Wiosenne porządki: 3 proste sposoby na odświeżenie wnętrza po zimie
O tym, jak przygotować się do nowej pory roku, opowiada ekspert salonów Agata, zdradzając kilka trików przydatnych podczas wiosennych porządków.
Wiosna za pasem, pora zatem pozbyć się zimowych rzeczy, które nie będą przydatne w najbliższych miesiącach. Pomocne będą wszelkie pudełka, kosze i organizery, dzięki którym opanujesz przestrzeń i utrzymasz porządek przez cały rok. Dobry plan to podstawa, dlatego zacznij zmiany już teraz, aby móc cieszyć się wiosenną harmonią jak najdłużej!
Porządki w szafie
Wraz z nadejściem nowej pory roku zmieniają się nasze potrzeby, dlatego tak ważne jest, aby po długiej zimie odpowiednio przygotować wnętrze na kolejne miesiące. Sprawdzonym sposobem będzie wykorzystanie plastikowych, tekstylnych lub kartonowych pudełek, w których przechowamy artykuły przez najbliższy rok. Wykorzystaj funkcjonalność swojej szafy i podziel ją na strefy. Na najwyższych półkach umieść pudełka z odzieżą zimową oraz świątecznymi ozdobami, jak również worki próżniowe z grubymi i ciepłymi tekstyliami. Na niższych poziomach niech znajdą się kosze i organizery z artykułami, które wiosną mogą okazać się niezbędne. Na drążku umieść wieszaki z klamerkami lub obrotowe, do lżejszych ubrań. Z kolei zimowe, ciepłe płaszcze i kurtki włóż do pokrowców – będą chronić przed brudem oraz kurzem przez cały rok. Dzięki takiej organizacji, w zasięgu ręki będziesz mieć wyłącznie przydatne artykuły.
- Warto wykorzystać również wkładki oraz organizery szufladowe, które pozwolą zachować porządek i zapewnią odpowiednie ułożenie drobnych elementów garderoby i biżuterii. Ponadto kosze wiklinowe sprawdzą się na najbardziej potrzebne artykuły. Jest to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie – stanowią one także świetną ozdobę wnętrza, dlatego doskonale będą prezentować się w widocznym miejscu, w salonie lub sypialni – radzi Natalia Nowak, ekspert salonów Agata ds. aranżacji wnętrz.
Uporządkowana kuchnia
Wiosna to również dobry moment na przegląd szafek kuchennych. Często znajdują się w nich dawno nieużywane akcesoria i naczynia, które zabierają cenną przestrzeń. Zrób solidną selekcję i pozostaw tylko te produkty, z których korzystasz. Elegancką zastawę czy świąteczne formy do wypieków umieść na wyższych półkach – prędko z nich nie skorzystasz, a zapewnisz sobie wolne miejsce.
- Na odpowiednią organizację w kuchni ma wpływ właściwe przechowywanie żywności. Produkty sypkie, które znajdują się w opakowaniach, bardzo często zajmują dużo miejsca, a do tego po otwarciu tracą swoją świeżość. Doskonałym rozwiązaniem mogą być pudełka i słoiki do przechowywania, w których szczelnie można zamknąć zakupione produkty. Niektóre z nich warto umieścić w szafkach, inne ustawić na blacie – słoiczki z przyprawami, czy przezroczyste, szklane słoiki, będą stanowiły dekorację kuchni – dodaje Natalia Nowak.
Niech ład zapanuje również w Twojej lodówce – zdecyduj się na ozdobną maselniczkę, czy szklany pojemnik na cytrynę – pamiętaj, że pojemniki do przechowywania wydłużają świeżość niektórych produktów.
- Jeśli planujesz wymianę mebli kuchennych, koniecznie postaw na funkcjonalne rozwiązania, które ułatwią codzienne użytkowanie. Jednym z nich może być wykorzystanie systemu LeMans – obrotowe, wysuwane i narożne szafki pozwolą Ci na właściwą organizację. Pomocny będzie również system cargo, który zwiększa funkcjonalność szafek dolnych – zwłaszcza bardzo wąskich i narożnych.
Dzięki niemu odpowiednio posortujesz produkty oraz zapewnisz szybki i prosty dostęp do najpotrzebniejszych artykułów. Wszystkie te funkcjonalności oferują m.in. modułowe meble kuchenne Qubik, dostępne w salonach Agata – dodaje Natalia Nowak.
Wiosenne dekoracje
Ponadto, twoje wnętrze nabierze nowego uroku, jeśli wprowadzisz do niego wiosenne akcenty. Ozdobne tekstylia w barwnych kolorach i kwiecistych wzorach mogą odmienić każdą aranżację salonu czy jadalni. Wybierz dekoracyjne poduszki z motywem liści, podkładki na stół w żywych kolorach – zmień również dotychczasowe zasłony, przez które słońce będzie mogło wpadać do Twojego wnętrza. Na stole ustaw ozdobny wazon na cięte kwiaty. Parapety niech udekorują modne doniczki na zioła i ulubione rośliny. Wprowadź również trochę świeżości do jadalni – wybierz kubki w modnych w tym sezonie odcieniach z fantazyjnymi wzorami, które będą doskonałym towarzyszem rodzinnych spotkań.
Niewielkie zmiany we wnętrzu mogą zagwarantować wielkie efekty. Zacznij dobrze nową porę roku i już teraz uporządkuj swoją przestrzeń, wprowadzając świeżość i harmonię do aranżacji. Nie zapomnij o sezonowych dekoracjach, które umilą każdy słoneczny dzień.
Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.