Komunikaty PR

Wielkoformatowe instalacje przestrzenne. Z galerii sztuki do wnętrz

2024-09-04  |  21:50
Biuro prasowe

Sztuka nadaje wyjątkowego charakteru, ekskluzywności i osobowości. O ile łatwiej jest zaaranżować obraz, czy to abstrakcję, czy dzieło sztuki dawnej, problemy mogą stwarzać nowoczesne formy przestrzenne i rzeźby. Odpowiednie ich wyeksponowanie będzie nie tylko elementem dekoracyjnym, ale też centralnym punktem, wokół którego skupiać się będzie uwaga i energia przestrzeni. Warto w tego typu sztukę inwestować również ze względu na lokatę kapitału. 

Rola sztuki w projektowaniu wnętrz

Sztuka współczesna, ze swoją różnorodnością form i technik, doskonale komponuje się z nowoczesnym designem wnętrz. Od instalacji przestrzennych, przez rzeźby, po wielkoformatowe, trójwymiarowe obrazy - każde z nich może nadać przestrzeni niepowtarzalnego charakteru, głębi i dynamiki, a także wywoływać emocje, skłaniać do refleksji i sprzyjać kreatywności. Na topie wśród polskich artystów zajmujących się rzeźbą i instalacjami są m.in. Magdalena Abakanowicz, Igor Mitoraj, Alina Szapocznikow, Barbara Falender czy Magdalena Gross. 

Wartość nie tylko estetyczna

Inwestowanie w sztukę współczesną to nie tylko sposób na zwiększenie estetyki i dodaniu wnętrzu artystycznego sznytu. To również świetna lokata kapitału. Wybierając prace uznanych artystów lub obiecujących twórców, kolekcjonerzy mogą liczyć na wzrost wartości swoich zbiorów w perspektywie nawet kilku, kilkunastu lat. 

„Warto zwrócić uwagę na dzieła artystów, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie i są reprezentowani w renomowanych galeriach oraz na aukcjach. Ceny za prace wspomnianej Magdaleny Abakanowicz szybują do góry w zawrotnym tempie, na licytacjach w Polsce osiągają milionowe kwoty. Nie trzeba jednak od razu porywać się na tak duże inwestycje. Można zacząć od naprawdę niewielkiej kwoty za dzieła twórców jeszcze mało uznanych, ale mających perspektywy wzrostu cen w ciągu najbliższych lat” – mówi projektantka Barbara Steciak z pracowni VIVA Design.

Trendy i inspiracje

Coraz częściej projektanci decydują się na umieszczanie instalacji przestrzennych we współczesnych wnętrzach, które stają się centralnym punktem salonu lub holu. Tego typu dzieła mogą sprawiać kłopot, bowiem często ich duże wymiary potrzebują odpowiednio dostosowanej przestrzeni. Aby dobrze zaaranżować tego typu sztukę, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:

Harmonia i kontrast: Sztuka musi harmonijnie komponować się z resztą przestrzeni. Kontrastujące elementy mogą nadać wnętrzu dynamiki, ale nie mogą dominować nad całością. 

Oświetlenie: Dobre oświetlenie jest bardzo ważne dla eksponowania dzieł sztuki. Rzeźby i instalacje przestrzenne wymagają odpowiedniego światła, które podkreśli ich formę i detale. Warto w tym przypadku zainwestować w regulowane oświetlenie punktowe, które wydobędzie strukturę, podkreśli kluczowe elementy i nada obiektowi odpowiedni charakter, tak jak to praktykowane jest w galeriach sztuki i muzeach.

Skala i proporcje: Duże formy przestrzenne i rzeźby wymagają przestronnych, również wysokich wnętrz, aby mogły być odpowiednio wyeksponowane. Ważne jest, aby nie przytłoczyć przestrzeni zbyt dużą ilością elementów.

„Jeśli chcemy wprowadzić sztukę przestrzenną do niewielkiego wnętrza, również jest to wykonalne. Musimy jednak pamiętać, że ten obiekt może zdominować przestrzeń, dlatego dane pomieszczenie musi być minimalistyczne, bez krzykliwych wzorów i tekstur. Wszystko musi być przemyślane w najmniejszym detalu” – dodaje Barbara Steciak. 

Wybór odpowiednich dzieł sztuki współczesnej do wnętrz to sztuka sama w sobie. Warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże w doborze odpowiedniego dzieła i jego aranżacji. Z kolei ekspert rynku sztuki może podpowiedzieć, w jakiego artystę warto zainwestować, aby dany obiekt był również naszą lokatą kapitału. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.

Gwiazdy

Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało

Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.