Komunikaty PR

Weekend w Czechach. TOP 7 atrakcji turystycznych, które musisz zobaczyć

2022-09-23  |  11:00
Biuro prasowe

Granica dzieląca nasz kraj z Czechami ma prawie 800 km długości, otwierając polskim turystom drogę do poznawania tej niezwykłej krainy. A naprawdę jest co robić u naszych południowo-zachodnich sąsiadów. Tętniące życiem metropolie, pamiętające zamierzchłe czasy zabytki, niepowtarzalna architektura, zielone krajobrazy czy znakomite piwo zachęcają do podróży w te strony. Sezon urlopowy dla większości dobiega już zapewne końca, dlatego redakcja Magazynu Travelist.pl dzieli się przepisami na skróconą wycieczkę – idealny weekend w Czeskiej Republice.

 

Jedna z najpiękniejszych w Europie – stolica Czech

 

Praga należy do jednej z najczęściej odwiedzanych europejskich stolic. Turyści najczęściej przyjeżdżają do miasta o stu wieżach na weekend – i tak też polecamy zrobić. Będą to intensywne dni, ale wystarczą, by zobaczyć najciekawsze atrakcje tego miejsca. 

 

Na początek wizytówka Pragi – słynny Most Karola nad rzeką Wełtawą, który łączy Stare Miasto z Małą Straną. Został zbudowany w 1357 r., a w XVII w. na balustradach mostu ustawiono 30 rzeźb przedstawiających świętych. Następnie warto udać się na Rynek Staromiejski, gdzie główną atrakcją jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO średniowieczny zegar astronomiczny Orloj, który co godzinę (od 9:00 do 21:00) gromadzi tłumy chętnych na mały spektakl. 

 

Będąc w Pradze nie sposób pominąć również Zamku na Hradczanach – największego na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. W obrębie zamkowych murów znajduje się też gotycka katedra św. Wita oraz malownicza Złota Uliczka, wypełniona kolorowymi domkami. W jednym z nich mieszkał nawet Franz Kafka.
 

Średniowieczne miasteczko Czeski Krumlov


To drugie po Pradze, najchętniej odwiedzane przez turystów miasto w kraju. Czeski Krumlov zachwyca swoimi zabudowaniami, idealnie odwzorowując średniowieczny kompleks miejski Europy Środkowej. Nie bez powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – wraz z monumentalnym XIII-wiecznym zamkiem na skale tworzy niesamowitą okazję do podróży w przeszłość. Docenili go również twórcy filmu „Iluzjonista”. Zwieńczeniem wycieczki może być spacer po zamkowych ogrodach w stylu francusko-angielskim. 

Odwiedzając miasto, nie sposób odmówić sobie także spaceru po Starym Mieście, które otacza wijąca się niczym wąż Wełtawa. Podziwiać można tutaj piękne kamieniczki, renesansowy ratusz, sześciokątną kamienną fontannę czy plac Svornosti. Na turystów o mocnych nerwach czeka tutaj Muzeum Tortur, z kolei na dzieci Bajkowy Dom z licznymi historycznymi marionetkami.

Najwyższe w Czechach Karkonosze

Karkonosze, choć mamy ich część w Polsce, warto poznać również od czeskiej strony. Nie tylko zimą, gdy stoki pokrywa gruba warstwa śniegu, ale także podczas jesiennego wypadu na weekend. Zachęcają do tego dobrze oznakowane szlaki turystyczne i dodatkowe atrakcje – m.in. uwielbiana nie tylko przez Polaków 45-metrowa ścieżka w koronach drzew znajdująca się w miejscowości Janské Lázně. Tereny Karkonoszy pokryte są lasami liściastymi oraz świerkowymi, łąkami i unikalną florą północnej tundry. Nie zabrakło zachwycających wodospadów, jak Mumlawy czy Panczewy oraz pozostałości po zamkach. Warto wspomnieć też o dawnym górskim schronisku „Lucni Bouda” (1410 m n.p.m). Obecnie znajduje się tu hotel, a w nim najwyżej położony browar w Europie w Środkowej. 

Skalne Miasto

Czechy słyną ze skalnych miast – a Adršpach to najpopularniejsze z nich, w dodatku położone tuż za polską granicą. Składają się na nie dwa kompleksy – Adršpašské skály oraz Teplické skály – oba położone w rezerwacie przyrody Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály. Adrszpaskie Skalne Miasto to raj dla miłośników natury – od 100-metrowych skamieniałych bloków, przez szmaragdowe jeziorka i dwa niezwykłe wodospady. Z kolei Teplickie Skały przypadną do gustu amatorom wspinaczki górskiej. Unikatową formację tego terenu docenili twórcy „Opowieści z Narnii”, którzy między innymi właśnie w tutejszej bajkowej scenerii zrealizowali część zdjęć do filmu.

