Komunikaty PR

Zaćma - czym jest i do czego prowadzi nieleczona?

2021-06-18  |  12:00
Biuro prasowe

Z danych Ministerstwa Zdrowia, a także z raportów przygotowywanych dla Polskiego Towarzystwa Okulistycznego wynika, że w Polsce przeprowadzanych jest coraz mniej zabiegów usunięcia zaćmy. Największy spadek wykonywanych zabiegów jest u ludzi powyżej 70 roku życia. Nie bez powodu, gdyż zaćma uważna jest przede wszystkim za chorobę dotykającą starszych ludzi. Jednak ten problem dotyczy wszystkich grup wiekowych, a powodem spadku liczby wykonywanych zabiegów jest przede wszystkim strach przed zarażeniem Covid-19 oraz kontakt z placówką medyczną w czasie trwania pandemii. Czym jest zaćma? Jak się objawia? Jak powinna być leczona? Na te trzy podstawowe pytania postaramy się odpowiedzieć.

 

Czym jest zaćma?

Zaćma to bardzo częsta przypadłość osób starszych, ale dotyka również inne grupy wiekowe, Objawia się zmętnieniem soczewki oka. Utrata przezroczystości soczewki sprawia, że tracimy ostrość wzroku, a z czasem prowadzić może do całkowitej ślepoty. Oko zupełnie przestaje widzieć w nocy lub w ciemnym polu, a zmętniała soczewka powoduje, że jesteśmy w stanie odróżnić jedynie dzień od nocy i światło od cienia. W przypadku młodszych osób przyczyną są zazwyczaj urazy i stany zapalne oka. Zaćmę powodować mogą też niektóre przewlekłe choroby takie jak cukrzyca, kontakt oczu z chemikaliami, praca w szkodliwych warunkach oraz przyjmowanie niektórych leków. Na szczęście ten proces jest odwracalny! Jak walczyć z zaćmą, żeby nie zdominowała ona naszego życia? Recepta jest prosta – należy poddać się operacji oka.

 

Na czym polega operacja zaćmy?

Możliwości operacyjne są dwie – z zastosowaniem lasera lub bez. Pierwsza z tych metod jest jedną z najbardziej nowoczesnych opcji zabiegu. Laser wykonuje w soczewce otwór, a następnie ją rozdrabnia. Następnie naturalna, zmętniała soczewka zastąpiona zostaje jej syntetyczną wersją. Jednak do najbardziej powszechnych operacji w Polsce należy fakoemulsyfikacja, czyli zabieg przy pomocy sondy. Procedura przebiega podobnie jak przy użyciu lasera – chirurg z zastosowaniem sondy ultradźwiękami rozbija zmętnioną soczewkę i ją delikatnie usuwa, a w jej miejsce pojawia się także jej syntetyczny odpowiednik.

 

Jakie są efekty operacji?

Nowa soczewka, zaraz po wprowadzeniu do oka, sama przybiera właściwy kształt. Zabieg nie wymaga zakładania szwów ani hospitalizacji, trwa najczęściej około 15 minut. Ciśnienie wewnątrz gałki ocznej samoczynnie zamyka powstałą ranę. Pacjent kilka godzin po zabiegu może wrócić do domu, a operacja nie wyklucza na długo pacjent z życia codziennego.

 

Kampania społeczna „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”

Pomimo że operacja zaćmy jest zabiegiem niskiego ryzyka i znacząco poprawia komfort życia, coraz mniej pacjentów decyduje się na ten krok. Głównym powodem tak niskiego wyniku w ostatnich latach jest przede wszystkim pandemia oraz strach przed zarażeniem się korona wirusem. Dlatego też Polskie Towarzystwo Okulistyczne - pomysłodawca i organizator, razem z partnerami - Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA - powołało do życia kampanię społeczną „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”. Ma ona na celu przekonanie przyszłych pacjentów do bezpieczeństwa w placówkach okulistycznych, które w czasach epidemii Covid-19 pracują w jak najwyższych warunkach sanitarnych, a także wskazanie samych plusów tego zabiegu.

 

Opiekunem merytorycznym kampanii oraz jej twarzą został prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik światowej klasy specjalista w dziedzinie okulistyki. Kampania skierowana została przede wszystkim do lekarzy, osób starszych a także ich rodziny, żeby włączyli się we wspólną walkę z zaćmą.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie Biuro prasowe
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.