Komunikaty PR

Wkrótce czas na postanowienia noworoczne. Może po prostu troska o wzrok?

2022-12-30  |  12:00
Biuro prasowe

Nowy Rok kojarzy nam się z uroczystym świętowaniem oraz postanowieniami, których realizacja nierzadko kończy się fiaskiem. Powód jest prosty – często obiecujemy sobie rzeczy trudne bądź niemożliwe do zrealizowania. Receptą może być stawianie mniejszych kroków. Jednym z nich jest troska o wzrok, o której w ciągu roku zapominamy.

Sprawdź, czy jest to postanowienie dla Ciebie!

Dieta, aktywność fizyczna, ograniczenie „odpoczynku” przy urządzeniach elektronicznych to ciekawe propozycje na noworoczne postanowienia. A gdyby je wszystkie połączyć? Okazuje się, że zdrowe, zbilansowane posiłki, trochę ruchu oraz odstawienie smartfona przed snem, mają korzystny wpływ na kondycję wzroku. Składając osobistą deklarację troski o oczy w nadchodzącym roku, możesz przy okazji zrobić coś dobrego dla swojego ciała i ogólnego samopoczucia.

Otoczenie wzroku opieką to również systematyczne kontrole jakości widzenia u specjalisty. Wystarczy poświęcić kilkanaście minut na jedną bądź dwie wizyty w gabinecie optometrycznym, aby zweryfikować, czy wzrok jest w dobrej kondycji. Warto na jednej z nich dodatkowo skorzystać z usługi Optiskan, czyli przesiewowej oceny ryzyka chorób narządu wzroku. To skuteczne narzędzie pozwalające wykryć ryzyko potencjalnych zmian patologicznich we wczesnym stadium choroby i szybko rozpoczęć leczenie, jeszcze przed wystąpieniem uciążliwych objawów. Biorąc pod uwagę fakt, że ponad połowa Polaków (51%) zapytanych w badaniu Vision Express[1], nie badała wzroku u optometrysty lub okulisty w ciągu ostatniego roku, to właśnie Nowy Rok jest okazją do zwrócenia uwagi na zdrowie swoich oczu.

Niestety poważne schorzenia narządu wzroku często nie dają jasnych, specyficznych objawów. Zazwyczaj pierwszym sygnałem jest po prostu pogarszająca się jakość widzenia. Regularne kontrole ostrości widzenia to jedno, natomiast warto profilaktycznie skorzystać z bardziej zaawansowanej diagnostyki – doradza dr. n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Quiz dla oczu

Odpowiedz na kilka pytań w quizie i sprawdź, czy troska o wzrok to postanowienie, które powinno Ci towarzyszyć w przyszłym roku.

  1. Czy badałeś (-aś) wzrok u optometrysty lub okulisty w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
    • a. Tak
    • b. Nie
    • c. Nie pamiętam
  2. Czy kiedykolwiek korzystałeś (-aś) z przesiewowej oceny ryzyka chorób narządu wzroku?
    • a. Tak
    • b. Nie
    • c. Nie pamiętam
  3. Czy w ostatnim czasie odczuwałeś (-aś) dyskomfort podczas patrzenia, np. suchość oka lub pogarszającą się jakość widzenia?
    • a. Nie
    • b. Tak
  4. Czy uważasz, że Twoja aktywność fizyczna jest wystarczająca (zalecane 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej przez 5 dni w tygodniu)?
    • a. Myślę, że tak
    • b. Raczej nie
    • c. Pracuję nad tym
  5. Czy Twoja dieta jest zbilansowana i bogata w składniki odżywcze?
    • a. Myślę, że tak
    • b. Raczej nie

Sprawdź swoje wyniki

Czy troska o wzrok jest postanowieniem noworocznym, które powinno towarzyszyć właśnie Tobie? Jeśli większość Twoich odpowiedzi to:

a. – oznacza to, że dbasz o wzrok i realizacja takiego postanowienia to dla Ciebie nic trudnego. Jeśli zdecydujesz się obrać taki cel w nadchodzącym roku, jego realizacja to będzie czysta przyjemność.

b. lub c. – jest wiele do zrobienia. Czas postawić wszystko na jeden cel – otoczenie opieką swoich oczu, które każdego dnia ciężko pracują. Zadbaj o dietę, aktywność fizyczną i skorzystaj z badania wzroku u specjalisty.


[1] Badanie zrealizowane w dn. 03-05.10.2022 roku przez SW Research na zlecenie Vision Express. N=734, reprezentatywna próba Polaków powyżej 35 roku życia.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Mamo, tato - zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato! Biuro prasowe
2024-08-07 | 17:00

Mamo, tato - zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato!

Warszawa, 7 sierpnia 2024 r. Mamo, tato – zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato! Blisko 62% dzieci z wadą wzroku w wieku 3 – 15 lat ma zdiagnozowaną
Zdrowie Rola snu w efektywności treningowej
2024-08-07 | 11:00

Rola snu w efektywności treningowej

Sen stanowi kluczowy element zdrowego stylu życia. Jego rola w utrzymaniu odpowiedniego stanu zdrowia, dobrego samopoczucia i wpływ na efektywność treningów jest nie do przecenienia.
Zdrowie Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap
2024-08-07 | 08:00

Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap

Naukowcy są na etapie rekrutacji pacjentów do udziału w projekcie REFSAL. Niekomercyjne badanie kliniczne może zmniejszyć odsetek dzieci chorych na przemijający szybki oddech noworodka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.