WIELKA ODA DO GWIAZD – KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI
Od Szymborskiej po Wojaczka – najpiękniejsze poetyckie spojrzenia w rozgwieżdżone niebo. Grudniowa odsłona Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi zabierze widzów w niezwykłą podróż przez kosmos, widziany oczami najwybitniejszych polskich poetów.
W niedzielę, 15 grudnia o godz. 12:00 Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na wyjątkowe spotkanie z poezją poświęcone tematyce gwiazd i kosmosu. Na scenie zaprezentują się znakomici goście: Maria Gładkowska, Gracjan Kielar oraz Bronisław Maj.
Podczas grudniowego spotkania Salonu widzowie usłyszą wiersze najwybitniejszych polskich poetów, m.in. Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Rafała Wojaczka i Leopolda Staffa. Wszystkie wybrane utwory połączy motyw gwiazd.
– Gwiazdy w poezji to nie tylko ciała niebieskie – to metafora ludzkiego losu, symbol nieskończoności i przemijania. W grudniowym programie zebraliśmy utwory, które pokazują, jak różnie poeci potrafią patrzeć w to samo niebo – od filozoficznej refleksji Szymborskiej, przez mistyczny zachwyt Staffa, aż po egzystencjalne niepokoje Wojaczka – mówi Bronisław Maj, sprawujący opiekę artystyczną nad wydarzeniem.
Interpretacji wierszy, obok Bronisława Maja, podejmie się Maria Gładkowska, ceniona polska aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej PWST, znana z wybitnych kreacji w takich produkcjach jak „Magnat”, „Historia kina w Popielawach” czy „Dekalog I”. Towarzyszyć jej będzie Gracjan Kielar, wszechstronny aktor teatralny, absolwent łódzkiej szkoły filmowej, który w swojej karierze stworzył ponad 50 różnorodnych kreacji scenicznych, współpracując z czołowymi reżyserami i teatrami w całej Polsce, a obecnie jest związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnią młodzi, utalentowani artyści: Wiktoria Kochman (fortepian) oraz Ambroży Golachowski (śpiew), którzy tworzą Golachowski Kochman duo – młody, dynamiczny zespół kameralny łączący kunszt wokalny z wirtuozerią fortepianową. Od stycznia 2024 roku z powodzeniem prezentują szeroki repertuar od klasyki po muzykę współczesną na scenach Polski i Holandii. W programie usłyszymy utwory m.in. F. Poulenca, R. Schumanna, J. Sibeliusa i M. Karłowicza.
Za scenariusz i opiekę artystyczną nad wydarzeniem odpowiada Bronisław Maj – poeta, historyk literatury i wykładowca uniwersytecki. Koordynacją wydarzenia zajmuje się Anna Rollová, a gospodynią Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest Emilia Klimczak.
Krakowski Salon Poezji to cykliczne wydarzenie kulturalne, które od lat gromadzi miłośników poezji, oferując wyjątkowe interpretacje wierszy w wykonaniu uznanych artystów przy akompaniamencie muzyki na żywo.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 15 grudnia o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych. Kolejne spotkanie w ramach cyklu zaplanowane jest na 19 stycznia.
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.