Komunikaty PR

Wentylacja mechaniczna zimą! Sprawdź, jak możesz ustrzec się przed chorobami!

2020-09-24  |  09:20
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Do pobrania jpg ( 0.03 MB )

Kiedy suche, zimowe powietrze przedostaje się do naszych domów, często narzekamy na infekcje dróg oddechowych, kaszel, chrypkę czy zapalenie zatok. Dawniej radzono sobie z tym problemem za pomocą mokrych ręczników zakładanych na kaloryfery. Obecnie wystarczy wyposażyć domowy system rekuperacji w nawilżacz kanałowy. Odpowiednio działająca wentylacja mechaniczna zimą to najlepszy sposób na utrzymanie stałej, optymalnej dla naszego zdrowia wilgotności powietrza. 

Zimą często towarzyszy nam uczucie wysuszonej skóry, gardła czy nosa. To zjawisko całkowicie naturalne, ponieważ powietrze w tym okresie charakteryzuje się niższą wilgotnością. Kiedy takie zimne i suche powietrze dostanie się z zewnątrz do naszych domów i zostanie ogrzane do temperatury pokojowej, wtedy jego wilgotność względna spada do kilkunastu procent. Rekuperacja, dzięki zamontowaniu specjalnego nawilżacza kanałowego może rozwiązać ten problem.

Suche powietrze w domu szkodzi zdrowiu

Kaszel, chrypka, trudności w oddychaniu to dolegliwości, które odczuwamy przebywając w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgotności. Suche powietrze to idealne środowisko do rozprzestrzeniania się wirusów. Kiedy śluzówka dróg oddechowych się wysusza, spada również  odporność. Wtedy krążące swobodnie w powietrzu cząsteczki wirusowe wywołują infekcje  zatok, jamy nosowej, gardła i krtani.

Zbyt suche powietrze jest przyczyną drapania w gardle, wysuszonych śluzówek jamy ustnej czy oczu. Szczególnie zauważalne jest to u małych dzieci, których drogi oddechowe są bardzo podatne na podrażnienia, co wtórnie może przyczyniać się do częstych infekcji - przyznaje dr n. med. Norbert Górski, otolaryngolog, specjalista chorób nosa i zatok.

Okazuje się, że utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w sezonie grypowym może przynieść domownikom ogromne korzyści.

Często pacjenci zgłaszający się do gabinetu lekarskiego, którzy cierpią na problemy z zatokami pytają, jakie powietrze powinno być w ich domach. Odpowiedź nie jest taka prosta. Bo tak naprawdę, nie powinno być ani za zimno, ani za ciepło, ani za sucho, ani za wilgotno. Najzdrowsze warunki dla naszych zatok to wilgotność powyżej 50% i temperatura w okolicach 19-21 st. C. Szczególnie jest to ważne w miejscach, gdzie śpimy, zatem warto w sypialni wyposażyć się w nawilżacz powietrza lub chociaż położyć mokry ręcznik na grzejnik (szczególnie w sezonie grzewczym), a także zadbać, by temperatura była niższa podczas snu – radzi dr n. med. Norbert Górski.

Wentylacja mechaniczna zimą – działanie

Suche powietrze zimą nie wynika z działania rekuperacji. Wysusza je intensywne wietrzenie domu, czyli wymiana powietrza na świeże z zewnątrz. Sam system wentylacji mechanicznej pozwala na intensywną wymianę powietrza podczas mrozów, ponieważ nie generuje przy tym strat ciepła. Niestety na skutek tego procesu obniża się wilgotność powietrza w domu. Na szczęście producenci systemów rekuperacji znaleźli sposób na rozwiązanie tego problemu. Przykładem może być np. VASCO GROUP, która proponuje swoim użytkownikom kanałowy nawilżacz powietrza.

Zalety nawilżacza VASCO

Nawilżacz kanałowy VASCO jest dodatkowym elementem systemu VASCO SILENT VENTILATION, zapewniającego wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Montuje się go na poziomym odcinku kanału nawiewu świeżego powietrza do pomieszczeń. Ma on za zadanie podnieść wilgotność powietrza w taki sposób, aby utrzymać jej stabilny, zdrowy i komfortowy dla mieszkańców poziom (przyjmuje się, że powinien on oscylować pomiędzy 40-60% przy temperaturze 18-20 stopni). Tę funkcję nawilżacz wykonuje dzięki odparowywaniu wody na dużej powierzchni matrycy z włókna szklanego, która jest umieszczona w jego wnętrzu. Urządzenie musi być na stałe podłączone do wody i kanalizacji, przy czym ilość pobieranej wody jest ściśle kontrolowana przez sterowanie wykorzystujące czujnik kanałowy za nawilżaczem i sterownik naścienny w pomieszczeniu referencyjnym, np. w salonie. Nawilżacz kanałowy zamontowany na kanale nawiewu dostarcza powietrze o optymalnej wilgotności do wszystkich pomieszczeń domu, które tego wymagają (salon, sypialnie, gabinet), a precyzyjne dozowanie wody, wraz z czujnikami i sterowaniem gwarantuje stały poziom wilgotności powietrza wewnątrz domu. Jak zatem widać, wentylacja mechaniczna zimą może sprzyjać zdrowiu domowników i ich komfortowi.

Więcej to na: https://vasco.eu/pl/rekuperacja

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Art of decoration Biuro prasowe
2024-07-19 | 01:00

Art of decoration

Styl Art Deco narodził się we Francji, a jego nazwa to połączenie francuskich słów art — sztuka i décoratif — dekoracyjny. Jego powstanie jest wyrazem sprzeciwu
Dom Śródziemnomorskie piękno
2024-07-19 | 01:00

Śródziemnomorskie piękno

Styl śródziemnomorski, czerpiący inspiracje z krajów takich jak Hiszpania, Włochy, Grecja i Maroko, wyróżnia się prostotą, elegancją i naturalnymi elementami. Dominują
Dom O czym pamiętać planując taras?
2024-07-18 | 01:00

O czym pamiętać planując taras?

Piękny taras jest przestrzenią, która stanowi serce ogrodu oraz miejsce relaksu i spotkań z najbliższymi. Jednak aby spełniał on wszystkie nasze oczekiwania, już na etapie planowania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

Prawo

Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

Podróże

Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.