Komunikaty PR

Wilno przyozdabia swoje pomniki w przytulne, dziergane akcesoria na sezon świąte

2024-12-11  |  14:00
Biuro prasowe

Wilno świętuje sezon świąteczny, przystrajając swoje ikoniczne pomniki w ręcznie dziergane świąteczne stroje. Ta kreatywna inicjatywa podkreśla bożonarodzeniowego ducha miasta – to właśnie między innymi dzięki takim działaniom miasto zostało niedawno wybrane na Europejską Stolicę Świąt Bożego Narodzenia 2025.

Podczas gdy wielu z nas szuka idealnego świątecznego swetra, Wilno ubiera miejskie pomniki w ręcznie dziergane bożonarodzeniowe stroje. Rzeźby w stolicy Litwy zostały ozdobione szalikami, skarpetami, czapkami, pelerynami i innymi akcesoriami. Projekt ma na celu wprowadzenie przytulnej atmosfery i wnosi ciepło oraz radość do miasta.

Według Vilmy Daubarienė, dyrektor Działu Turystyki Go Vilnius, w okresie świątecznym wszyscy chcemy wierzyć w cuda, a Wilno pomaga to urzeczywistnić: W przyszłym roku Wilno stanie się zarówno Zieloną, jak i Świąteczną Stolicą Europy. Już teraz się do tego przygotowujemy, łącząc zrównoważony rozwój z duchem świąt i dodając do tego szczyptę magii.

Inicjatywa stworzenia przytulnych strojów dla pomników szybko zyskała przychylność lokalnej społeczności artystów – spośród 30 zgłoszeń wybrano 10 utalentowanych osób, które wcieliły tę wizję w życie, tworząc ozdoby z ekologicznych materiałów, takich jak wełna i sznurek. Swoją radość z realizacji projektu, wyraziła jedna z twórczyń i dziennikarka, Jūratė Jaseliūnienė: Od jakiegoś czasu myślałam o tym, jak wspaniale byłoby ozdobić wileńskie rzeźby wzorzystymi szalikami na Boże Narodzenie, a ten projekt dał mi możliwość owinięcia jednego z moich szalików wokół samego Kristijonasa Donelaitisa – bardzo ważnego litewskiego pisarza, którego pomnik znajduje się na Uniwersytecie Wileńskim.

W ramach inicjatywy ozdobiono między innymi pomniki Wielkiego Księcia Giedymina na Placu Katedralnym, słynnej litewskiej pisarki Žemaitė oraz współczesnej autorki, Jurgi Ivanauskaitė (w tym przypadku bożonarodzeniowe akcesoria zyskała rzeźba kota stworzona na jej cześć). Monument przedstawiający litewskie psy gończe dzięki akcji nawiązuje teraz do reniferów św. Mikołaja.  Zwiedzający mogą odnaleźć i odwiedzić 11 udekorowanych rzeźb korzystając z interaktywnej mapy stworzonej przez Go Vilnius. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Edukacja

Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów

Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.

Handel

Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci

Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.