Komunikaty PR

Wyjątkowa wystawa w Centrum Symulacji Medycznych w Białymstoku

2024-09-24  |  13:00

Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego oraz wyzwań, które na co dzień podejmują opiekunowie osób chorych. Między 23 września a 4 października dostępna jest na terenie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Na wystawie pokazane zostały portrety osób chorych i ich opiekunów. Historie te dotyczą różnych jednostek chorobowych i wyzwań, jakie im towarzyszą, ale łączy je jedno – obrazują, jak ogromną rolę ma wsparcie żywieniowe w procesie terapii i rekonwalescencji. Na początku roku wystawę można było zobaczyć w polskim Sejmie, towarzyszyła inauguracji działalności Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego. Uzyskała również honorowy patronat Pani Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny oraz Pani Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Moniki Wielichowskiej.

- Od ponad 15 lat korzystam z żywienia dojelitowego z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. Jestem pewien, że bez tego wsparcia nie byłbym dzisiaj w tym miejscu. Moim celem jest poprawa sytuacji polskich pacjentów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi, co staram się realizować poprzez działania naszego zespołu parlamentarnego – podkreśla Adrian Witczak, poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego, jeden z bohaterów wystawy

– Momentem kluczowym dla rozwoju leczenia żywieniowego w Polsce jest edukacja przyszłych zawodów medycznych. Temat ten wybrzmiał już podczas pierwszego posiedzenia Zespołu, dlatego jednym z głównych naszych postulatów jest uwzględnienie tego obszaru w standardach kształcenia zawodów medycznych. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku we współpracy z Fundacją Nutricia, wprowadził leczenie żywieniowe do swojego sylabusa na rok akademicki 2023/2024, dając tym samym przykład dla innych uczelni – dodaje poseł.

Niedożywienie wciąż stanowi w Polsce problem

Według danych Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN)​, prawie 80% pacjentów w szpitalach nie otrzymuje interwencji żywieniowej pomimo wskazań[1]. Fakt ten może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia pacjentów w trakcie leczenia. Niedożywienie może przyczyniać się m.in. do częstszego występowania powikłań, zwiększenia ryzyka wystąpienia zakażeń i odleżyn, obniżenia jakości życia pacjentów, zmniejszenia tolerancji stosowanej terapii, co może prowadzić do jej wydłużenia lub przerwania, wydłużenia czasu rehabilitacji czy zwiększenia śmiertelności. Większa częstotliwość hospitalizacji i dłuższy pobyt w szpitalu zaś przekładają się na wzrost kosztów leczenia. Dlatego budowanie świadomości wśród kadry medycznej, że leczenie żywieniowe powinno stanowić integralny element opieki zdrowotnej, powinno rozpocząć się już na etapie studiów.

- Wprowadziliśmy obowiązkowe zajęcia dla wszystkich studentów z zakresu leczenia żywieniowego, aby wyposażyć przyszłych lekarzy w niezbędne kompetencje holistycznej opieki nad pacjentami. Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” doskonale ilustruje, jak fundamentalną rolę pełni żywienie w procesie leczenia i powrotu do zdrowia. Naszym celem jest wykształcenie specjalistów, którzy będą potrafili wdrożyć odpowiednią interwencję żywieniową w zależności od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta – mówi prof. Marcin Moniuszko, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Podstawą jest ocena stanu odżywienia pacjenta

Bardzo ważna dla pacjentów jest przesiewowa ocena stanu odżywienia. Dzięki niej można wdrożyć interwencję żywieniową odpowiednio wcześnie. Studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku już na etapie studiów uczą się, jak diagnozować niedożywienie i zagrożenie niedożywieniem u swoich przyszłych pacjentów.

Program Fundacji Nutricia realizowany jest na UMB od 2023 roku. Zajęcia z żywienia medycznego odbywają się w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych, Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia, Alergologii i Pulmonologii, II Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej oraz Klinice Geriatrii. Od nowego roku akademickiego 2024/2025 w program zaangażowany zostanie również Zaklad Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Fundacja wsparła Centrum Symulacji Medycznej i wyposażyła je łącznie w 4 fantomy oraz kombinezon do symulacji odczuć osób starczych. Na tym sprzęcie szkoli się około 1,7 tysięcy studentów – podkreśla dr n. med. Dagmara Bogdanowska-Charkiewicz z kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu w Białymstoku.

- Program Fundacji Nutricia „KIERUNEK – ŻYWIENIE MEDYCZNE” został bardzo pozytywnie oceniony przez studentów UMB. Dane ewaluacyjne to potwierdzają, aż 94% osób, które wzięły udział w ankiecie jest zdania, że zwiększyła się ich wiedza teoretyczna w zakresie leczenia żywieniowego[2]. Aktualnie program Fundacji Nutricia obejmuje już 7 uczelni medycznych, na których łącznie uczy się niemal 15 tys. studentów. Naszym celem jest przełom w edukacji medycznej – chcemy, aby wiedza o leczeniu żywieniowym stała się nieodłączną częścią kształcenia na wszystkich uczelniach medycznych w kraju. Wierzymy, że tylko kompleksowe podejście do edukacji może przynieść realną zmianę w jakości opieki nad pacjentami – podkreśla Anna Cywińska, prezes zarządu Fundacji Nutricia.

Fundacja Nutricia w ramach programu „KIERUNEK: ŻYWIENIE MEDYCZNE” współpracuje także z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wystawa jest wspólną inicjatywą Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego oraz Fundacji Nutricia. Realizację wystawy w Białymstoku wsparło Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego.

 


[1] https://polspen.pl/wp-content/uploads/2020/12/klek-s-niedozywienie-coi-2019.pdf

[2] Dane na podstawie ankiety, która została przeprowadzona wśród studentów UMB w czerwcu w 2024 roku, wypełniło ją 362 respondentów. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo Biuro prasowe
2025-05-15 | 17:00

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Pod hasłem „choroby rzadkie” kryje się długa lista różnych i w większości uwarunkowanych genetycznie schorzeń. – Patrząc na te choroby zbiorczo, okazuje
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Muzyka

Lanberry: Szykuję grube show, które zapadnie widzom w pamięci. Przede mną intensywne miesiące, w weekendy będziemy grać po cztery–pięć koncertów

Podczas Polsat Hit Festival w Sopocie Lanberry wystąpi zarówno solo, jak i w duecie z Tribbsem. W drugiej odsłonie artyści zaprezentują wielki hit „Dzięki, że jesteś”. Wokalistka zapowiada, że na tę okazję przygotowali show, które ma mocno zaskoczyć widzów. Piosenkarka będzie także jedną z gwiazd koncertu Radiowy Przebój Roku. Jak zaznacza, występ na scenie Opery Leśnej to dla niej wielki zaszczyt i wyróżnienie, bo przecież przez lata w tym legendarnym miejscu śpiewały największe gwiazdy z Polski i zagranicy.

Edukacja

Brytyjski dyplom można zdobyć w Polsce. Studia w formacie ponadnarodowym zyskują na popularności

Brytyjski dyplom uczelni wyższej bez potrzeby wyjazdu z Polski – taką możliwość dają zdobywające coraz większą popularność na świecie studia w formacie ponadnarodowym. Choć w Polsce taka możliwość nie jest powszechnie znana, zdobywa coraz większą liczbę zwolenników.