Zaćma - czym jest i do czego prowadzi nieleczona?
Z danych Ministerstwa Zdrowia, a także z raportów przygotowywanych dla Polskiego Towarzystwa Okulistycznego wynika, że w Polsce przeprowadzanych jest coraz mniej zabiegów usunięcia zaćmy. Największy spadek wykonywanych zabiegów jest u ludzi powyżej 70 roku życia. Nie bez powodu, gdyż zaćma uważna jest przede wszystkim za chorobę dotykającą starszych ludzi. Jednak ten problem dotyczy wszystkich grup wiekowych, a powodem spadku liczby wykonywanych zabiegów jest przede wszystkim strach przed zarażeniem Covid-19 oraz kontakt z placówką medyczną w czasie trwania pandemii. Czym jest zaćma? Jak się objawia? Jak powinna być leczona? Na te trzy podstawowe pytania postaramy się odpowiedzieć.
Czym jest zaćma?
Zaćma to bardzo częsta przypadłość osób starszych, ale dotyka również inne grupy wiekowe, Objawia się zmętnieniem soczewki oka. Utrata przezroczystości soczewki sprawia, że tracimy ostrość wzroku, a z czasem prowadzić może do całkowitej ślepoty. Oko zupełnie przestaje widzieć w nocy lub w ciemnym polu, a zmętniała soczewka powoduje, że jesteśmy w stanie odróżnić jedynie dzień od nocy i światło od cienia. W przypadku młodszych osób przyczyną są zazwyczaj urazy i stany zapalne oka. Zaćmę powodować mogą też niektóre przewlekłe choroby takie jak cukrzyca, kontakt oczu z chemikaliami, praca w szkodliwych warunkach oraz przyjmowanie niektórych leków. Na szczęście ten proces jest odwracalny! Jak walczyć z zaćmą, żeby nie zdominowała ona naszego życia? Recepta jest prosta – należy poddać się operacji oka.
Na czym polega operacja zaćmy?
Możliwości operacyjne są dwie – z zastosowaniem lasera lub bez. Pierwsza z tych metod jest jedną z najbardziej nowoczesnych opcji zabiegu. Laser wykonuje w soczewce otwór, a następnie ją rozdrabnia. Następnie naturalna, zmętniała soczewka zastąpiona zostaje jej syntetyczną wersją. Jednak do najbardziej powszechnych operacji w Polsce należy fakoemulsyfikacja, czyli zabieg przy pomocy sondy. Procedura przebiega podobnie jak przy użyciu lasera – chirurg z zastosowaniem sondy ultradźwiękami rozbija zmętnioną soczewkę i ją delikatnie usuwa, a w jej miejsce pojawia się także jej syntetyczny odpowiednik.
Jakie są efekty operacji?
Nowa soczewka, zaraz po wprowadzeniu do oka, sama przybiera właściwy kształt. Zabieg nie wymaga zakładania szwów ani hospitalizacji, trwa najczęściej około 15 minut. Ciśnienie wewnątrz gałki ocznej samoczynnie zamyka powstałą ranę. Pacjent kilka godzin po zabiegu może wrócić do domu, a operacja nie wyklucza na długo pacjent z życia codziennego.
Kampania społeczna „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”
Pomimo że operacja zaćmy jest zabiegiem niskiego ryzyka i znacząco poprawia komfort życia, coraz mniej pacjentów decyduje się na ten krok. Głównym powodem tak niskiego wyniku w ostatnich latach jest przede wszystkim pandemia oraz strach przed zarażeniem się korona wirusem. Dlatego też Polskie Towarzystwo Okulistyczne - pomysłodawca i organizator, razem z partnerami - Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA - powołało do życia kampanię społeczną „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”. Ma ona na celu przekonanie przyszłych pacjentów do bezpieczeństwa w placówkach okulistycznych, które w czasach epidemii Covid-19 pracują w jak najwyższych warunkach sanitarnych, a także wskazanie samych plusów tego zabiegu.
Opiekunem merytorycznym kampanii oraz jej twarzą został prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik światowej klasy specjalista w dziedzinie okulistyki. Kampania skierowana została przede wszystkim do lekarzy, osób starszych a także ich rodziny, żeby włączyli się we wspólną walkę z zaćmą.
![Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku Biuro prasowe](/files/1666761086/dr-jawor-pacjentka-2_2,w_285,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
![Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji](/files/1666761086/21463-zwop7x1svfnwxws4,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
![Filary pielęgnacji skóry atopowej](/files/_uploaded/glownekonf_616588203,w_169,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Gwiazdy
![](/files/1922771799/rzezniczak-pilka-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Jakub Rzeźniczak: Chciałbym wrócić do piłki nożnej. Teraz jednak widzę siebie już nie na boisku, ale na szczeblach zarządzających
Były piłkarz podkreśla, że na bieżąco śledzi poczynania polskiej reprezentacji w piłce nożnej i wierzy, że przed biało-czerwonymi jeszcze wiele sukcesów. Choć Jakub Rzeźniczak nie planuje już powrotu na boisko, to jego ambicje wciąż są związane z piłką nożną. Rozważa różne możliwości, w tym pracę w zarządzie PZPN-u lub rolę eksperta sportowego w jakieś redakcji. Wierzy też, że jego doświadczenie i wiedza zdobyta w ciągu ponad dwóch dekad kariery będą cennym atutem w nowych rolach.
Transport
Blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc w walce z problemem pijanych kierowców. Co roku w Polsce doprowadzają do śmierci 150–200 osób
![](/files/1922771799/antonio-avenoso-blokady-foto,w_133,_small.jpg)
1881 osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku, z tego 154 w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Unii Europejskiej rocznie w wypadkach śmierć ponosi około 20 tys. ludzi, a problem nietrzeźwych kierowców pozostaje jednym z największych wyzwań przy realizacji Wizji Zero, czyli redukcji do zera liczby ofiar na drogach. Wśród propozycji, które mogłyby pomóc w walce z tym problemem, jest obowiązkowa instalacja blokad alkoholowych w autach.
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto,w_133,_small.jpg)
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.