Komunikaty PR

Weekend w Czechach. TOP 7 atrakcji turystycznych, które musisz zobaczyć

2022-09-23  |  11:00
Biuro prasowe

Granica dzieląca nasz kraj z Czechami ma prawie 800 km długości, otwierając polskim turystom drogę do poznawania tej niezwykłej krainy. A naprawdę jest co robić u naszych południowo-zachodnich sąsiadów. Tętniące życiem metropolie, pamiętające zamierzchłe czasy zabytki, niepowtarzalna architektura, zielone krajobrazy czy znakomite piwo zachęcają do podróży w te strony. Sezon urlopowy dla większości dobiega już zapewne końca, dlatego redakcja Magazynu Travelist.pl dzieli się przepisami na skróconą wycieczkę – idealny weekend w Czeskiej Republice.

 

Jedna z najpiękniejszych w Europie – stolica Czech

 

Praga należy do jednej z najczęściej odwiedzanych europejskich stolic. Turyści najczęściej przyjeżdżają do miasta o stu wieżach na weekend – i tak też polecamy zrobić. Będą to intensywne dni, ale wystarczą, by zobaczyć najciekawsze atrakcje tego miejsca. 

 

Na początek wizytówka Pragi – słynny Most Karola nad rzeką Wełtawą, który łączy Stare Miasto z Małą Straną. Został zbudowany w 1357 r., a w XVII w. na balustradach mostu ustawiono 30 rzeźb przedstawiających świętych. Następnie warto udać się na Rynek Staromiejski, gdzie główną atrakcją jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO średniowieczny zegar astronomiczny Orloj, który co godzinę (od 9:00 do 21:00) gromadzi tłumy chętnych na mały spektakl. 

 

Będąc w Pradze nie sposób pominąć również Zamku na Hradczanach – największego na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. W obrębie zamkowych murów znajduje się też gotycka katedra św. Wita oraz malownicza Złota Uliczka, wypełniona kolorowymi domkami. W jednym z nich mieszkał nawet Franz Kafka.
 

Średniowieczne miasteczko Czeski Krumlov


To drugie po Pradze, najchętniej odwiedzane przez turystów miasto w kraju. Czeski Krumlov zachwyca swoimi zabudowaniami, idealnie odwzorowując średniowieczny kompleks miejski Europy Środkowej. Nie bez powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – wraz z monumentalnym XIII-wiecznym zamkiem na skale tworzy niesamowitą okazję do podróży w przeszłość. Docenili go również twórcy filmu „Iluzjonista”. Zwieńczeniem wycieczki może być spacer po zamkowych ogrodach w stylu francusko-angielskim. 

Odwiedzając miasto, nie sposób odmówić sobie także spaceru po Starym Mieście, które otacza wijąca się niczym wąż Wełtawa. Podziwiać można tutaj piękne kamieniczki, renesansowy ratusz, sześciokątną kamienną fontannę czy plac Svornosti. Na turystów o mocnych nerwach czeka tutaj Muzeum Tortur, z kolei na dzieci Bajkowy Dom z licznymi historycznymi marionetkami.

Najwyższe w Czechach Karkonosze

Karkonosze, choć mamy ich część w Polsce, warto poznać również od czeskiej strony. Nie tylko zimą, gdy stoki pokrywa gruba warstwa śniegu, ale także podczas jesiennego wypadu na weekend. Zachęcają do tego dobrze oznakowane szlaki turystyczne i dodatkowe atrakcje – m.in. uwielbiana nie tylko przez Polaków 45-metrowa ścieżka w koronach drzew znajdująca się w miejscowości Janské Lázně. Tereny Karkonoszy pokryte są lasami liściastymi oraz świerkowymi, łąkami i unikalną florą północnej tundry. Nie zabrakło zachwycających wodospadów, jak Mumlawy czy Panczewy oraz pozostałości po zamkach. Warto wspomnieć też o dawnym górskim schronisku „Lucni Bouda” (1410 m n.p.m). Obecnie znajduje się tu hotel, a w nim najwyżej położony browar w Europie w Środkowej. 

Skalne Miasto

Czechy słyną ze skalnych miast – a Adršpach to najpopularniejsze z nich, w dodatku położone tuż za polską granicą. Składają się na nie dwa kompleksy – Adršpašské skály oraz Teplické skály – oba położone w rezerwacie przyrody Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály. Adrszpaskie Skalne Miasto to raj dla miłośników natury – od 100-metrowych skamieniałych bloków, przez szmaragdowe jeziorka i dwa niezwykłe wodospady. Z kolei Teplickie Skały przypadną do gustu amatorom wspinaczki górskiej. Unikatową formację tego terenu docenili twórcy „Opowieści z Narnii”, którzy między innymi właśnie w tutejszej bajkowej scenerii zrealizowali część zdjęć do filmu.

