Komunikaty PR

Wyjątkowy start niezwykłego sezonu - przed Rajdem Monte Carlo 2023

2023-01-17  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Po raz 91. w Monako rozpocznie się najstarszy rajd samochodowy - Rajd Monte Carlo. Transmisje ze wszystkich odcinków specjalnych, podobnie jak w przypadku pozostałych dwunastu rund WRC w 2023 roku, będzie można oglądać na żywo z polskim komentarzem w Motowizji.

Rajd Monte Carlo tradycyjnie rozpoczyna sezon Rajdowych Mistrzostw Świata. W ponad pięćdziesięcioletniej historii WRC, tylko trzykrotnie tej zimowej imprezy, rozgrywanej we francuskich Alpach, zabrakło w kalendarzu całego cyklu. Na przestrzeni dekad Rajd Monte Carlo zyskał status legendarnego i stał się jedną z najważniejszych imprez w sporcie samochodowym.

W XXI w. rajd zdominowali dwaj francuscy arcymistrzowie - Sébastien Loeb oraz Sébastien Ogier. Obaj triumfowali w tej imprezie po osiem razy. W zeszłym roku rajd był kolejnym starciem dwóch Sébastien’ów, którzy są już częściowo na emeryturze.

Przed rozpoczęciem tegorocznej edycji wiemy już na pewno, że Loeb i jego pilotka Isabelle Galmiche nie powtórzą ubiegłorocznego sukcesu, jakim był triumf w tej imprezie. Tym razem nie udało się pogodzić terminowo startu w Rajdzie Dakar i występu w 91. Rajdzie Monte Carlo.

Ekipa, która zapewniła Loebowi kolejne zwycięstwo, M-Sport, wciąż będzie w gronie faworytów. Zawiedziony postawą Craiga Breena, Gusa Greensmitha oraz Adriena Fourmauxa w minionym sezonie, Malcom Wilson zajrzał głębiej do kieszeni i ściągnął z powrotem do swojej stajni Otta Tanaka. Estoński mistrz świata z 2019 roku w Fordach M-Sportu stawiał pierwsze kroki w WRC i widząc potencjał Pumy Rally1 zdecydował się dać kolejną szansę brytyjskiemu zespołowi.

Jego kolegą zespołowym będzie Pierre-Louis Loubet. Francuz podczas swoich gościnnych startów w sezonie 2022 pokazał się z dobrej strony, przez co dostał kontrakt na pełen cykl trzynastu rajdów. Dodatkowym wsparciem dla Francuza będzie nowy pilot - Nicolas Gilsoul, który wygrał Monte Carlo w 2020 roku, asystując Thierry’emu Neuville’owi.

Pod nieobecność Loeba z trzeciej Pumy Rally1 skorzysta Jourdan Serderidis. Grecki kierowca-biznesman zdecydowanie nie będzie w gronie faworytów, ale jego planem przede wszystkim będzie dojechać do mety w utrzymując dobre tempo.

Tanak przeszedł do M-Sportu po nieudanym mariażu z Hyundaiem. Sezon 2022 był niezwykle frustrujący dla Estończyka ze względu na problemy techniczne auta, a także sytuację w zespole. Odejście Tanaka sprawiło, że Thierry Neuville stał się niekwestionowanym liderem ekipy koreańskiego producenta. Belg aż pięciokrotnie zostawał wicemistrza świata, a w dwóch ostatnich sezonach zajmował trzecie miejsce. Jeżeli Hyundai upora się z problemami w i20 N Rally1, to Neuville będzie niezwykle groźny.

Zespołowym kolegą Belga został  Esapekka Lappi. Częściowa kampania w barwach Toyoty z trzema trzecimi miejscami podczas siedmiu startów sprawiła, że Fin dostał kolejną szansę zaprezentować się w pełnym sezonie.

Tradycyjnie obsada trzeciego Hyundaia będzie zmienna. Dani Sordo ponownie skupiać się będzie na rundach asfaltowych, a do roli drugiego zmiennika, powróci Craig Breen. Irlandczyk po nieudanej przygodzie z M-Sportem znów zasiądzie za kierownicą samochodu z koreańskiej stajni.

