Wiosna – czas na termomodernizację!
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Niespodziewanie mroźny luty zastopował budowy i remonty. Już za chwilę ruszą jednak na nowo. Marzec to ostatni dzwonek, by dobrze zaplanować prace na najlepszy okres do wykonania ocieplenia domu, czyli na wiosnę. Dodatkowy „obowiązek” w tym roku to sprawdzenie nowych wymogów dotyczących energooszczędności budynków.
Nowe regulacje obowiązują od początku 2021 roku (PATRZ RAMKA). Wymagania dotyczące budynków to element szeroko zakrojonej polityki Unii Europejskiej zmierzającej do upowszechnienia zeroemisyjnego budownictwa. Obecne wymagania póki co mają sprawić, że budynki będą potrzebować mniej energii, w praktyce zatem będą lepiej i efektywniej zatrzymywać ciepło. Docelowo mają jednak być całkowicie samowystarczalne, jeśli chodzi o produkcję i wykorzystanie energii. Oznacza to zatem, że cel ten może być osiągnięty nie tylko poprzez wykorzystanie lepszych, energooszczędnych materiałów budowlanych, ale i montowanie odnawialnych źródeł energii.
- Już teraz wiele osób budujących domy chce produkować własną energię, stąd popularność np. instalacji fotowoltaicznych. My zaś widzimy, jak rośnie zainteresowanie materiałami budowlanymi, dzięki którym oszczędzanie energii jest możliwe – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.
Czas na pasywność
Nowe regulacje, zwane także standardem energetycznym 2021, określają, mówiąc najprościej, ile ciepła ma zostać wewnątrz budynku. Parametry wyliczone są dla ścian, dachów, podłóg, ale też dla okien czy drzwi. W przypadku okien czy drzwi to producenci musieli dostosować się do wymagań i zacząć produkować bardziej energooszczędne elementy. Zadaniem inwestora, czy właściciela domu jest jedynie sprawdzenie, czy kupuje stolarkę okienną i drzwiową, która odpowiada nowym normom.
Nieco inaczej jest w przypadku np. styropianu. – Skuteczność warstwy ociepleniowej zależy od dwóch rzeczy, po pierwsze – od parametrów styropianu, a po drugie – od grubości warstwy. Parametr, o którym mówimy w tym kontekście, to tzw. lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższy, tym materiał jest bardziej energooszczędny, więcej ciepła zatrzymuje wewnątrz domu. Niższy współczynnik mają styropiany pasywne, np. takie jak Passive Pro 31. W praktyce zatem ten sam efekt wymagany przez nowe normy uzyskamy, kładąc cieńszą warstwę styropianu pasywnego lub grubszą warstwę styropianu uniwersalnego – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski.
Trzeba jednak pamiętać, że gruba warstwa ocieplenia może mieć wpływ na wygląd budynku. Będzie to szczególnie istotne w przypadku termomodernizacji istniejących już domów. Może się na przykład zdarzyć, że okna „znikną” przy grubej warstwie styropianu, będą się wydawały nieproporcjonalnie małe. Coraz więcej osób zatem sięga po styropian pasywny. Nawet bez sprawdzania parametrów łatwo go rozpoznać. Ma charakterystyczny ciemnoszary kolor. To konsekwencja dodatku grafitu, który poprawia właściwości styropianu.
Zarówno w przypadku nowo budowanych domów, jak i termomodernizacji, projekt powinien określać rodzaj materiałów ociepleniowych i sposób ich użycia (np. grubość warstwy). – Rola specjalistów analizujących zapotrzebowanie budynku na energię i potrafiących wskazać, jakimi sposobami w naszym konkretnym domu można ją najlepiej oszczędzać, będzie rosnąć. Warto jest w to zainwestować nie tylko dlatego, że takie jest prawo, również dlatego, że ma to bardzo konkretny wpływ na rachunki. Mniejsze zapotrzebowanie na energię to niższe koszty – podsumowuje doradca techniczny w firmie Styropmin.
** ** **
Nowe wymagania dotyczące energooszczędności budynków określane są jako warunki techniczne 2021 lub standard energetyczny 2021. Wyznaczają, jaki współczynnik przenikania ciepła (U) mają mieć poszczególne elementy domu. W porównaniu do poprzednich norm z 2017 roku ten współczynnik został obniżony, to znaczy, że mniej ciepła ma przenikać na zewnątrz.
Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła (U) według standardu energetycznego 2021: | |
Ściany zewnętrzne | 0,20 |
Dachy | 0,15 |
Podłogi | 0,30 |
Okna, drzwi balkonowe | 0,90 |
Okna połaciowe | 1,10 |
Drzwi zewnętrzne | 1,30 |

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.