Wakacyjny niezbędnik w ogrodzie – sterowniki nawadniania Fiskars
Jeśli wybieramy się na wakacje i nie chcemy martwić się o trawnik oraz rośliny w naszym ogrodzie, pomyślmy o odpowiednim sprzęcie, który wyręczy nasw nawadnianiu roślin. Doskonałym rozwiązaniem są sterowniki, które można w łatwy sposób zaprogramować. Razem ze zraszaczami tworzą niezastąpiony duet, który sprawdzi się w każdym ogrodzie.
Typowy trawnik potrzebuje około 25 mm wody na tydzień, w zależności od temperatury powietrza. Inne rośliny, jak choćby sezonowe kwiaty, wymagają częstego podlewania, szczególnie w bardzo upalne dni. Jeśli wyjedziemy na dłuższe wakacje, i podczas naszej nieobecności nie spadnie ani jedna kropla deszczu, możemy spodziewać się lekkiego spustoszenia w ogrodzie. Szkoda wracać do ogrodu z przyschniętą trawą i zwiędniętymi roślinami… Dlatego warto zabezpieczyć ogród, wyposażając go w odpowiedni sprzęt do nawadniania, który możemy zaprogramować stosownie do naszych potrzeb.
Sterowniki w akcji
Mowa o sterownikach, które programuje się w łatwy sposób ustawiając początek, częstotliwość i czas trwania nawadniania. O tym jak często i jak długo mają być nawadniane rośliny decyduje właściciel ogrodu, wprowadzając odpowiednie informacje do sterownika.
W ofercie Fiskars znajdziemy sterownik nawadniania podwójny i pojedynczy. Urządzenie jest proste w konfiguracji i obsłudze, automatycznie włącza i wyłącza wodę zgodnie z naszym harmonogramem. Duży, czytelny wyświetlacz LCD sprawia, że programowanie jest łatwe i intuicyjne. Po prostu ustawiamy czas rozpoczęcia i zakończenia pracy, częstotliwość nawadniania (6 h, 12 h lub 1 do 7 dni) i czas trwania (1 do 360 min). Sterownik podwójny ma możliwość programowania nawadniania tak, aby uruchamiał dwa węże niezależnie lub jednocześnie.
Sterownik wyposażony jest w przycisk natychmiastowego nawadniania, który umożliwia odkręcenie kranu bez przerywania ustawień. Posiada również zabezpieczenie przed niskim stanem naładowania baterii oraz uniwersalne przyłącze, które pasuje do kranów o trzech najbardziej popularnych średnicach: 21 mm (G 1/2"), 26,5 mm (G 3/4") i 33,3 mm (G 1"). Ergonomiczne złącze obrotowe zapewnia wygodną instalację, a zintegrowany filtr wody długotrwałą wydajność. Urządzenie wymaga do pracy baterii 2xAA, które trzeba osobno zakupić.
Tak wyposażony i zabezpieczony ogród z pewnością będzie odpowiednio nawodniony i zachowa dobrą kondycję do naszego powrotu. Pamiętajmy, że sterowniki sprawdzą się nie tylko podczas wypadów wakacyjnych czy weekendowych, lecz także w codziennej pracy w ogrodzie.
Nie zapominajmy o roślinach w donicach
Wyjeżdżając na wakacje nie zapominajmy również o kwiatach w donicach, które bardzo często zdobią nasze ogrody czy tarasy - one również mogą zwiędnąć lub uschnąć podczas dużych upałów. Dlatego warto przed wyjazdem wykonać kilka podstawowych czynności zabezpieczających rośliny:
1. Przenieś donice z roślinami w zacienione miejsce, które uchroni je przed działaniem ostrego słońca.
2. Zastosuj lejek z butelki. Napełnij butelkę po napoju wodą i zakręć. W zakrętce zrób dziurki i wciśnij butelkę dziubkiem do ziemi. Woda powoli będzie wypływać, co zapewni delikatne nawilżenie podłoża.
3. Innym pomysłem jest stosowanie donic z tzw. wkładem. Wtedy do większej donicy możemy nalać wodę, dzięki czemu utrzymamy odpowiedni stopień wilgotności w podłożu.
Orientacyjna cena detaliczna:
- Sterownik nawadniania, podwójny - ok. 210 zł
- Sterownik nawadniania, pojedynczy - ok. 180 zł
- Zraszacz oszczędzający wodę-metalowa podstawa ok. 220 zł
- Zraszacz pulsacyjny dookolny on/off - podstawa trójnóg - ok. 220 zł
- Zraszacz dookolny, metalowy na kółkach - ok. 110 zł
- Zraszacz, koło - ok. 59 zł
Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Chciałbym wrócić do piłki nożnej. Teraz jednak widzę siebie już nie na boisku, ale na szczeblach zarządzających
Były piłkarz podkreśla, że na bieżąco śledzi poczynania polskiej reprezentacji w piłce nożnej i wierzy, że przed biało-czerwonymi jeszcze wiele sukcesów. Choć Jakub Rzeźniczak nie planuje już powrotu na boisko, to jego ambicje wciąż są związane z piłką nożną. Rozważa różne możliwości, w tym pracę w zarządzie PZPN-u lub rolę eksperta sportowego w jakieś redakcji. Wierzy też, że jego doświadczenie i wiedza zdobyta w ciągu ponad dwóch dekad kariery będą cennym atutem w nowych rolach.
Transport
Blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc w walce z problemem pijanych kierowców. Co roku w Polsce doprowadzają do śmierci 150–200 osób
1881 osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku, z tego 154 w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Unii Europejskiej rocznie w wypadkach śmierć ponosi około 20 tys. ludzi, a problem nietrzeźwych kierowców pozostaje jednym z największych wyzwań przy realizacji Wizji Zero, czyli redukcji do zera liczby ofiar na drogach. Wśród propozycji, które mogłyby pomóc w walce z tym problemem, jest obowiązkowa instalacja blokad alkoholowych w autach.
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.