Z podróży do wnętrza – wakacyjne inspiracje i pomysły na aranżację łazienki
Podróżowanie to nie tylko doskonały sposób na wypoczynek. To także źródło wyjątkowych inspiracji – nie tylko tych kulinarnych. Niezależnie od tego, dokąd zmierzamy, warto uważnie obserwować otoczenie. Dzięki temu z wakacyjnego urlopu, oprócz pamiątek i pięknych wspomnień, możemy przywieźć oryginalne pomysły na aranżację wnętrz.
Pamiątki z wakacji to nie tylko zdjęcia, drobne dekoracje czy upominki – przeżycia i wspomnienia można utrwalić również w innych sposób. Jednym z nich jest sztuka uważnej obserwacji, inspirowania się lokalną kulturą, rozwiązaniami, designem, a następnie zaimplementowanie ich w codziennym otoczeniu i wnętrzach. Idealną przestrzenią są łazienki, które możemy urozmaicić barwami, wzorami, trendami i stylami z całego świata.
Ze Skandynawii przez Francję do Japonii
Styl skandynawski uważa się dziś za flagowy „produkt aranżacyjny” krajów nordyckich. W rzeczywistości powstał w Danii w latach 30-tych XX wieku, swój pełny rozkwit zaliczając w połowie lat 50-tych. Jego główne cechy to funkcjonalność, prostota i przytulny klimat, realizowane z zastosowaniem naturalnych materiałów i jasnych kolorów. – Stylistyka skandynawska padła w Polsce na bardzo podatny grunt, eliminując z naszych mieszkań ciężkie meblościanki, wzorzyste kanapy i natłok dekoracji. Rozgościła się również w łazienkach, do których chętniej wybieramy jednolite kafelki, jasne barwy i zabudowę z naturalnego drewna. Funkcję dekoracji przejęła z kolei prosta armatura oraz strategicznie rozlokowane punkty światła. Łazienki urządzone w stylu skandynawskim są przytulne i sprzyjają wyciszeniu – mówi Joanna Karolczak, ekspert marki TECE.
Minimalizm – słowo klucz współczesnych aranżacji – to również cecha coraz modniejszej w ostatnich latach stylistyki japońskiej. Ją również chętnie implementujemy w łazienkach, celując w meble i dodatki o prostej formie oraz w stonowanych kolorach. Jasne barwy natury nabierają w łazienkach z Dalekiego Wschodu nieszablonowej urody. Szczególnie prezentują się w zestawieniu z zielenią i błękitem oraz z szarościami czy czernią. Idealnym dopełnieniem aranżacji są proste w formie baterie, dodatki z kamienia, bambusa, drewna oraz rośliny, które zbliżają nas do natury.
Jeśli pociąga nas kolor i wzór, zajrzyjmy do łazienek krajów śródziemnomorskich – przywieziemy z nich błękit morza, ciepło piasku, fiolet lawendy, zieleń oliwek oraz wachlarz ornamentów i mozaik, które można stosować w roli motywów wiodących bądź dekoracji. Możliwości jest wiele. Prowansja, Toskania, Grecja – każdy z tych regionów ma swoje cechy charakterystyczne, które można przywołać ciekawymi dodatkami, roślinami czy tekstyliami. Co poza tym? Wolnostojące wanny, umywalki w kształcie mis, postarzane meble o giętej linii, ozdobna i miękka w formie armatura, a przede wszystkim – naturalne materiały w ciepłych barwach – całoroczne lato.
Naturalnie i artystycznie
Pomysły aranżacyjne do swoich wnętrz możemy czerpać nie tylko z gotowych łazienek odwiedzanych podczas podróży, lecz również – z natury otaczającej nas w odwiedzanych miejscach. To ona staje się często główną inspiracją dla koncepcji materiałowych oraz kompozycji kolorystycznych.
Tonacje zieleni drzew i krzewów, botaniczne motywy dyktowane kwiatami i kształtami liści, błękit wody o różnych porach dnia, szarości oraz beże piasku i kamienia, czerń lawy i skał – to nieprzebrane źródło inspiracji do projektów naszych łazienek oraz szerokiej gamy wyposażenia. – Skały Morza Egejskiego, pustynie Ameryki, aura londyńskich ulic, kamienne mury świątyń u brzegów Morza Jońskiego – to kolory świata, które potrafią zawładnąć wyobraźnią projektantów, dając efekt w postaci serii przycisków łazienkowych. To tylko jeden z licznych przykładów na to, jak natura inspiruje nas do kreowania nowych rozwiązań, korzystania z jej niezwykłych struktur i odcieni – mówi Joanna Karolczak.
