Wielkoformatowe instalacje przestrzenne. Z galerii sztuki do wnętrz
Sztuka nadaje wyjątkowego charakteru, ekskluzywności i osobowości. O ile łatwiej jest zaaranżować obraz, czy to abstrakcję, czy dzieło sztuki dawnej, problemy mogą stwarzać nowoczesne formy przestrzenne i rzeźby. Odpowiednie ich wyeksponowanie będzie nie tylko elementem dekoracyjnym, ale też centralnym punktem, wokół którego skupiać się będzie uwaga i energia przestrzeni. Warto w tego typu sztukę inwestować również ze względu na lokatę kapitału.
Rola sztuki w projektowaniu wnętrz
Sztuka współczesna, ze swoją różnorodnością form i technik, doskonale komponuje się z nowoczesnym designem wnętrz. Od instalacji przestrzennych, przez rzeźby, po wielkoformatowe, trójwymiarowe obrazy - każde z nich może nadać przestrzeni niepowtarzalnego charakteru, głębi i dynamiki, a także wywoływać emocje, skłaniać do refleksji i sprzyjać kreatywności. Na topie wśród polskich artystów zajmujących się rzeźbą i instalacjami są m.in. Magdalena Abakanowicz, Igor Mitoraj, Alina Szapocznikow, Barbara Falender czy Magdalena Gross.
Wartość nie tylko estetyczna
Inwestowanie w sztukę współczesną to nie tylko sposób na zwiększenie estetyki i dodaniu wnętrzu artystycznego sznytu. To również świetna lokata kapitału. Wybierając prace uznanych artystów lub obiecujących twórców, kolekcjonerzy mogą liczyć na wzrost wartości swoich zbiorów w perspektywie nawet kilku, kilkunastu lat.
„Warto zwrócić uwagę na dzieła artystów, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie i są reprezentowani w renomowanych galeriach oraz na aukcjach. Ceny za prace wspomnianej Magdaleny Abakanowicz szybują do góry w zawrotnym tempie, na licytacjach w Polsce osiągają milionowe kwoty. Nie trzeba jednak od razu porywać się na tak duże inwestycje. Można zacząć od naprawdę niewielkiej kwoty za dzieła twórców jeszcze mało uznanych, ale mających perspektywy wzrostu cen w ciągu najbliższych lat” – mówi projektantka Barbara Steciak z pracowni VIVA Design.
Trendy i inspiracje
Coraz częściej projektanci decydują się na umieszczanie instalacji przestrzennych we współczesnych wnętrzach, które stają się centralnym punktem salonu lub holu. Tego typu dzieła mogą sprawiać kłopot, bowiem często ich duże wymiary potrzebują odpowiednio dostosowanej przestrzeni. Aby dobrze zaaranżować tego typu sztukę, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:
Harmonia i kontrast: Sztuka musi harmonijnie komponować się z resztą przestrzeni. Kontrastujące elementy mogą nadać wnętrzu dynamiki, ale nie mogą dominować nad całością.
Oświetlenie: Dobre oświetlenie jest bardzo ważne dla eksponowania dzieł sztuki. Rzeźby i instalacje przestrzenne wymagają odpowiedniego światła, które podkreśli ich formę i detale. Warto w tym przypadku zainwestować w regulowane oświetlenie punktowe, które wydobędzie strukturę, podkreśli kluczowe elementy i nada obiektowi odpowiedni charakter, tak jak to praktykowane jest w galeriach sztuki i muzeach.
Skala i proporcje: Duże formy przestrzenne i rzeźby wymagają przestronnych, również wysokich wnętrz, aby mogły być odpowiednio wyeksponowane. Ważne jest, aby nie przytłoczyć przestrzeni zbyt dużą ilością elementów.
„Jeśli chcemy wprowadzić sztukę przestrzenną do niewielkiego wnętrza, również jest to wykonalne. Musimy jednak pamiętać, że ten obiekt może zdominować przestrzeń, dlatego dane pomieszczenie musi być minimalistyczne, bez krzykliwych wzorów i tekstur. Wszystko musi być przemyślane w najmniejszym detalu” – dodaje Barbara Steciak.
Wybór odpowiednich dzieł sztuki współczesnej do wnętrz to sztuka sama w sobie. Warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże w doborze odpowiedniego dzieła i jego aranżacji. Z kolei ekspert rynku sztuki może podpowiedzieć, w jakiego artystę warto zainwestować, aby dany obiekt był również naszą lokatą kapitału.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.