Zachodnioczeski Trójkąt Uzdrowiskowy

Do luksusowych czeskich uzdrowisk od wieków chętnie przybywają kuracjusze z całego świata. Najsłynniejsze z nich to te należące do tzw.  Zachodnioczeskiego Trójkąta Uzdrowiskowego – Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie. Kurorty te, dzięki wykorzystaniu leczniczych źródeł mineralnych, oferują zbawienne dla ciała zabiegi, dzięki którym leczy się m.in. choroby serca, układu ruchu, czy bezpłodność. Wyjątkowym, klimatycznym miejscem jest także znajdująca się nieopodal polskiej granicy Karlova Studánka, wizytę w której można połączyć z trekkingiem na Pradziada (1491 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w paśmie górskim Wysokiego Jesionika.

Morawy kraina winem płynąca

Nie ulega wątpliwości, że Czesi słyną z miłości do złotego trunku. Choć piwo jest tam numerem jeden, to swoich fanów znajduje również wino – konkretnie to z Moraw Południowych. To kraina wypełniona urokliwymi winnicami, przez które przechodzi Morawski Szlak Wina. Polecamy pojechać tam na winobranie, w połowie września, gdyż to właśnie wtedy hucznie obchodzi się zbieranie plonów – organizowane są koncerty, targi, degustacje i pokazy rzemieślnicze. Regionalnym specjałem jest także nieco mocniejsza śliwowica – równie warta spróbowania.

Czeska Szwajcaria

Okrzyknięty „Szwajcarią” Park Narodowy na Wyżynie Dieczyńskiej do złudzenia ją przypomina. Przez teren przepływa rzeka Łaba, a nad nią wznosi się największa w Europie naturalna skalna brama (Brama Pravčicka). Ma 26 m wysokości i prowadzi do niej leśny szlak, z którego można odbić i udać się do innych tutejszych atrakcji. To m.in. Wąwóz Edmunda, skała krasnoludków z wyrzeźbionymi przed stu laty wizerunkami bajkowych postaci i Królewny Śnieżki czy Pańska Skała – 12-metrowe organy z bazaltu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-14 | 07:00

Inteligentna turystyka, czyli jak nowe technologie zmieniają podróże

Branża turystyczna dynamicznie się rozwija, a liczba podróżujących na świecie ma osiągnąć 1,8 mld do 2030 roku – według danych ONZ. Wraz z tym wzrostem zapotrzebowanie na rozwiązania ułatwiające podróżowanie i
Podróże Sprawdzone sposoby na zdrowie i relaks w polskich górach
2024-08-13 | 08:30

Sprawdzone sposoby na zdrowie i relaks w polskich górach

Polskie góry to idealny cel na weekendowe wycieczki, jak i dłuższe wyjazdy. To także dobry sposób na poprawę kondycji fizycznej oraz psychicznej z dala od miejskiego gwaru.
Podróże Francja poza utartym szlakiem – poznaj 10 niezwykłych miejsc
2024-08-12 | 14:15

Francja poza utartym szlakiem – poznaj 10 niezwykłych miejsc

W te wakacje Francja będzie z pewnością jednym z najbardziej popularnych kierunków ze względu na nadchodzące Igrzyska Olimpijskie, które rozpoczną się we francuskiej stolicy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Media

Tomasz Jacyków: Bardzo modny tego lata jest nurt bieliźniany. Hitem są spodenki udające męskie bokserki

Zdaniem Tomasza Jacykowa w letnich stylizacjach możemy sobie pozwolić na więcej, ale trzeba pamiętać, że szorty, koszulki bez ramiączek, mocno wycięte topy i zwiewne spódniczki zamiast podkreślać atuty sylwetki, mogą tylko uwypuklić jej mankamenty i niedoskonałości. W konsekwencji źle dobrane wakacyjne zestawienia zamiast zachwycać, budzą niesmak. Poza tym coś, co idealnie pasuje na plażę, niekoniecznie musi dobrze wyglądać na ulicy. Stylista z uwagą śledzi bieżące trendy i jak przyznaje, bardzo podoba mu się chociażby eksponowanie bielizny i czynienie jej ważnym elementem codziennych stylizacji.

Prawo

Ostatni moment na przyjęcie standardów ochrony małoletnich w placówkach pracujących z dziećmi. Przepisy mają pomóc walczyć ze zjawiskiem przemocy wobec najmłodszych

15 sierpnia mija termin wprowadzenia standardów ochrony małoletnich (SOM) we wszystkich instytucjach pracujących z dziećmi. Poza oczywistymi placówkami, takimi jak szkoły, przedszkola czy kluby sportowe, obowiązek ten dotyczy także np. hoteli czy szpitali. Wdrożenie przez te instytucje odpowiednich procedur zapobiegawczych i interwencyjnych ma doprowadzić docelowo do zmniejszenia skali przemocy i nadużyć wobec najmłodszych. – Standardy ochrony małoletnich przez to, że są obowiązkowe i dotyczą tak wielu organizacji i instytucji, będą prawdziwą zmianą społeczną, o ile świadomie podejdziemy do ich przygotowania i wdrażania – podkreśla Agata Sotomska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.