Najmniej zmartwień było zimą w Toyocie. Ich GR Yaris Rally1 okazał się być najbardziej niezawodną  konstrukcją w stawce, co pozwoliło Kalle Rovanperze zostać najmłodszym rajdowym mistrzem świata całkowicie dominując miniony sezon. W przypadku młodego Fina nie było mowy o jakichkolwiek zmianach i do obrony tytułu przystąpi w dobrze sobie znanym towarzystwie.

Emerytura Sebastiena Ogiera miała dać wreszcie zabłysnąć Elfynowi Evansowi, który dwukrotnie przegrał z Francuzem walkę o mistrzostwo. Walijczyk został jednak przeskoczony w hierarchii przez swojego młodszego kolegę zespołowego, tak więc czeka go kolejny sezon w roli kierowcy numer dwa.

Awans do zespołu fabrycznego zaliczył za to Takamoto Kastuta. Japończyk w zeszłym roku miał najlepszy sezon w karierze i w nagrodę dołączy do Rovanpery i Evansa po latach w czwartym aucie. Tak będzie jednak tylko podczas rajdów, w których zabraknie Sébastiena Ogiera. Ośmiokrotny mistrz świata wciąż czuje głód rywalizacji i dalej będzie startować w wybranych rundach. Jedna z nich to właśnie otwierający sezon Rajd Monte Carlo.

Tegoroczna edycja rozpocznie się w czwartkowy wieczór od najsłynniejszej próby - Col de Turini. Odcinek ten będzie niezwykle ważny, bo zakończy on także rywalizację w niedzielę jako dodatkowo punktowany Power Stage. Wszystkie osiemnaście odcinków Rajdu Monte Carlo, opatrzonych polskim komentarzem, będzie można oglądać na żywo, na antenie Motowizji. W ramach wieloletniej umowy z Promotorem WRC na antenie Motowizji transmitowane będą wszystkie rundy Rajdowych Mistrzostw Świata w sezonie 2023!

Nadchodzący sezon WRC skomentują w Motowizji: Grzegorz Gac, Sławomir Szymczak, Michał Adamiuk, Mikołaj Sokół i Gabriel Borowy. W studio pojawią się także goście specjalni, którzy jeszcze bardziej uatrakcyjnią oglądanie i podzielą się swoimi doświadczeniami. Podczas zbliżającego się wielkimi krokami Rajdu Monte Carlo będzie to uczestnik tego rajdu, zwycięzca kategorii PWRC z roku 2012 - Michał Kościuszko oraz aktualny drugi wicemistrz Polski w rajdach samochodowych, Kacper Wróblewski.

Rajd Monte Carlo – rozkład jazdy na antenie Motowizji:

Czwartek, 19 stycznia

godz. 9:30 – Shakedown

godz. 18:00 – Pre-Show & Ceremony

godz. 19:15 – Studio Rajdowe

godz. 20:00 – OS1 La Bollène-Vésubie / Col de Turini 1

godz. 21:00 – OS2 La Cabanette / Col de Castillon

godz. 22:15 – Media Zone 1

 

Piątek, 20 stycznia

godz. 9:00 – OS3 Roure / Beuil 1

godz. 10:20 – OS4 Puget-Théniers / Saint-Antonin 1

godz. 11:25 – OS5 Briançonnet / Entrevaux 1

godz. 14:15 – OS6 Roure / Beuil 2

godz. 15:30 – OS7 Puget-Théniers / Saint-Antonin 2

godz. 16:35 – OS 8 Briançonnet / Entrevaux 2

godz. 18:30 – Media Zone 2

godz. 21:00 – Podsumowanie dnia

 

Sobota, 21 stycznia

godz. 8:15 – OS9 Le Fugeret / Thorame-Haute 1

godz. 10:00 – OS10 Malijai / Puimichel 1

godz. 12:15 – OS11 Ubraye / Entrevaux 1

godz. 16:00 – OS13 Malijai / Puimichel 2

godz. 18:15 – OS14 Ubraye / Entrevaux 2

godz. 21:00 – Podsumowanie dnia

 

