Komunikaty PR

Wakacje nie (zawsze) dla kobiet. To one przygotowują uroczystości domowe

2024-07-29  |  10:00
Kontakt
ZOOM BSC
ZOOM BSC

Angorska 25/2
02-920 Warszawa
luiza.roslon|zoom-bsc.pl| |luiza.roslon|zoom-bsc.pl
500 140 254
zoom-bsc.pl

Latem częściej bierzemy udział w spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi, np. przy okazji wesel, imienin, urodzin czy grilli w ogrodach. Przy pięknej pogodzie łatwo zapomnieć, ile pracy kosztuje przygotowanie takich uroczystości. W szczególności dotyczy to kobiet, które odpowiadają za większość obowiązków organizacyjnych, wynika z raportu Grupy INCO „Czy obowiązki domowe mają płeć?”. W 7 na 10 domów wyłącznie panie dbają o posiłki, a w 6 na 10 samodzielnie planują spotkanie i przygotowują przestrzeń. Najbardziej solidarnym zajęciem jest sprzątanie po wyjściu gości, w które w 54 proc. domów po równo angażują się kobiety i mężczyźni. 

– Przygotowanie uroczystości domowej takiej jak chrzciny, urodziny czy po prostu spotkanie w ogrodzie przy grillu wiąże się z mnóstwem pracy. Choć wielu Polaków na specjalne okazje organizuje przyjęcie w lokalu, to i w tym przypadku wybór odpowiedniego miejsca, dnia, menu i zaproszenie gości zajmuje sporo czasu. Zdecydowanie więcej zadań czeka podczas organizacji spotkań rodzinnych w domach, które wiele osób preferuje ze względu na większą swobodę w kwestii czasu uroczystości i luźniejszą atmosferę. Jak wynika z naszego badania, w większości polskich domów za przygotowanie takich spotkań odpowiadają kobiety. Co więcej wiek, płeć czy miejsce zamieszkania respondentów nie wpływa znacząco na podział związanych z tym obowiązków – mówi Agnieszka Augustyniak, Dyrektor Marketingu i Rozwoju Produktowego, Grupa INCO S.A.

Planowanie

Przygotowanie listy gości, ustalenie terminu i menu to podstawa każdej uroczystości. W 62 proc. polskich domów zajmują się tym kobiety. Po równo dzieli się tym 28 proc. par, a jedynie w 3 proc. przypadków więcej obowiązków bierze na siebie mężczyzna. Co ciekawe, największą równość przy podziale obowiązków związanych z planowaniem uroczystości prezentują pary ze średnich miast, w których kobiety przejmują większość zadań w 53 proc. przypadków, ale już w 35 proc. sytuacji dzielą się po równo.

Zakupy

Zakupy przed imprezą w 4 na 10 gospodarstw robią kobiety. Identyczny odsetek osób deklaruje równy podział tych obowiązków, a w 16 proc. sytuacji po sklepach biegają głównie mężczyźni. Wyróżniają się pary w wieku 25-34 lata, wśród których 54 proc. w takim samym stopniu zaopatruje dom w produkty niezbędne do realizacji uroczystości.

Przygotowanie domu

Przygotowanie domu przed imprezą to bardzo pojemne zadanie. Trzeba przecież posprzątać, przygotować miejsca dla gości, a często także zrobić okazjonalne ozdoby. W 6 na 10 domów zajmują się tym głównie kobiety, 34 proc. gospodarstw dzieli się po równo, a jedynie w 5 proc. sytuacji to zadanie mężczyzn. Szczególnie na wsiach przygotowaniem domu zajmują się przede wszystkim panie. Zadeklarowała tak jedna trzecia ich mieszkańców, w 3 na 10 sytuacji podział jest wyrównany, a jedynie w 2 proc. dominują panowie.

Przygotowanie jedzenia

W 7 na 10 domów przygotowanie jedzenia na uroczystość to przede wszystkim zadanie kobiet. Blisko jedna czwarta par dzieli się tym po równo, a mężczyźni królują w kuchni w 5 proc. gospodarstw. Co ważne, im młodsza para, tym częściej gotuje wspólnie. Wśród osób w wieku 18-44 lata razem posiłki przed imprezą przygotowuje jedna trzecia, a w parach starszych niż 55 lat działa tak jedynie 19 proc. respondentów. Jednocześnie w najstarszej grupie wiekowej za gotowanie w trzech czwartych przypadków odpowiadają wyłącznie kobiety.

