Komunikaty PR

Wielkie sprzątanie w stolicy nad Wisłą

2023-03-31  |  11:05
Biuro prasowe
Kontakt
Iza Sałamacha
Operacja Rzeka Sztab Główny

ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl

Ponad 20 sztabów zlokalizowanych od Mostu Siekierkowskiego do Młocin będzie sprzątać tereny zielone nad Wisłą. Wielkie porządki nad królową polskich rzek z okazji Światowego Dnia Ziemi zaplanowała Operacja Czysta Rzeka we współpracy z Zarządem Zieleni Warszawy, Dzielnicą Wisła i Pawilonem Edukacyjnym "Kamień”.

 

Operacja Czysta Rzeka to największa akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce. Inicjatywa działa od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy ponad 2000 wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci. Z roku na rok akcja poszerzała zasięg i gromadziła coraz więcej zaangażowanych na łonie natury. W ubiegłym roku chętnych do sprzątania było już ponad 8600, a zebranych odpadów 230 ton. Podczas czterech edycji ponad 15 tys. ochotników uprzątnęło ponad 500 ton śmieci. Tegoroczna edycja jest piątą i z tej okazji po raz pierwszy zaplanowano tak dużą skoordynowaną akcję czyszczenia brzegów stołecznej rzeki.

 

Spotkajmy się nad Wisłą

Światowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, żeby przypomnieć o konieczności dbania o przyrodę wokół nas. To dlatego właśnie w sobotę 22 kwietnia Sztab Główny Operacji Czysta Rzeka zaprosił dotychczasowych lokalnych szefów sztabów: na Żoliborzu, w Wawrze i Lesie Bielańskim do dołączenia do wielkiego sprzątania nad Wisłą. W sumie ochotnicy będą mieli do wyboru ponad 20 sztabów i wyznaczonych miejsc. Kilka sztabów zorganizowali też partnerzy tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka i oni także posprzątają nad Wisłą wraz z pracownikami. Wszystkie obszary są dokładnie wytyczone i opisane na mapie interaktywnej na https://system.operacjarzeka.pl/. System elektroniczny umożliwia zapisy do interesującej nas akcji.

„Każdy sztab to inna lokalizacja i odrębny lider, który będzie czuwał nad przebiegiem akcji w plenerze. Wszyscy uczestnicy otrzymają od nas worki i rękawice. Sprzątanie odbędzie się w godz. 12-14. Rekomendujemy, aby w dniu akcji ubranie i obuwie dostosować do warunków pogodowych, mając na uwadze plener nad rzeką. Zapraszamy do przyjścia ze znajomymi lub z rodziną” – wyjaśnia Daniel Parol, organizator Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka.

Uczestnikiem akcji może być osoba, która ukończyła 18 lat, niepełnoletni od lat 13 mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, natomiast młodsi wyłącznie pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów. 

Wcześniejsza rejestracja na stronie internetowej pozwoli lepiej przygotować akcję logistycznie, ale organizatorzy zapewniają, że rękawic i worków na odpady nie zabraknie, więc zachęcają także do spontanicznego świętowania Dnia Ziemi nad Wisłą.

Po zakończeniu sprzątania wszyscy uczestnicy są zaproszeni do miasteczka Operacji Czysta Rzeka przy Pawilonie Edukacyjnym "Kamień" pod adresem: Wybrzeże Puckie 1 w Warszawie (link do lokalizacji: https://goo.gl/maps/Q4Zh8Gx3jR8c2TSp6). Miasteczko będzie działać w godz. 13-17.

 

Przynieś elektroodpady

W dniu akcji 22 kwietnia w Warszawie będzie można także pozbyć się własnych elektrośmieci. Partner Operacji Czysta Rzeka - Asekol PL zadba o ich bezpieczny odbiór i utylizację. Obok pawilonu „Kamień” staną 2 pojemniki siatkowe na elektroodpady oraz pojemnik na baterie i lampy LED. Będzie można do nich wrzucić każdy sprzęt, który działał na prąd lub na baterie.

