Wapń i witamina D dla zdrowych kości!

Promocja
Polska Izba Mleka
ul. Mickiewicza 7/23
15-213 Białystok
promocja|izbamleka.pl| |promocja|izbamleka.pl
693260235
www.izbamleka.pl
Picie mleka jest oczywiście doskonałą metodą, aby dostarczyć naszemu organizmowi wapnia. Ale zalety mleka na tym się nie kończą. Poza wapniem, mleko zapewnia nam sporą dawkę pożytecznych protein, witamin – w tym niezwykle istotnej witaminy D – i innych niezbędnych składników odżywczych.
Mama wie lepiej
Pamiętamy, jak już od małego, mama powtarzała, że powinno się pić mleko, aby mieć mocne kości. Z wiekiem jednak często zapominamy o jego spożywaniu, a samo mleko zastępują coraz częściej inne napoje. To błąd, zwłaszcza że najlepszą kondycją nasze kości i stawy będą się cieszyć tylko do ok. 25 roku życia. Później, stopniowo, zmniejszać się będzie masa kostna, a nasze chrząstki coraz bardziej będą się zużywać. Stawy chronią kości przed ocieraniem się o siebie, ale zbyt duże zużycie chrząstki może prowadzić do ich stanów zapalnych, ale także innych nieprzyjemnych przypadłości. Niestety, im człowiek starszy, tym łatwiej o złamanie. A zagrożenie to zwiększa się znacznie mniej więcej w momencie, gdy z naszego ostatniego tortu urodzinowego zdmuchnęliśmy 50 świeczek.
Ważny wapń i witamina D
Dobre nawyki z dzieciństwa często bezpośrednio przekładają się na kondycję naszych kości i stawów w wieku dojrzałym. Nierzadko szklanka mleka pitego w młodym wieku, a także aktywność fizyczna w tym okresie, gwarantować nam będą dobre samopoczucie w późniejszych etapach życia.
I choć wchodzący w skład mleka wapń odgrywa tu niezwykle istotną rolę, nie możemy zapominać o witaminie D. Wapń oczywiście jest powiązany ze zdrowiem kości, ale witamina D wspomaga jego wchłanianie i utrzymuje odpowiedni poziom wapnia we krwi. To umożliwia natomiast poprawną mineralizację kości (czyli odkładanie się w niej fosforanów wapnia). Bez wystarczającej ilości witaminy D, kości mogą stać się cienkie i kruche. Warto dodać, że witamina D również chroni osoby starsze przed osteoporozą.
Nie każdy też wie, że spożywanie mleka i nabiału wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem występowania niektórych chorób przewlekłych. Wśród nich naukowcy wskazują między innymi cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia i niektóre nowotworów (jelita i odbytu, pęcherza moczowego, żołądka, piersi).
Mleko – pijmy na zdrowie!
Jedno jest pewne. Dbanie o to, byśmy mieli mocne kości i zdrowe stawy, należy zacząć już w młodości. Picie mleka w młodym wieku z pewnością procentować będzie w późniejszym życiu. Oczywiście ważne jest, byśmy również zdrowo się odżywiali i pozostawali aktywni fizycznie. Wszystkie te elementy stanowić będą mocne filary naszego zdrowia. Pamiętaj zatem - pij mleko!
Więcej informacji o mleku i produktach mlecznych dowiesz się dzięki kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka. Kampania realizowana jest przez Polską Izbę Mleka i Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Marcelina Zawadzka: Kiedyś sama decydowałam o swoim życiu i nie byłam od nikogo zależna. Teraz już przy opiece nad synkiem jestem zdana na pomoc innych
Prezenterka przyznaje, że bycie mamą to ciągłe wykraczanie poza swoją strefę komfortu, bo od momentu narodzin dziecka jest się całkowicie odpowiedzialnym za tę małą istotę i trzeba ustawić wszystko pod jej potrzeby. Każdego dnia macierzyństwo uczy ją pokory i pokazuje, że nie na wszystko ma wpływ i nie wszystkiemu jest w stanie zapobiec. Często nie pozostaje nic innego, jak przyjąć trudne doświadczenia i wyciągnąć z nich odpowiednią lekcję. Marcelina Zawadzka zdradza, że jej dziewięciomiesięczny syn już stawia pierwsze kroki i jest niezwykle ciekawy świata. Czasami towarzyszy jej także w pracy.
Prawo
Liczba związków nieformalnych w Polsce przekracza pół miliona. W Sejmie trwają prace nad przepisami dla nich

Temat związków partnerskich ponownie znalazł się w centrum debaty publicznej i politycznej w Polsce. W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o związkach partnerskich. Choć poparcie społeczne dla prawnego uznania relacji niemałżeńskich – zarówno jednopłciowych, jak i heteroseksualnych – pozostaje wysokie, wciąż kwestia ta czeka na rozstrzygnięcie.
Podróże
Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić

Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.