Komunikaty PR

Wszystko o malowaniu drewna na zewnątrz: ekspert radzi

2020-02-24  |  15:00
Biuro prasowe

Mokre drewno, opady, zbyt niska lub wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza to wrogowie zabezpieczania drewna na zewnątrz. Poznaj powszechne reguły dotyczące malowania tradycyjnymi środkami i dowiedz się, jak obalić te mity, by ułatwić sobie prace w ogrodzie.

Malowanie wilgotnego drewna

Sezon na pracę z drewnem w ogrodzie, zwykle rozpoczyna się późną wiosną, kiedy na dworze jest już cieplej. Malowane drewno musi być suche – jego wilgotność nie może przekraczać 25%. Dodatkowo ważna jest wilgotność powietrza, która nie może być za wysoka. Późna jesień zwykle oznacza koniec sezonu na prace malarskie na zewnątrz. Ze względu na niską temperaturę, podwyższoną wilgotność drewna i duże prawdopodobieństwo opadów używanie tradycyjnych środków ochronno-dekoracyjnych jest niemożliwe.

Niska temperatura i duża wilgotność

Większość środków dostępnych na rynku nie nadaje się do użycia późną jesienią i wczesną wiosną. Wysokie temperatury latem również nie ułatwiają prac – impregnacji i malowania drewna zazwyczaj nie można wykonywać w pełnym słońcu i przy temperaturach powyżej 25°C. Środki do drewna wysychają wtedy zbyt szybko i nie mają czasu na wnikanie w głąb materiału – radzi Aneta Jarosz-Pałach, Category & Brand Marketing Manager Bondex.
Standardowo drewno można zabezpieczać w temperaturze 5–25°C. Sprzymierzeńcem w tych pracach nie jest także deszcz
– prac malarskich nie można rozpoczynać przed spodziewanymi opadami. Preparaty konserwujące drewno schną od kilku do 24 godzin, więc najlepiej poczekać na wyż i ładną słoneczną pogodę, która ma potrwać siedem – dziesięć dni. Wówczas będziemy mieli pewność, że drewno jest wystarczajaąco suche. Ograniczenń jest więc wiele.

Remedium na mity

Są już jednak dostępne na rynku nowoczesne preparaty, jak Lakierobejca Pogodoodporna marki Bondex, które łamią powyższe reguły. Można nią zabezpieczyć drewno w niesprzyjających warunkach pogodowych, nawet w temperaturze 0°C i przy dużej wilgotności powietrza. Daje ona również możliwość aplikacji na wilgotne drewno. Z lakierobejcą niestraszny jest niespodziewany deszcz, bo pomalowana powierzchnia jest odporna na deszcz już po 30 minutach od aplikacji. Świeża powłoka nie zostanie wymyta, a ewentualne opady deszczu nie zrujnują naszego wysiłku – mówi Aneta Jarosz-Pałach, Category & Brand Marketing Manager Bondex.

Warto pamiętać, że każde surowe drewno należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem gruntującym, który wniknie głęboko w drewno i zapobiegnie rozwojowi grzybów powodujących siniznę oraz skutecznie ochroni przed owadami. Dodatkowo impregnat stanowi dobrą bazę pod preparaty nawierzchniowe, ponieważ zwiększa ich wydajność i przyczepność.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Domodesign w Domotece – 2 dni wykładów, warsztatów i konsultacji Biuro prasowe
2024-05-17 | 15:55

Domodesign w Domotece – 2 dni wykładów, warsztatów i konsultacji

Trzecia odsłona Domodesign, która odbyła się 10-11 maja na terenie warszawskiej Domoteki, zakończyła się sukcesem, czego najlepszym dowodem były zapełnione do ostatniego miejsca
Dom KOBIECA NATURA
2024-05-17 | 14:18

KOBIECA NATURA

Niepowtarzalny w swojej urodzie, lecz funkcjonalny. Nieszablonowy w aranżacji, lecz ponadczasowy. Czteropokojowy parterowy apartament w niewysokiej zabudowie mieszkalnej – zaprojektowany i
Dom Potencjał technologii, moc designu. Biuro Decerto projektu BIT CREATIVE
2024-05-17 | 10:40

Potencjał technologii, moc designu. Biuro Decerto projektu BIT CREATIVE

Decerto to jeden z liderów technologii ubezpieczeniowych. Dostarczając swoim klientom niezawodnych rozwiązań w zakresie oprogramowania ubezpieczeniowego oraz gwarantując płynną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Nieuczciwi najemcy bardziej chronieni przez prawo niż właściciele mieszkań. Konieczne są zmiany przepisów i sprawny system eksmisyjny

Zaległości w czynszach, zniszczenia czy wyprowadzka bez płatności – to tylko niektóre z problemów, jakie lokatorzy wynajmujący mieszkania mogą sprawić właścicielom lokali. Z badania Rendin wynika, że blisko 70 proc. właścicieli mieszkań na wynajem borykało się z podobnymi trudnościami. Wypowiedzenie najmu nieuczciwemu lokatorowi to dopiero początek długiej drogi, na której końcu niekoniecznie jest eksmisja. – Potrzebujemy zmiany w kierunku dodania pewnych praw właścicielom i sprawnego systemu eksmisyjnego – podkreśla Alina Muzioł-Węcławowicz, specjalistka ds. polityki mieszkaniowej.

Teatr

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.