Wnętrza w duchu slow life – jak dobrać osłony okienne?
Ostatnie lata sprawiły, że cały świat zwolnił. Slow life stal się długofalowym trendem, który zakłada bycie tu i teraz oraz czerpanie garściami z życia, ale z zachowaniem totalnej uważności. Nasze mieszkania i domy coraz częściej traktujemy jako przestrzeń, którą chcemy świadomie kreować i chronić. Jak zatem dobrać osłony okienne, by idealnie wpisywały się w nurt slow life?
Smakuj życie w swoim stylu
Wnętrza w stylu slow life zachęcają do tego, by zostać w nich na dłużej i bez pośpiechu delektować się każdym detalem. Stonowane kolory ścian, naturalne materiały, duża ilość roślin doniczkowych i wygodne meble, w których mamy ochotę się zanurzyć i zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości.
Kwintesencją slow life design jest spokój, harmonia i skupienie na każdym najmniejszym detalu. W tego typu wnętrzach każdy element wystroju zaprasza do spokojnej kontemplacji. Odpowiednio dobrane materiały pozwalają wyodrębnić strefy relaksu, w których każdy domownik może wypoczywać na swój własny sposób. We wnętrzach slow life każdy może znaleźć wytchnienie dzięki miękkim kanapom, poduszkom i pledom, dotleniającym roślinom doniczkowym, ratanowym i bambusowym dodatkom, a wreszcie oprawom okiennym z naturalnych materiałów, przepuszczających promienie słoneczne zgodnie z preferencjami domowników.
Nurt slow life pojawił się w odpowiedzi na otaczający nas pęd – za karierą, pieniędzmi, szczęściem rodzinnym oraz wieczną młodością. Ciągły bieg zmęczył nas wszystkich psychicznie i z przyjemnością oddaliśmy się temu co powolne, niespieszne, skupione, spokojne i harmonijne. Trend ten zainspirował również producentów osłon okiennych, przy tworzeniu najnowszych kolekcji. – Naturalne materiały, stonowane barwy i przyjemne faktury żaluzji plisowanych szybo zyskały zwolenników, którym zależało na wydobyciu w swoich wnętrzach jak najwięcej przytulności i komfortu – zauważa Agnieszka Gołębiewska, przedstawicielka marki Anwis.
Żaluzje plisowane - idealna ochrona prywatności
Nurt slow life stawia na jakość, a nie na ilość. Dzięki wysokiej jakości tkanin, żaluzje plisowane idealnie wpisują się w ten trend. I choć liczby nie robią wrażenia na slow'ersach, to warto podkreślić, iż w ofercie niektórych producentów znajduje się ponad 550 rodzajów tkanin, pozwalających na ich łączenie w dowolnych kombinacjach.
– Dzięki plisom, można przysłonić dowolnie wybrany fragment okna, w zależności od naszych preferencji. Są także praktycznie jedyną osłoną, którą zastosujemy w oknach o niestandardowym kształcie, np. trójkątnym lub owalnym. Ponadto możliwość użycia dwóch tkanin – transparentnej i zaciemniającej - w jednym systemie pozwala na dobranie odpowiedniej ochrony przed słońcem oraz zapewnia prywatność zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy – wyjaśnia przedstawicielka marki Anwis.
O czym należy pamiętać, dobierając osłony okienne w stylu slow?
Uporządkowany dom przynosi ukojenie także w naszej głowie. Pozwala uzyskać przestrzeń na nowe plany, marzenia i cele. Marzysz o tym, by w Twoim domu pojawiło się więcej roślin? Żaluzje plisowane zajmują niewielką przestrzeń przy oknie, pozostawiając wolny parapet.
W nurcie slow każdy detal ma znaczenie. Wybierając żaluzje plisowane warto zatem zamontować tkaniny do zadań specjalnych, które będą dodatkowo tłumić hałasy z zewnątrz lub chłodzić pomieszczenia zlokalizowane na poddaszach lub od strony południowej.
– Slow life oznacza życie z poczuciem komfortu, a obsługa żaluzji plisowanych jest nadzwyczaj prosta i płynna – podkreśla Agnieszka Gołębiewska, ekspertka marki Anwis. – Plisy o mniejszych gabarytach najczęściej obsługiwane są za pomocą poręcznych uchwytów sterujących zlokalizowanych na ruchomych rynnach. W przypadku większy przeszkleń możemy zastosować sterowanie elektryczne, jednak z uwagi na mały ciężar osłony oraz precyzyjne działanie, często wybierane są plisy wyposażone w sznurek lub łańcuszek kulkowy. Posiadają one specjalne zabezpieczenia Child Safety. Samozrywalny łącznik pozwala szybko rozpiąć pętlę, która może zagrażać bezpieczeństwu zarówno naszych dzieci, jak i ciekawskich zwierzaków domowych. Właśnie za pomocą takich detali tworzymy w naszych wnętrzach przystań, w której każdy może się czuć swobodnie i komfortowo.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.