Komunikaty PR

WORKATION – NAJNOWSZY TREND W WYJAZDACH – PUŁAPKA DLA PRACOWNIKA CZY OKAZJA?

2023-01-23  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Pojawiły się oferty największych biur podróży na 2023 rok. Okazuje się, że stawiają one na workation – czyli połączenie urlopu z pracą zdalną. Co oznacza on dla pracowników? Jakie są plusy i minusy i kto będzie mógł z takiego wyjazdu skorzystać? O nowym zjawisku opowiada Tomasz Kunstler, ekspert branży hotelarskiej z ponad 14-letnim doświadczeniem.

Workation – nowy trend wyjazdowy

Rynek bardzo szybko reaguje i dostosowuje się do potrzeb klientów. Tak też stało się z rynkiem turystycznym. Połączenie pracy zdalnej z wyjazdami stało się popularne w ostatnich dwóch latach, tak naprawdę po wybuchu pandemii. Wówczas na pracowników i pracodawców spadła potrzeba pracy z domu. Teraz poszło to o krok dalej i pracownicy pragną możliwości pracy zdalnej także podczas wyjazdów, nawet zagranicznych.

- Workation to nic innego jak połączenie pracy z wakacjami. Światowe i polskie biura podróży przygotowały już propozycje takich wyjazdów na 2023 rok. Najważniejsze to zapewnienie gościom najlepszego połączenia internetowego w danym obiekcie. Chodzi o to, aby w godzinach pracy normalnie wykonywać swoje obowiązki, a po jej zakończeniu móc od razu oddawać się atrakcjom jakie czekają na nas w hotelu i mieście. Oczywiście, są plusy organizacyjne jakie niosą ze sobą workation. Na przykład kiedy pracujemy, reszta rodziny może już odpoczywać, my do nich dołączamy po przysłowiowej 17-stej. Jest to także dobre rozwiązanie dla wszystkich stawiających sobie zwiedzanie i podróże na pierwszym miejscu, gdyż praca im wtedy nie przeszkadza w realizacji marzeń. To również korzystne dla wykonujących wolne zawody, tak zwanych cyfrowych nomadów i rodziców podczas wakacji, gdy szkoły są zamknięte – tłumaczy Tomasz Kunstler.

Zmiany w Kodeksie Pracy

Polski Sejm przyjął ustawę w której od 2023 roku praca zdalna i hybrydowa będzie regulowana. Rozwiązania, które wypracował rząd, związki zawodowe oraz pracodawcy musiały zostać wprowadzone, gdyż praca zdalna i hybrydowa w wielu przypadkach stała się standardem.

- Od wiosny tego roku pracownik będzie musiał podać miejsce wykonywania obowiązków. Pracodawca będzie miał prawo do kontroli pracownika w miejscu pracy, będzie musiał zapewnić mu wszelkie potrzebne narzędzia do jej wykonania oraz pokryć koszty np. energii. Wszystko powinno być wprowadzone w porozumieniu pracodawcy i pracownika. W praktyce na pewno nie jest to takie proste. Jak podzielić koszty prądu, gdy to pracownikowi zależy na pracy zdalnej? Pojawiły się także głosy, że w przypadku wyjazdów podczas których pracownik będzie nadal pracował (czyli korzyść dla pracodawcy), pracodawca mógłby pokryć część kosztów wycieczki np. bilet lotniczy. Jest to piękna teoria, jednak wątpię w praktyczne wprowadzenie takich rozwiązań. Doskonale wiemy, że praca zdalna ma swoich zwolenników i pracowników. Jeśli chodzi o workation, według mnie wiele będzie zależało po prostu od wewnętrznych ustaleń między stronami. Pozostaje jednak inna szalenie ważna kwestia o której wydaje mi się, że zapominamy – zatarcie się granicy odpoczynku i pracy – mówi Tomasz Kunstler.

Work-life balance a workation

W ostatnich latach wiele mówi się o work-life balance, gdyż granice między życiem prywatnym a pracą bardzo się zatarły, co niekorzystnie wpływa na naszą psychikę i finalnie cały organizm.