Zachodnioczeski Trójkąt Uzdrowiskowy

Do luksusowych czeskich uzdrowisk od wieków chętnie przybywają kuracjusze z całego świata. Najsłynniejsze z nich to te należące do tzw.  Zachodnioczeskiego Trójkąta Uzdrowiskowego – Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie. Kurorty te, dzięki wykorzystaniu leczniczych źródeł mineralnych, oferują zbawienne dla ciała zabiegi, dzięki którym leczy się m.in. choroby serca, układu ruchu, czy bezpłodność. Wyjątkowym, klimatycznym miejscem jest także znajdująca się nieopodal polskiej granicy Karlova Studánka, wizytę w której można połączyć z trekkingiem na Pradziada (1491 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w paśmie górskim Wysokiego Jesionika.

Morawy kraina winem płynąca

Nie ulega wątpliwości, że Czesi słyną z miłości do złotego trunku. Choć piwo jest tam numerem jeden, to swoich fanów znajduje również wino – konkretnie to z Moraw Południowych. To kraina wypełniona urokliwymi winnicami, przez które przechodzi Morawski Szlak Wina. Polecamy pojechać tam na winobranie, w połowie września, gdyż to właśnie wtedy hucznie obchodzi się zbieranie plonów – organizowane są koncerty, targi, degustacje i pokazy rzemieślnicze. Regionalnym specjałem jest także nieco mocniejsza śliwowica – równie warta spróbowania.

Czeska Szwajcaria

Okrzyknięty „Szwajcarią” Park Narodowy na Wyżynie Dieczyńskiej do złudzenia ją przypomina. Przez teren przepływa rzeka Łaba, a nad nią wznosi się największa w Europie naturalna skalna brama (Brama Pravčicka). Ma 26 m wysokości i prowadzi do niej leśny szlak, z którego można odbić i udać się do innych tutejszych atrakcji. To m.in. Wąwóz Edmunda, skała krasnoludków z wyrzeźbionymi przed stu laty wizerunkami bajkowych postaci i Królewny Śnieżki czy Pańska Skała – 12-metrowe organy z bazaltu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Południowy Tyrol na jesienną chandrę Biuro prasowe
2022-09-29 | 12:30

Południowy Tyrol na jesienną chandrę

Pochmurna pogoda, chłodne dni – w tym roku ciężko odnaleźć złotą, polską jesień… Wielbiciele złotych liści kochający tę porę roku powinni pomyśleć
Podróże Oto najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce. Magazyn Travelist opublikował najnow
2022-09-29 | 10:00

Oto najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce. Magazyn Travelist opublikował najnow

Ponad 4 tysiące kilometrów – tyle łącznie liczą sobie szlaki turystyczne w polskich górach. Redakcja Magazynu Travelist przyjrzała się im wszystkim i wybrała 12
Podróże Wizyta Ministra Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) w Gallipoli
2022-09-27 | 17:00

Wizyta Ministra Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) w Gallipoli

Minister Kultury i Turystyki Republiki Türkiye (Turcji) Mehmet Nuri Ersoy odwiedził Historyczny Park Podwodny Gallipoli. Minister wziął udział w nurkowaniu, podczas

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

raca w Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Teatr

Adam Fidusiewicz: Uważam, że dużo osób kłamie. Jest to wpisane w naturę człowieka i normalne

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Telewizja kłamie” na deskach warszawskiej Sceny Relax. Spektakl powstał na podstawie obserwacji czterech popularnych stacji telewizyjnych. Aktor zaznacza jednak, że to nie jest atak na żadną z nich. Twórcy przedstawienia dokonali natomiast wnikliwej analizy i wypunktowali to, co najbardziej charakterystyczne. Zdaniem Adama Fidusiewicza nie trzeba być znawcą mediów, by szybko skojarzyć, jaką retoryka posługuje się dana telewizja i jaki styl mają prezenterzy, którzy są jej wizytówką.

Farmacja

Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca. Szacuje się, że żyje z nim ok. 700 tys. Polaków

Migotanie przedsionków odczuwane jest często jako kołatanie, szybkie i nieregularne bicie serca. Mogą towarzyszyć mu duszność, zmęczenie, spadek wydolności fizycznej, a nawet zawroty głowy i omdlenia. Jednak choroba równie dobrze może też nie dawać żadnych objawów, dlatego część chorych w ogóle nie wie o jej istnieniu. Nieleczone migotanie przedsionków aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu, może też doprowadzić do niewydolności serca. Dlatego z okazji obchodzonego w tym roku 29 września Światowego Dnia Serca w ramach kampanii „W rytmie arytmii. Stop udarom” powstało specjalne wideo edukujące, jak dbać o serce, aby uniknąć groźnych chorób.

Handel

Oryginalne sery, szynka i trufle made in Italy podbijają gusta Polaków. Świadomość konsumentów rośnie

Włoska kuchnia zdobywa w Polsce coraz większe grono wielbicieli. Wiele restauracji ma w ofercie chociażby podstawowe włoskie potrawy, a Polacy coraz chętniej przygotowują je też we własnym domu, bo na sklepowych półkach można dziś bez większego problemu znaleźć tradycyjne produkty sprowadzane z Italii. Do najbardziej znanych należy oryginalny ser Parmigiano Reggiano, szynka parmeńska prosciutto di Parma czy trufla. Polacy wiedzą coraz więcej o tym, jak te produkty podawać i miksować z polskimi tradycyjnymi przepisami.