WIELKA ODA DO GWIAZD – KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI
Od Szymborskiej po Wojaczka – najpiękniejsze poetyckie spojrzenia w rozgwieżdżone niebo. Grudniowa odsłona Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi zabierze widzów w niezwykłą podróż przez kosmos, widziany oczami najwybitniejszych polskich poetów.
W niedzielę, 15 grudnia o godz. 12:00 Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na wyjątkowe spotkanie z poezją poświęcone tematyce gwiazd i kosmosu. Na scenie zaprezentują się znakomici goście: Maria Gładkowska, Gracjan Kielar oraz Bronisław Maj.
Podczas grudniowego spotkania Salonu widzowie usłyszą wiersze najwybitniejszych polskich poetów, m.in. Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Rafała Wojaczka i Leopolda Staffa. Wszystkie wybrane utwory połączy motyw gwiazd.
– Gwiazdy w poezji to nie tylko ciała niebieskie – to metafora ludzkiego losu, symbol nieskończoności i przemijania. W grudniowym programie zebraliśmy utwory, które pokazują, jak różnie poeci potrafią patrzeć w to samo niebo – od filozoficznej refleksji Szymborskiej, przez mistyczny zachwyt Staffa, aż po egzystencjalne niepokoje Wojaczka – mówi Bronisław Maj, sprawujący opiekę artystyczną nad wydarzeniem.
Interpretacji wierszy, obok Bronisława Maja, podejmie się Maria Gładkowska, ceniona polska aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej PWST, znana z wybitnych kreacji w takich produkcjach jak „Magnat”, „Historia kina w Popielawach” czy „Dekalog I”. Towarzyszyć jej będzie Gracjan Kielar, wszechstronny aktor teatralny, absolwent łódzkiej szkoły filmowej, który w swojej karierze stworzył ponad 50 różnorodnych kreacji scenicznych, współpracując z czołowymi reżyserami i teatrami w całej Polsce, a obecnie jest związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnią młodzi, utalentowani artyści: Wiktoria Kochman (fortepian) oraz Ambroży Golachowski (śpiew), którzy tworzą Golachowski Kochman duo – młody, dynamiczny zespół kameralny łączący kunszt wokalny z wirtuozerią fortepianową. Od stycznia 2024 roku z powodzeniem prezentują szeroki repertuar od klasyki po muzykę współczesną na scenach Polski i Holandii. W programie usłyszymy utwory m.in. F. Poulenca, R. Schumanna, J. Sibeliusa i M. Karłowicza.
Za scenariusz i opiekę artystyczną nad wydarzeniem odpowiada Bronisław Maj – poeta, historyk literatury i wykładowca uniwersytecki. Koordynacją wydarzenia zajmuje się Anna Rollová, a gospodynią Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest Emilia Klimczak.
Krakowski Salon Poezji to cykliczne wydarzenie kulturalne, które od lat gromadzi miłośników poezji, oferując wyjątkowe interpretacje wierszy w wykonaniu uznanych artystów przy akompaniamencie muzyki na żywo.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 15 grudnia o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych. Kolejne spotkanie w ramach cyklu zaplanowane jest na 19 stycznia.

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Święta wiążą się z tym, że się kupuje masę ubrań i jedzenia. Ja w tym roku postawię na minimalizm
Modelka przyznaje, że po udziale w 13. edycji popularnego programu „Top Model” sporo się dzieje w jej życiu zawodowym. Kariera nabrała tempa, pojawiają się nowe propozycje współpracy, a jej nazwisko wciąż zyskuje na wartości w świecie modelingu. Klaudia Zioberczyk zaznacza więc, że ta wiosna będzie niezwykle pracowita. Cieszy się też na nadchodzące święta, ale zachęca wszystkich do zachowania umiaru podczas zakupów spożywczych.
Handel
Spada udział chowu klatkowego w hodowli drobiu. Wciąż jednak 67 proc. kur trzymanych jest w klatkach

Zmiany nie są błyskawiczne, jednak spadkowy trend udziału chowu klatkowego kur jest wyraźnie widoczny – wynika z siódmej edycji raportu Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”. Według najnowszego raportu już prawie 1/3 kur w naszym kraju utrzymywana jest w systemach innych niż chów klatkowy. Dziesięć lat temu było to zaledwie 13 proc. Obecnie już ponad 170 firm zadeklarowało wycofania jaj z chowu klatkowego. Prawie połowa już teraz wywiązała się z tej obietnicy.
Zdrowie
Julia Kamińska: Nie boję się krwi, ale raz podczas takiej procedury zdarzyło mi się zemdleć

Aktorka nie boi się strzykawek ani zastrzyków. Wizyta w punkcie pobrań krwi czy w laboratorium również nie jest dla niej traumatycznym przeżyciem. Julia Kamińska zaznacza natomiast, że choć samo pobranie krwi powoduje u niej jedynie niewielki dyskomfort, to raz podczas takiej procedury zemdlała.