Komunikaty PR

Wielka piątka, czyli popularność ślubów według miejsca zamieszkania

2022-05-23  |  01:00
Biuro prasowe

Wartość rynku weselnego w Polsce wycenia się na średnio 10 miliardów złotych – wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych. Popyt na tego typu usługi i ubarwienia wyjątkowego dnia stale rośnie. Coraz popularniejsze staje się wesele w górach, a także kilkudniowe imprezy z rodziną i przyjaciółmi. Para młoda na uroczystość wydaje średnio od 50 do 80 tysięcy złotych.

Pandemia COVID-19 znacząco ograniczyła liczbę wesel organizowanych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Trend ten był spowodowany koniecznością separacji, zachowania dystansu międzyludzkiego, a także restrykcjami wprowadzanymi przez rządy na całym świecie. Po okresie stagnacji branża ponownie odżyła. Szacuje się, że jej wartość może osiągać poziom 10 miliardów złotych. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce odnotowano blisko 150 tysięcy ślubów – mowa o zawarciu związku małżeńskiego. Te dane pokazują, że branża ślubna ma o kogo powalczyć.

Kto najczęściej zawierał związek małżeński?

Częściej związek małżeński zawierali najczęściej mieszkańcy miast (blisko 86 tysięcy osób) niż wsi (ok. 55 tysięcy osób). W Polsce na ślub decydują się także osoby młode w wieku 18 do 20 lat. Choć – jak wskazują dane GUS – to zaledwie kilkaset osób.

 – Na wesele w górach decydują się pary, niezależnie od wieku. Obserwujemy jednak taki trend, że bardzo młode osoby zawierają związki małżeńskie i wybierają pensjonaty właśnie w polskich górach. Dlaczego? Niezwykły urok terenów górskich sprawia, że ceremonia weselna staje się jeszcze bardziej romantyczna i spektakularna. Nie bez przyczyny nasi poeci narodowi od zawsze kochali górskie tereny i poświęcali im swoje utwory oraz całe tomiki. Ciekawą porą roku na zawarcie związku małżeńskiego jest lato. To piękny czas na wesele w górach – mówi Joanna Hoc-Kopiej, Dwór Korona Karkonoszy.

A jakich atrakcji oczekują młodzi nowożeńcy? Stawiają na wszystko co nietypowe i innowacyjne. Na weselach pojawiają się budki, w których goście mogą wykonać zdjęcia. Nie brakuje także rekwizytów w postaci góralskich ciupag czy kapeluszy z regionalnymi motywami. Ponadto do łask wracają polaroidy. Wiele par decyduje się na foodtracki z lodami, fastfoodami, a nawet wybranymi alkoholami. W modzie są pokazy fajerwerków czy wspólne tańce z popularnymi postaciami z telewizji.

Wielka piątka, czyli popularność ślubów według miejsca zamieszkania

Najczęściej związki małżeńskie zawierają mieszkańcy województw: dolnośląskiego, kujawsko – pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego i małopolskiego. Mowa tutaj o ślubach kościelnych. Na zawarcie związku jedynie w urzędzie najczęściej decydują się osoby z dokładnie tych samych województwa.

Nie oznacza to, że przyszłe młode pary organizują przyjęcia dla swoich gości właśnie w tych województwach. Dowodem są liczne zapytania, które spływają do Dworu koron Karkonoszy z całej Polski. O zaletach wesela w górach nie trzeba nikogo przekonywać. Od zawsze romantyczne szczyty i wspaniała przyroda przyciągają przyszłe młode pary. W Karkonoszach znajdziemy zapierające dech w piersiach widoki. Hotel położony w samym sercu gór, z dogodnym dojazdem zarówno z mniejszych jak i dużych miast, to wybór wielu młodych par.

Wesele w górach można organizować każdą porą roku: wiosną, jesienią, latem czy zimą. A kiedy najczęściej Polacy zawierają związki małżeńskie? Zdecydowanie najpopularniejsze są sierpień i wrzesień. A tuż za nimi październik i lipiec. Najmniej imprez odbywa się w marcu, a także w kwietniu – być może wiele par obawia się wiosennej pluchy bądź nie chce łączyć przyjęcia ze Świętami Wielkanocnymi.

Wesele w górach to nie tylko wymarzona impreza dla Polaków. Coraz więcej obcokrajowców decyduje się na ślub w pięknych okolicznościach przyrody. Najczęściej mieszkańcy innych państw zawierają związek małżeński w wieku 30 do 34 lat, najrzadziej zaś po 60 roku życia. A skąd pochodzą najczęściej przyszli nowożeńcy? Z Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Białorusi.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wybierz swój front Biuro prasowe
2024-08-14 | 01:00

Wybierz swój front

Fronty meblowe to kluczowy element aranżacji każdej kuchni, łazienki czy mebli pokojowych. Ich wybór wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale również na funkcjonalność i
Dom Tikkurila i Beckers organizują w Sosnowcu bezpłatne porady designera
2024-08-13 | 14:00

Tikkurila i Beckers organizują w Sosnowcu bezpłatne porady designera

Znane marki farbiarskie – Tikkurila i Beckers – organizują w Sosnowcu bezpłatne spotkania z projektantami wnętrz. W najbliższy piątek i sobotę, 16-17 sierpnia, profesjonaliści
Dom Jak chronić drewno ogrodowe przed słońcem?
2024-08-13 | 13:00

Jak chronić drewno ogrodowe przed słońcem?

Promieniowanie ultrafioletowe destrukcyjnie wpływa na drewniane elementy architektury ogrodu. I choć nie od razu widać, jak szkodliwe jest jego oddziaływanie, to z czasem negatywnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.