 

Prezent dla Matki Ziemi

Co roku Światowy Dzień Ziemi to dla uczestników Operacji Czysta Rzeka okazja do uprzątnięcia kilkudziesięciu, a nawet stu ton śmieci. W ubiegłym roku w całej Polsce prawie 2500 osób wzięło udział w 178 akcjach. W samej Warszawie odbyło się kilka akcji, m.in. na Żoliborzu, Zielonym Ursynowie, w Siekierkach, Wawrze czy nad Jeziorkiem Czerniakowskim. 

„Dzień Ziemi to ważna dla nas data i staramy się, aby wokół tego dnia zmobilizować społeczeństwo do sprzątania na łonie natury. Cieszy nas fakt, że co roku tego dnia jest najwięcej akcji i ochotników w plenerze, bo to pokazuje, jak aktywnie działamy i jak ważna jest dla nas Matka Ziemia. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie nad Wisłą i innymi rzekami, a także pozostałych terenach zielonych, gdzie nie godzimy się na śmieci” – mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka. 

 

Wiosenne porządki

Wiosenna odsłona 5. edycji Operacja Czysta Rzeka Edycja wiosenna rozpoczęła się 14 marca w Światowy Dzień Działań na Rzecz Rzek. Jej zakończenie nastąpi 6 maja. Do 29 kwietnia można jeszcze rejestrować sztaby i zakładać akcje lokalne w systemie. Taką możliwość mają też szkoły i przedszkola. Organizatorzy przewidzieli szereg udogodnień dla zainteresowanych organizacją porządków w plenerze, poprzez materiały informacyjne, m.in. poradniki i tutorial online po niezbędne narzędzia jak rękawice i worki na śmieci. Uczestnicy akcji szkolnych otrzymują także pamiątkowe dyplomy. Szczegóły na https://operacjarzeka.pl/.

Do dyspozycji uczestników Operacji Czysta Rzeka jest także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja może więc ułatwić wybranie miejsca do sprzątania, które zauważył już ktoś wcześniej.

Aplikację „Operacja Czysta Rzeka” można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play i AppStore.

Aby być na bieżąco z wydarzeniami w ramach Operacji Czysta Rzeka 2023 warto śledzić kanały komunikacyjne inicjatywy:

  • stronę internetową www.operacjarzeka.pl
  • FB: www.facebook.com/Operacjarzeka
  • IG: https://www.instagram.com/operacjarzeka/
  • YT: https://www.youtube.com/channel/UCT6yxWP67dV1fgHrjraqtkw

 

Operacja Czysta Rzeka

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w 4 edycjach ponad 15 000 wolontariuszy zebrało ponad 500 ton śmieci w całej Polsce.

Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska czy śp. Aleksander Doba. 

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu.

Piąta edycja Operacji Czysta Rzeka wspierana jest przez sponsorów i partnerów.  Głównym Partnerem Edycji jest Fundacja Inter Cars. Marka Dafi jest Sponsorem Strategicznym.  Sponsorem Oficjalnym jest Intel Technology, a wśród Sponsorów Wspierających znalazły się firmy: Epson, Forte Plus oraz PepsiCo. Firma Prologis jest Sponsorem Sztabu Głównego, a firma Segro Partnerem Oficjalnym. W gronie Partnerów Wspierających są: Arche, Bank Ochrony Środowiska, Servier Polska, Egis, Anpharm Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne, Dobra Energia Dla Olsztyna oraz Ecol-Unicon. Marka 4F jest Partnerem Sztabu Głównego. Partnerem Merytorycznym jest Asekol PL Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Partnerem Logistycznym została Toyota Auto Podlasie. Oficjalnym Ubezpieczycielem Edycji jest Generali, Oficjalnym Dostawcą Paliwa – sieć stacji paliw Moya, a firma Remondis otrzymała status Oficjalnego Odbiorcy Odpadów. Partnerem Technologicznym zostało Autenti, Partnerem Analitycznym – CUX Research, Partnerem DOOH – Jet Line, Partnerem Reklamowym – BeDigital, a Partnerem Informatycznym dhosting.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Operacja Rzeka Sztab Główny
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Jordanów: Słodkie markizy w rekordowej porcji Biuro prasowe
2024-08-07 | 07:30

