Komunikaty PR

Wiosenna pielęgnacja roślin w naszych domach – przesadzanie i przycinanie

2020-04-14  |  11:00

Wiosna to ważny moment w pielęgnacji roślin doniczkowych w naszych domach. Tak podstawowe czynności pielęgnacyjne, jak przesadzanie i przycinanie wykonuje się właśnie wiosną. Warto zatem przyjrzeć się naszym kwiatom na parapetach, aby dać im drugą młodość. Taka praca z roślinami może być dla nas prawdziwą przyjemnością.

Warto otaczać się roślinami w domu – to wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Okazuje się, że są rośliny doniczkowe, które w sposób szczególny wpływają na jakość powietrza, a należy do nich np. chryzantema wielkokwiatowa, dracena odwrócona, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity i sansewieria gwinejska. Niezwykle skuteczne są również paprocie, odmiany nefrolepis czy adiantum. Aby rośliny cieszyły nasze oko i spełniały swoje funkcje trzeba o nie odpowiednio dbać, a do podstawowych czynności, oprócz oczywiście podlewania, należy przesadzanie i przycinanie.

Przesadzanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe warto od czasu do czasu przesadzić, aby odświeżyć podłoże i stworzyć im lepsze warunki do wzrostu. Rośliny, które wyglądają na słabe i wolną rosną, z pewnością odżyją na nowo w dobrej, świeżej ziemi i większych doniczkach.

Jak się do tego przygotować? Po pierwsze, musimy dobrać odpowiednią doniczkę. Jeśli można zmieścić kciuk po obu stronach bryły korzeniowej w doniczce, to znaczy, że jej wielkość jest wystarczająca. Dobrze jest wyłożyć na dnie doniczki warstwę keramzytu, lub potłuczonej na kawałki starej ceramicznej doniczki, aby zapewnić roślinom lepszy drenaż. Do korzeni dostaje się wówczas więcej powietrza i mogą się lepiej rozwijać. Ważne jest również, aby doniczka miała otwór drenujący na dnie, tak aby nadmiar wody mógł odpływać na podstawkę.  Oprócz doniczki musimy przygotować ziemię i raczej nie powinna być do ziemia z ogródka, która może zawierać nasiona innych, niechcianych roślin.

Musimy zaopatrzyć się również w odpowiednie narzędzia, a wśród nich kluczowa będzie łopatka, którą wykorzystamy do nakładania ziemi, czy nożyczki ogrodowe, do przycięcia starych, obumarłych korzeni. Doskonałym rozwiązaniem będzie tu np. ergonomiczna, lekka łopatka Premium PlantersTM, z zaokrąglonymi brzegami, które nie uszkodzą korzeni podczas pracy.

Trzy kluczowe kroki

1. Po zwilżeniu ziemi, wyjmij roślinę z doniczki, najlepiej odwracając doniczkę do góry dnem, trzymając jednocześnie roślinę, a drugą ręką uderzając w doniczkę, aż bryła korzenia odczepi się od ścianek doniczki.

2. Ostrożnie wyjmij bryłę ziemi z doniczki nad rozłożonymi gazetami, czy folią, a następnie palcami usuń starą ziemię korzeni. Odetnij nożyczkami stare, martwe korzenie.

3. Przy pomocy łopatki, nową, świeżą ziemią wypełnij dno doniczki i ścianki, a następnie włóż roślinę i dosyp ziemi, lekko ją ugniatając. Zostaw ok. 3-5 cm wolnej przestrzeni  od górnej krawędzi doniczki, żeby łatwo było podlewać roślinę.

Pobudzenie wzrostu dzięki przycinaniu

Najlepszym terminem na przycinanie  jest wczesna wiosna, kiedy do roślin dociera więcej światła i robi się ciepło na parapecie. Dla roślin jest to sygnał do wypuszczania nowych liści i pędów.

Jak się do tego zabrać? Przycinaj łodygę ponad parą przeciwległych liści, lub ponad jednym z liści. Większość roślin reaguje na przycinanie wypuszczeniem wielu nowych pędów, lub jednym pędem. W przypadku sadzonki, główna zasada przycinania, w celu uzyskania niskiej, gęstej rośliny pełnej liści i kwiatów to – przycinanie etapami. Rozpocznij od przycinania wierzchołka sadzonki, kiedy ta już się ukorzeni i podrośnie. Z każdym przycięciem, wyrastają nowe pędy, a roślina staje się gęstsza. Przycinaj zawsze powyżej liścia wyrastającego na zewnątrz. Dotyczy to zarówno pędu głównego, jaki pędów bocznych.

Do przycinanie należy używać małego sekatora lub ostrych nożyczek do roślin. Przykładem takiego narzędzia jest lekki sekator nożycowy PX92 PowerGearTMX M, wyposażony w obrotową rączkę zmniejszającą obciążenie dłoni i nadgarstka. Do przycinania roślin doniczkowych możemy również użyć uniwersalne nożyczki ogrodowe.

Orientacyjna cena detaliczna:

- łopatka Premium PlantersTM – ok. 40 zł

- uniwersalne nożyczki ogrodowe – ok. 65 zł

- sekator nożycowy PX92 PowerGearTMX M – ok. 115 zł

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.