Niedziela, 22 stycznia

godz. 7:50 – OS15 Lucéram / Lantosque 1

godz. 9:00 – OS16 La Bollène-Vésubie / Col de Turini 2

godz. 10:30 – OS17 Lucéram / Lantosque 2

godz. 12:00 – OS18 La Bollène-Vésubie / Col de Turini 3 Power Stage – na żywo

godz. 13:30 – Wrap-Up

godz. 19:00 – Podsumowanie dnia

Kontakt dla mediów: Aleksandra Karwacka, tel. +48 669 507 492, e-mail: a.karwacka@agencjafaceit.pl

 

Motowizja to kanał dla wszystkich pasjonatów motoryzacji. W ofercie ma ponad 10 produkcji polskich oraz ponad 30 wyselekcjonowanych europejskich i amerykańskich formatów. To wyjątkowa telewizja, która przez 24 godziny na dobę daje pełen obraz świata motoryzacji. Kanał prezentuje spojrzenie na technologię, ekologię oraz nowości ze świata motoryzacji, a także niezapomniane spotkania z legendami i klasykami. Motowizja oferuje interesujące polskie programy, zarówno dla wielbicieli czterech (Motojazda – Garaż Motowizji, gdzie nowości na drogach testuje Marek Wieruszewski, Piotr Zelt z programem Na Osi prezentującym ciężką motoryzację czy Autoportret Ostrego – nowy format Aleksandra Ostrowskiego) jak i dwóch kółek (Motoślad, którego gospodarzem jest również Aleksander "Ostry" Ostrowski). Programy jak Motowizja Sport PL i AutoSpeed dostarczą widzom aktualnych relacji o polskim motosporcie. Motowizja to także wielkie sportowe emocje: w tym transmisje z licznych zawodów żużlowych, a także wyścigów serii NASCAR Cup Series, ADAC GT Masters, Porsche Carrera Cup Germany, Euroformula Open, Ferrari Challenge Europe oraz relacje z WRC, ERC, WRX, RSMP, GSMP, FIA WTCR, FIM EWC, IOM TT.


Motowizja dociera do ponad 4 mln gospodarstw domowych, czyli do 12 milionów Polaków osiągając zasięg techniczny na poziomie 30%. Motowizja jest dostępna w dystrybucji satelitarnej na Platformie Canal+ na pozycji 190, w Orange TV – pozycja 128,  w sieciach kablowych: UPC – pozycja 516 oraz 572,  Vectra – pozycja 215, Multimedia Polska – pozycja 127, TOYA - pozycja 34 oraz w Inea na kanale 532 oraz 150 (Hiway) jak również w ofercie PLAY NOW w pakiecie Ekstra i Sport, w player.pl – pakiet Moto oraz WP Pilot, a także w innych sieciach kablowych, m.in. Elsat, Echostar, Evio, InterArena, SGT. Wyłącznym dystrybutorem kanału jest Frame by Frame.

WWW: https://www.motowizja.pl

FACEBOOK: www.facebook.com/motowizja

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/motowizja/

TWITTER: https://twitter.com/motowizja

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Mistrzostwa Polski w wyścigach równoległych w Toruniu! Biuro prasowe
2024-08-07 | 10:00

Mistrzostwa Polski w wyścigach równoległych w Toruniu!

Już 25 sierpnia na lotnisku w Toruniu odbędzie się oficjalna 4. runda Mistrzostw Polski w Wyścigach Równoległych. Wydarzenie, organizowane przez Fast VAG i Polski Związek Motorowy,
Motoryzacja Znamy wyniki najnowszego Rankingu miast przyjaznych kierowcom
2024-08-07 | 10:00

Znamy wyniki najnowszego Rankingu miast przyjaznych kierowcom

Rankingowe kryteria  Jak co roku dziewiętnaście miast podzielono na dwie grupy – powyżej oraz poniżej 300 tys. mieszkańców. Następnie porównano dane zebrane w
Motoryzacja Fotoradary – jak działają i gdzie można sprawdzić ich lokalizację?
2024-08-01 | 10:00

Fotoradary – jak działają i gdzie można sprawdzić ich lokalizację?

Funkcjonowanie fotoradarów w Polsce Fotoradary w Polsce często ustawiane są w rejonach, w których w przeszłości występowała duża liczba wypadków lub wykroczeń. O

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.