Wędkowanie wraca do łask. Sprawdzamy dlaczego.
Blisko 64 proc. Europejczyków regularnie spożywa ryby – wynika z badań Eurobarometru. Popularność ryb w diecie przekłada się na wzrost zainteresowania wędkowaniem. Unia Europejska sukcesywnie podejmuje działania mające na celu oczyszczanie wód i tworzenie przyjaznych akwenów dla wędkarzy. 45 proc. Polaków ceni sobie spokój i możliwość spędzania wolnych dni na łonie natury[1]. Dlaczego konsumenci tak chętnie wędkują? Co sprawia, że ten sport jest coraz bardziej popularny?
Pandemia pokazała, że Polacy doceniają hobby, które nie wymaga obcowania z dużą liczbą osób. Wielu z nich wybiera jazdę na rowerze jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Dane sprzedażowe wybranych spółek pokazują, że sprzedaż jednośladów w okresie pandemii zdecydowanie wzrosła. Jakie jeszcze hobby wróciło do łask? To wędkowanie. Konsumenci doceniają nowoczesne i designerskie wędki, tworzone na zamówienie przez rękodzielników. Ponadto sport ten umożliwia odpoczynek na świeżym powietrzu.
Wędkowanie pomaga zredukować stres
Wśród najbardziej stresujących zawodów wymieniać można: strażaka, przedsiębiorcę, lekarza, pilota, dziennikarza, artystę, a także sędziego czy dyrektora generalnego[2]. Na duży stres narażeni są także managerowie korporacji. Nie dziwi więc, że te grupy chętnie sięgają po wędkę w celu redukcji codziennych zmartwień.
– W czasie pandemii obserwujemy wzrost zainteresowania wędkarstwem. Wiele osób dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem i szuka pomocy u profesjonalistów. Klienci dopytują, gdzie warto łowić ryby. Duże znacznie ma dla nich jakość sprzętu, z którym wybierają się na połów – mówi Remigiusz Kopiej, właściciel firmy Corona Fishing. – Na topie są ręcznie robione wędki, ale koniecznie przez rzemieślników. Osoby z określonej grupy społecznej doceniają jakość wykonania, a także ich unikalność. Często także sięgają po ręcznie robione przynęty na konkretny gatunek ryb.
Badania Uniwersytetu w Michigan pokazują, że zaledwie 20 minut spędzonych na łonie natury umożliwia zredukowanie hormonu stresu. Wędkowanie jest dobre dla zdrowia. Obecnie blisko 50 proc. ludzi na całym świecie boryka się z nadwagą. Wyjazd na ryby daje konsumentom poczucie aktywności i zachęca do opuszczenia domów, a także odejścia od komputera.
Okazja do budowania relacji
Wędkować można w pojedynkę, ale także w gronie najbliższych. Sport ten to doskonała okazja do tego, aby nawiązywać relacje z rodziną, przyjaciółmi czy partnerami biznesowymi. Obecnie świat zewnętrzny zapewnia konsumentom wiele bodźców, które nieustannie walczą o jego uwagę. Trudno się oderwać od telewizora, Internetu, czy smartfona. Wędkowanie to doskonały sposób na to, aby odłożyć na bok nowoczesne technologie i spędzić czas w gronie bliskich, poświęcając im całą swoją uwagę.
Wędkowanie doceniane jest również przez firmy. Coraz więcej przedsiębiorstw w ramach wyjazdów integracyjnych zaprasza swoich pracowników do spędzania czasu w ten właśnie sposób. – Doskonałej jakości sprzęt wędkarski, w postaci przynęt hand made, może być dodatkową motywacją do zdrowej rywalizacji. – Woblery, wykonane ręcznie przez najznakomitszych wędkarzy w całej Polsce, w niejednym rozbudzą wolę sprawdzenia swoich sił w konfrontacji z dziką naturą – zauważa właściciel Corona Fishing.
Rekreacja, czyli czas na nas
Wędkarstwo to rekreacja, podczas której nawet najgorszy dzień, kiedy w ogóle nie złowisz ryb, jest lepszy niż czas spędzony w mieszkaniu na pracach domowych. Dla wielu konsumentów przyjemność wędkowania tkwi w samych wykonywaniu tej czynności – niezależnie od efektów. Podkreślają także, że zakup nowoczesnych wędek i przynęty sprawia im wiele radości, a także daje satysfakcję z posiadania nietypowego i relaksującego hobby.
[1] Starcom Polska
[2] Occupational Information Network

Seria HONOR 400 - zaawansowana technologia AI w zasięgu każdego użytkownika

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.