Barwy czerpane z natury w niewymuszony sposób łączą się z naturalnymi materiałami – kamieniem czy drewnem. To surowce, które oferują nieprzebrane wręcz kompozycje struktur i tekstur, kreujących przytulny klimat oraz budujących efekt głębi. Dostępne są nie tylko w postaci glazury czy zabudowy meblowej – na rynku znajdziemy również przyciski spłukujące wykonane z drewna, kamienia lub marmuru.
Zwiedzanie świata to również zwiedzanie zabytków i muzeów. Projektanci wnętrz wiedzą najlepiej, że czasem jedno dzieło sztuki wystarczy za inspirację do wyjątkowej aranżacji. Przykładem niech będzie łazienka w stylistyce obrazów Mondriana - które znajdują się m.in. w muzeach Hagi, Amsterdamu czy Nowego Jorku - zrealizowana dzięki odpowiedniej konfiguracji płytek i nietypowej kolorystycznie armatury.
Higieniczne zwyczaje
Podpatrzone na świecie rozwiązania to nie tylko sfera estetyki kolorystycznej czy materiałowej. Podczas podróży warto również czerpać inspiracje z podejścia do takich kwestii, jak higiena.
W Japonii do codziennej higieny – zarówno ciała, jak i otoczenia – przywiązuje się bardzo dużą wagę. W japońskiej łazience zawsze znajduje się prysznic, z którego korzysta się przed kąpielą w wannie. W naszych warunkach obie funkcje idealnie spełnia wanna z parawanem, pozwalająca na swobodną kąpiel oraz korzystanie z deszczownicy czy prysznica. - Warto wiedzieć, że to właśnie Japończycy ze swoją pasją do higieny rozpowszechnili także ideę toalety myjącej. Automatyczne miski z funkcją mycia są dziś powszechnie dostępne oraz polecane przez specjalistów, a stosowane w nich rozwiązania sprzyjają higienie oraz ekologii. Przy ich wyborze warto jednak kierować się prostotą działania, brakiem konieczności podłączenia do prądu oraz intuicyjną obsługą – dodaje ekspert marki TECE.
Podróżując po świecie obserwujmy zwyczaje miejscowej ludności i podejście do aranżacji wnętrz. Pewne rozwiązania mogą nas zaskoczyć. Innym pozwolimy rozgościć się także w naszych łazienkach. To niezwykła pamiątka, a zarazem sposób na oryginalną i funkcjonalną przestrzeń sanitarną.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mietek Szcześniak: Cokolwiek ludzie mówią o Edycie Górniak, ważne jest przede wszystkim to, że świetnie śpiewa. Ona po prostu jest diwą
W trakcie Polsat Hit Festival, który w najbliższy weekend odbędzie się w Operze Leśnej w Sopocie, Mietek Szcześniak wystąpi w duecie z Edytą Górniak. Artyści spotkają się na scenie po 26 latach, by wykonać utwór „Dumka na dwa serca” nagrany do filmu „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Wokalista nie szczędzi pochwał pod adresem swojej partnerki scenicznej i cieszy się, że znów połączą swoje głosy.
Muzyka
Lanberry: Szykuję grube show, które zapadnie widzom w pamięci. Przede mną intensywne miesiące, w weekendy będziemy grać po cztery–pięć koncertów

Podczas Polsat Hit Festival w Sopocie Lanberry wystąpi zarówno solo, jak i w duecie z Tribbsem. W drugiej odsłonie artyści zaprezentują wielki hit „Dzięki, że jesteś”. Wokalistka zapowiada, że na tę okazję przygotowali show, które ma mocno zaskoczyć widzów. Piosenkarka będzie także jedną z gwiazd koncertu Radiowy Przebój Roku. Jak zaznacza, występ na scenie Opery Leśnej to dla niej wielki zaszczyt i wyróżnienie, bo przecież przez lata w tym legendarnym miejscu śpiewały największe gwiazdy z Polski i zagranicy.
Edukacja
Brytyjski dyplom można zdobyć w Polsce. Studia w formacie ponadnarodowym zyskują na popularności

Brytyjski dyplom uczelni wyższej bez potrzeby wyjazdu z Polski – taką możliwość dają zdobywające coraz większą popularność na świecie studia w formacie ponadnarodowym. Choć w Polsce taka możliwość nie jest powszechnie znana, zdobywa coraz większą liczbę zwolenników.