Wyjątkowa wystawa w Centrum Symulacji Medycznych w Białymstoku
Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego oraz wyzwań, które na co dzień podejmują opiekunowie osób chorych. Między 23 września a 4 października dostępna jest na terenie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Na wystawie pokazane zostały portrety osób chorych i ich opiekunów. Historie te dotyczą różnych jednostek chorobowych i wyzwań, jakie im towarzyszą, ale łączy je jedno – obrazują, jak ogromną rolę ma wsparcie żywieniowe w procesie terapii i rekonwalescencji. Na początku roku wystawę można było zobaczyć w polskim Sejmie, towarzyszyła inauguracji działalności Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego. Uzyskała również honorowy patronat Pani Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny oraz Pani Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Moniki Wielichowskiej.
- Od ponad 15 lat korzystam z żywienia dojelitowego z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. Jestem pewien, że bez tego wsparcia nie byłbym dzisiaj w tym miejscu. Moim celem jest poprawa sytuacji polskich pacjentów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi, co staram się realizować poprzez działania naszego zespołu parlamentarnego – podkreśla Adrian Witczak, poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego, jeden z bohaterów wystawy
– Momentem kluczowym dla rozwoju leczenia żywieniowego w Polsce jest edukacja przyszłych zawodów medycznych. Temat ten wybrzmiał już podczas pierwszego posiedzenia Zespołu, dlatego jednym z głównych naszych postulatów jest uwzględnienie tego obszaru w standardach kształcenia zawodów medycznych. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku we współpracy z Fundacją Nutricia, wprowadził leczenie żywieniowe do swojego sylabusa na rok akademicki 2023/2024, dając tym samym przykład dla innych uczelni – dodaje poseł.
Niedożywienie wciąż stanowi w Polsce problem
Według danych Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), prawie 80% pacjentów w szpitalach nie otrzymuje interwencji żywieniowej pomimo wskazań[1]. Fakt ten może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia pacjentów w trakcie leczenia. Niedożywienie może przyczyniać się m.in. do częstszego występowania powikłań, zwiększenia ryzyka wystąpienia zakażeń i odleżyn, obniżenia jakości życia pacjentów, zmniejszenia tolerancji stosowanej terapii, co może prowadzić do jej wydłużenia lub przerwania, wydłużenia czasu rehabilitacji czy zwiększenia śmiertelności. Większa częstotliwość hospitalizacji i dłuższy pobyt w szpitalu zaś przekładają się na wzrost kosztów leczenia. Dlatego budowanie świadomości wśród kadry medycznej, że leczenie żywieniowe powinno stanowić integralny element opieki zdrowotnej, powinno rozpocząć się już na etapie studiów.
- Wprowadziliśmy obowiązkowe zajęcia dla wszystkich studentów z zakresu leczenia żywieniowego, aby wyposażyć przyszłych lekarzy w niezbędne kompetencje holistycznej opieki nad pacjentami. Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” doskonale ilustruje, jak fundamentalną rolę pełni żywienie w procesie leczenia i powrotu do zdrowia. Naszym celem jest wykształcenie specjalistów, którzy będą potrafili wdrożyć odpowiednią interwencję żywieniową w zależności od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta – mówi prof. Marcin Moniuszko, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Podstawą jest ocena stanu odżywienia pacjenta
Bardzo ważna dla pacjentów jest przesiewowa ocena stanu odżywienia. Dzięki niej można wdrożyć interwencję żywieniową odpowiednio wcześnie. Studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku już na etapie studiów uczą się, jak diagnozować niedożywienie i zagrożenie niedożywieniem u swoich przyszłych pacjentów.
- Program Fundacji Nutricia realizowany jest na UMB od 2023 roku. Zajęcia z żywienia medycznego odbywają się w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych, Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia, Alergologii i Pulmonologii, II Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej oraz Klinice Geriatrii. Od nowego roku akademickiego 2024/2025 w program zaangażowany zostanie również Zaklad Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Fundacja wsparła Centrum Symulacji Medycznej i wyposażyła je łącznie w 4 fantomy oraz kombinezon do symulacji odczuć osób starczych. Na tym sprzęcie szkoli się około 1,7 tysięcy studentów – podkreśla dr n. med. Dagmara Bogdanowska-Charkiewicz z kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu w Białymstoku.
- Program Fundacji Nutricia „KIERUNEK – ŻYWIENIE MEDYCZNE” został bardzo pozytywnie oceniony przez studentów UMB. Dane ewaluacyjne to potwierdzają, aż 94% osób, które wzięły udział w ankiecie jest zdania, że zwiększyła się ich wiedza teoretyczna w zakresie leczenia żywieniowego[2]. Aktualnie program Fundacji Nutricia obejmuje już 7 uczelni medycznych, na których łącznie uczy się niemal 15 tys. studentów. Naszym celem jest przełom w edukacji medycznej – chcemy, aby wiedza o leczeniu żywieniowym stała się nieodłączną częścią kształcenia na wszystkich uczelniach medycznych w kraju. Wierzymy, że tylko kompleksowe podejście do edukacji może przynieść realną zmianę w jakości opieki nad pacjentami – podkreśla Anna Cywińska, prezes zarządu Fundacji Nutricia.
Fundacja Nutricia w ramach programu „KIERUNEK: ŻYWIENIE MEDYCZNE” współpracuje także z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Wystawa jest wspólną inicjatywą Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego oraz Fundacji Nutricia. Realizację wystawy w Białymstoku wsparło Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego.
[1] https://polspen.pl/wp-content/uploads/2020/12/klek-s-niedozywienie-coi-2019.pdf
[2] Dane na podstawie ankiety, która została przeprowadzona wśród studentów UMB w czerwcu w 2024 roku, wypełniło ją 362 respondentów.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.