- Wspomniałem o plusach workation, jednak należy pamiętać o minusach tego trendu, które niestety od razu nasuwają mi się na myśl. Workation na pewno nie wpłynie korzystnie na nasz i tak wysoki poziom stresu. Pracując na wakacjach tak naprawdę nie odpoczywamy. Każdego dnia musimy zmagać się z obowiązkami, a urlop przecież jest od tego aby się w końcu zresetować i zażyć potrzebnego wypoczynku. Ja tworząc swój najnowszy obiekt Aspen Prime Bike & Ski Resort u podnóża Gór Opawskich wyszedłem naprzeciw potrzebom gości, którzy desperacko wręcz potrzebują odpoczynku od pracy i codziennych obowiązków. Oferuję kontakt z naturą, która działa na nas leczniczo, oraz cały pakiet atrakcji, które sprawią, że zregenerujemy siły. Jest to tak zwany pobyt w wersji slow z najlepszym jedzeniem, zabiegami, atrakcjami na zewnątrz przez cały rok. Dlatego nie zazdroszczę, gdy ktoś musi pracować na wyjeździe, jest to bez wątpienia trudna sytuacja. Pamiętajmy także, że wykonywanie niektórych obowiązków poza granicami kraju poprzez wi-fi, może być często niemożliwe ze względów bezpieczeństwa. Zawsze pozostaje także kwestia problemów technicznych. – Tłumaczy Tomasz Kunstler, właściciel Aspen Prime Bike & Ski Resort.

Jeśli chodzi o workation, na pewno będą osoby, które ze względu na sytuację zawodową z takiej oferty skorzystają. Pamiętać też jednak należy o tradycyjnym urlopie i rozgraniczaniu życia zawodowego i odpoczynku, co jest bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego.

 

 

Aspen Prime Ski&Bike Resort – znajduje się w Podlesiu w gminie Głuchołazy, malowniczo położonym zakątku u podnóża Gór Opawskich z trzech stron otoczonym granicą państwa z Czechami Dzięki temu jest idealnym miejscem, w którym można osiągnąć równowagę ducha i ciała wypoczywając z najbliższymi i aktywnie spędzając czas uprawiając turystykę pieszą, sporty rowerowe i zimowe oraz korzystając z wielu stref relaksu na terenie resortu jak i w jego otoczeniu, korzystając z blisko 8000 m2 terenu przeznaczonego do rekreacji. Jest to miejsce stworzone dla Gości poszukujących ciszy, spokoju i wytchnienia od spraw dnia codziennego. Obiekt zaprasza do restauracji BOSQA ze śródziemnomorskim menu a’la carte w stylu Mare e Monti gdzie tradycyjną kuchnię śródziemnomorską łączy się z najwyższej jakości produktami regionalnymi. Aspen Prime wychodzi także naprzeciw miłośnikom wina, gdyż w Lobby&Wine Bar oferuje specjalną selekcję win z całego świata, wybraną przez certyfikowanego sommeliera.

Obiekt posiada także ofertę dla biznesu dostosowywaną indywidualnie.

https://www.aspenprime.pl/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-09 | 13:40

Jak składać reklamację za opóźniony lub odwołany lot?

Wyjeżdżając na upragnione i długo planowane wakacje, oczekujemy samych dobrych chwil. Marzymy o słońcu, relaksie na plaży, odkrywaniu i zwiedzaniu nowych miejsc. Niestety, może zdarzyć się, że na wakacje wylecimy z opóźnieniem
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-09 | 11:00

Nowy program poleceń dla użytkowników Travelist.pl

Portal rezerwacyjny Travelist.pl wprowadził nowy, atrakcyjny program poleceń dla swoich klientów. Akcja opiera się na prostych i przejrzystych zasadach – za każdą poleconą osobę, która zrealizuje pobyt
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-09 | 10:00

Ruszyła hotelowa wyprzedaż – Summer Black Weeks na Travelist

Półmetek wakacji to doskonała okazja, by zaplanować wymarzony wypoczynek w Polsce lub za granicą – jeszcze tego lata, w chłodniejszych miesiącach albo w kolejnym sezonie. Na portalu rezerwacyjnym Travelist.pl

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.