Obsługa gości

Kolejnym zajęciem, w którym dominują panie jest obsługa gości podczas imprezy. W ponad połowie (51 proc.) gospodarstw biorą na siebie więcej z tych obowiązków, po równo z panami dzielą się w 41 proc. przypadków, a tylko w 4 proc. dbanie o gości to zadanie przede wszystkim mężczyzn. W grupie osób w wieku 25-34 lata podział jest najbardziej wyrównany. Ponad połowa (54 proc.) takich par wspólnie dba o gości, w 32 proc. to domena pań, a w 7 proc. panów. Z kolei w domach osób starszych niż 55 lat częściej niż średnia obsługą gości zajmują się kobiety.

Sprzątanie po imprezie

Po pożegnaniu gości czas na sprzątanie. To jedyne zadanie, przy którym w większości domów (54 proc.) równy udział mają kobiety i mężczyźni. W 36 proc. to panie zaprowadzają porządek, a w 8 proc. sprzątają głównie mężczyźni. Najrzadziej, bo w 17 proc. domów, po imprezie sprzątają przede wszystkim kobiety w związkach w wieku 25-34 lata. Z kolei częściej niż przeciętna dzieje się to wśród osób starszych niż 55 lat, gdzie jest to obowiązek 4 na 10 pań.

– Pamiętajmy, że uroczystości rodzinne i spotkania ze znajomymi to nie tylko obowiązki, a przede wszystkim radość ze wspólnie spędzonego czasu. Nawet sprzątanie może być przyjemnością, zwłaszcza jeśli robimy to wspólnie. To moment, w którym możemy pobyć tylko z najbliższymi, dzieląc się wrażeniami po uroczystości. Jeśli wybierzemy do tego celu bezpieczne i ekologiczne produkty, takie jak Ludwik Ekologiczny czy BIOstar Cleaning Products, do sprzątania możemy z powodzeniem zaangażować nawet dzieci – mówi Agnieszka Augustyniak, Grupa INCO S.A.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ZOOM BSC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia To będzie dobry Flow! Archicom zaprasza na Letni Festiwal Filmowy - tme Polówka Biuro prasowe
2024-07-25 | 12:00

To będzie dobry Flow! Archicom zaprasza na Letni Festiwal Filmowy - tme Polówka

Dobry Flow – pod takim tytułem rusza kolejna sekcja tegorocznego łódzkiego Festiwalu Filmowego tme Polówka.  Filmy w ramach sekcji „Dobry Flow” emitowane
Styl życia WEEKEND W OFFIE: TEATRALNE EMOCJE OD ZŁOTÓWKI, BIKINIARSKA POTAŃCÓWKA
2024-07-25 | 10:00

WEEKEND W OFFIE: TEATRALNE EMOCJE OD ZŁOTÓWKI, BIKINIARSKA POTAŃCÓWKA

WEEKEND W OFFIE: TEATRALNE EMOCJE OD ZŁOTÓWKI, BIKINIARSKA POTAŃCÓWKA I NIEDZIELNY LUNCH BEZ DZIECIAKÓW   Kiedy inne teatry wakacyjnie śpią – ten gra.
Styl życia Letnia akcja marki Alpro, czyli aktywności outdoorowe i w social mediach
2024-07-24 | 15:00

Letnia akcja marki Alpro, czyli aktywności outdoorowe i w social mediach

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg angażujących konsumentów aktywności w myśl prowadzonej równolegle kampanii influencer marketingowej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Nauka

Młodym singlom coraz bardziej podoba się życie w pojedynkę. Znacząca zmiana w ciągu dekady

Dzisiejsi nastoletni single są bardziej zadowoleni z bycia stanu wolnego niż ich rówieśnicy 10 lat temu – wynika z badań niemieckiego Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. Ich autorzy podkreślają, że może to być następstwem obserwowanych w ostatnich latach trendów, kiedy spada liczba małżeństw i są one zawierane przez coraz starszych ludzi. Bycie singlem stało się  bardziej normalne i akceptowalne w społeczeństwie. Większej satysfakcji ze stanu wolnego badacze nie stwierdzili jednak wśród starszych grup badanych.

Ochrona środowiska

Patrzenie na zieleń może zwiększyć komfort życia mieszkańców miast. Najbardziej kojąco działał widok drzew

Zmniejszenie odczucia lęku i zwiększenie odprężenia to główne korzyści wynikające z nawet wzrokowego kontaktu z zielenią – dowiedli brytyjscy i izraelscy naukowcy. Okazało się, że największe korzyści czerpiemy z patrzenia na drzewa, a wyraźny dobroczynny wpływ natury na dobrostan psychiczny można zauważyć nawet po krótkim spacerze. To ważne wskazówki dla urbanistów, które mogą być pomocne w optymalnym planowaniu przestrzeni miejskiej. Kontakt wzrokowy z zielenią nie wpływa natomiast na zdolności poznawcze.