Jordanów: Słodkie markizy w rekordowej porcji

Dni Ziemi Jordanowskiej będą w tym roku obchodzone w sposób szczególny! Ludowy Klub Sportowy Jordan Jordanów podejmie się próby ustanowienia Rekordu Polski
Styl życia Rekordowa mozaika z kamieni w klimacie ZEN
2024-08-06 | 07:30

Rekordowa mozaika z kamieni w klimacie ZEN

Firma ZEN.com, w ramach ZEN Summer Party, obrała za cel ustanowienie Rekordu Polski w kategorii „Największa mozaika z kamieni”. Dzieło ma powstać z użyciem kamieni białych i
Styl życia Targ Śniadaniowy w Fuzji
2024-08-05 | 15:15

Targ Śniadaniowy w Fuzji

W niedzielę, 11 sierpnia, Fuzja Łódź, portal Jemy w Łodzi i Łódzkie Centrum Wydarzeń zapraszają na największe śniadanie w mieście. Wydarzenie odbędzie się w wyjątkowym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Sport

Odpowiednio skomponowany jadłospis zwiększa efektywność treningów. Sportowcy amatorzy zapominają o warzywach i owocach

Specjaliści do spraw żywienia zauważają, że amatorzy sportu popełniają wiele błędów dietetycznych. Najczęstsze z nich to zbyt mała ilość warzyw i owoców w codziennej diecie, rezygnacja z produktów zbożowych, a jednocześnie zbyt duże spożycie białka. – Jeżeli sportowiec zapomina o warzywach i owocach, to dostarcza bardzo mało związków przeciwutleniających, które nie są w stanie w tej sytuacji neutralizować wolnych rodników wytwarzanych w czasie intensywnego wysiłku. One z kolei niszczą struktury komórkowe, ale też wpływają na gorszą pracę mózgu, szybsze starzenie się i zwiększają ryzyko nowotworów – mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyczka kliniczna.

Gwiazdy

Justyna Szyc-Nagłowska: Mam odłożone pieniądze na czarną godzinę. Teraz muszę też myśleć o emeryturze i zabezpieczyć sobie moje życie

Trzy razy więcej mężczyzn (17 proc.) niż kobiet (6 proc.) inwestuje na rynkach finansowych – wynika z raportu przygotowanego dla mBanku. Justyna Szyc-Nagłowska, która była prelegentką podczas prezentacji tych badań, uważa, że taka sytuacja może wynikać chociażby z tego, że panie boją się wychodzić przed szereg i wkraczać na płaszczyznę przez lata zarezerwowaną dla płci męskiej.

Konsument

Przybywa konsumentów aronii. Mimo właściwości prozdrowotnych wciąż jest jednak za mało doceniana

Mimo że aronia jest znana z właściwości prozdrowotnych, to nadal nie może się przebić i trafić do grona ulubionych owoców sezonowych Polaków. Dietetycy ubolewają nad tym, że sięgamy po nią dużo rzadziej, niż powinniśmy. Producenci z kolei z powodzeniem wykorzystują ją w sokach, dżemach, koncentratach i innych przetworach, udowadniając, że wcale nie musi być ona kojarzona tylko z kwaśnym, cierpkim smakiem. Zawarte w niej związki działają antynowotworowo i przeciwzapalnie, zapobiegają miażdżycy i chorobom serca, chronią przed udarami, opóźniają rozwój choroby Parkinsona i Alzheimera, a także obniżają ciśnienie krwi.