym wsparciem w procesie szukania pracy wakacyjnej mogą być agencje pracy, oferujące pomoc w znalezieniu odpowiednich ofert pracy, przygotowaniu do rekrutacji, czy dopełnieniu kwestii formalnych w procesie zatrudnienia. Dzięki pośrednikowi pracownicy mogą mieć pewność, że ich przyszłe miejsce pracy zostało odpowiednio zweryfikowane i spełnia wszystkie standardy. Agencja zapewnia wsparcie również w organizacji wyjazdu oraz już w jego trakcie. Wsparcie agencji pracy jest wielopoziomowe – od organizacjo podróży, zakwaterowania oraz formalności związanych
z zatrudnieniem – tłumaczy Julia Zachorodnia. W trakcie współpracy z nami nigdy nie pozostawiamy pracowników samych sobie. W ramach kontraktu pracownicy mogą też liczyć na pomoc w przypadku jakichkolwiek problemów, czy pytań. Zapewniamy stały kontakt oraz, pomoc prawną i psychologiczną, by nasi pracownicy czuli się bezpieczni w miejscu daleko od domu.
Praca w Polsce jest, więc warto przyjechać i skorzystać z możliwości zarobienia. Dla pracowników ze Wschodu Polska jest krajem otwartym i chłonnym. I choć warunki finansowe mogą być nieco słabsze od tych oferowanych dalej na Zachodzie, to jednak Polska wygrywa swoją gościnnością i bliskością geograficzną i kulturową.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.