WIELKA ODA DO GWIAZD – KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI
Od Szymborskiej po Wojaczka – najpiękniejsze poetyckie spojrzenia w rozgwieżdżone niebo. Grudniowa odsłona Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi zabierze widzów w niezwykłą podróż przez kosmos, widziany oczami najwybitniejszych polskich poetów.
W niedzielę, 15 grudnia o godz. 12:00 Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na wyjątkowe spotkanie z poezją poświęcone tematyce gwiazd i kosmosu. Na scenie zaprezentują się znakomici goście: Maria Gładkowska, Gracjan Kielar oraz Bronisław Maj.
Podczas grudniowego spotkania Salonu widzowie usłyszą wiersze najwybitniejszych polskich poetów, m.in. Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Rafała Wojaczka i Leopolda Staffa. Wszystkie wybrane utwory połączy motyw gwiazd.
– Gwiazdy w poezji to nie tylko ciała niebieskie – to metafora ludzkiego losu, symbol nieskończoności i przemijania. W grudniowym programie zebraliśmy utwory, które pokazują, jak różnie poeci potrafią patrzeć w to samo niebo – od filozoficznej refleksji Szymborskiej, przez mistyczny zachwyt Staffa, aż po egzystencjalne niepokoje Wojaczka – mówi Bronisław Maj, sprawujący opiekę artystyczną nad wydarzeniem.
Interpretacji wierszy, obok Bronisława Maja, podejmie się Maria Gładkowska, ceniona polska aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej PWST, znana z wybitnych kreacji w takich produkcjach jak „Magnat”, „Historia kina w Popielawach” czy „Dekalog I”. Towarzyszyć jej będzie Gracjan Kielar, wszechstronny aktor teatralny, absolwent łódzkiej szkoły filmowej, który w swojej karierze stworzył ponad 50 różnorodnych kreacji scenicznych, współpracując z czołowymi reżyserami i teatrami w całej Polsce, a obecnie jest związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnią młodzi, utalentowani artyści: Wiktoria Kochman (fortepian) oraz Ambroży Golachowski (śpiew), którzy tworzą Golachowski Kochman duo – młody, dynamiczny zespół kameralny łączący kunszt wokalny z wirtuozerią fortepianową. Od stycznia 2024 roku z powodzeniem prezentują szeroki repertuar od klasyki po muzykę współczesną na scenach Polski i Holandii. W programie usłyszymy utwory m.in. F. Poulenca, R. Schumanna, J. Sibeliusa i M. Karłowicza.
Za scenariusz i opiekę artystyczną nad wydarzeniem odpowiada Bronisław Maj – poeta, historyk literatury i wykładowca uniwersytecki. Koordynacją wydarzenia zajmuje się Anna Rollová, a gospodynią Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest Emilia Klimczak.
Krakowski Salon Poezji to cykliczne wydarzenie kulturalne, które od lat gromadzi miłośników poezji, oferując wyjątkowe interpretacje wierszy w wykonaniu uznanych artystów przy akompaniamencie muzyki na żywo.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 15 grudnia o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych. Kolejne spotkanie w ramach cyklu zaplanowane jest na 19 stycznia.
![ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1698757286,w_169,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
![SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”](/files/_uploaded/glownekonf_1669620857,w_169,wo_300,ho_169,_small.jpg)
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
![TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.](/files/_uploaded/glownekonf_1840727216,w_225,wo_300,ho_169,_small.jpg)
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.