Zadbaj o jakość wody do oprysków. To klucz do zdrowych upraw i skutecznych zabi
Woda o odpowiednich parametrach to nieodzowny element skutecznych działań w rolnictwie, który często zostaje pomijany. Choć wydaje się, że wszędzie jest podobna, jej wskaźniki mogą znacząco różnić się w zależności od regionu Polski i poszczególnych uwarunkowań. Jesień to najlepszy moment, by sprawdzić ujęcia wody w gospodarstwie, zwłaszcza gdy intensyfikujemy przygotowania do nadchodzącego sezonu upraw.
Jakość wody używanej jako rozpuszczalnik do przygotowania cieczy roboczej ma kluczowe znaczenie dla skuteczności zabiegów ochrony roślin. Szczególnie ważne są dwa parametry: pH oraz twardość wody. Optymalne pH powinno mieścić się w przedziale 5-7, a twardość wody nie może być zbyt wysoka, gdyż może znacznie obniżyć efektywność wielu pestycydów, zwłaszcza herbicydów, które często występują w postaci soli.
Precyzyjne badania wody – klucz do skutecznych oprysków
W jaki sposób zbadać i zadbać o prawidłowe parametry wody? Lider na rynku kondycjonerów wody, firma Agrii Polska oferuje możliwości przeprowadzenia jesiennych badań w ramach serwisu AGRALYTICS. Klienci mogą umówić się z Doradcą, który przeprowadzi test w gospodarstwie, dostarczając natychmiastowe wyniki. To krok ku zrównoważonemu i precyzyjnemu rolnictwu, który pomaga zwiększyć jakość plonów i poprawić efektywność inwestycji w ochronę roślin.
Jak wygląda przebieg testu wody?
Badanie wody jest szybkie i proste. Doradca Agrii, wyposażony w specjalistyczne narzędzia takie jak pH-metr i twardościomierz, analizuje parametry wody na miejscu. Na podstawie wyników aplikowana jest dawka kondycjonera Bufor-X w celu uzyskania odpowiednich właściwości cieczy roboczej. Wszystkie wyniki zapisywane są w specjalnym raporcie, na podstawie którego Doradca Agrii zaleca, jaki rodzaj kondycjonera oraz w jakiej ilości należy stosować, aby woda do oprysków miała odpowiednie parametry pH i twardości. Zaleca się powtarzanie testów dwa razy w roku, ponieważ wartości fizykochemiczne wody mogą się zmieniać.
Sprawdzony kondycjoner wody od Agrii Polska
Dla poprawy parametrów wody Agrii Polska rekomenduje stosowanie kondycjonera Bufor-X. Produkt ten stabilizuje pH, zmniejsza twardość wody poprzez wiązanie jonów wapnia i magnezu. Dodatkowo, zawarty w produkcie surfaktant zwiększa przyczepność cieczy roboczej, co poprawia skuteczność oprysków, minimalizując koszty zabiegów.
Kompleksowe badania z AGRALYTICS
AGRALYTICS to innowacyjny serwis, który umożliwia rolnikom pełne monitorowanie kluczowych parametrów gleby, nasion, roślin oraz wody. Regularne analizy wspierają procesy decyzyjne,
co pozwala na optymalizację nawożenia, siewu i zbiorów, a także na pełne wykorzystanie potencjału genetycznego roślin i zwiększenie ich odporności.
Agrii Polska – nowoczesne rolnictwo na wyciągnięcie ręki
Agrii Polska to czołowy dostawca innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa, oferujący nawozy, materiał siewny, środki ochrony roślin, pasze oraz płody rolne. W portfolio firmy znajdują się takie marki jak: Nasiona Dalgety, specjalizująca się w materiałach siewnych oraz foliQ, czyli szeroka gama nawozów dolistnych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i nowoczesnym technologiom Agrii Polska wspiera rolników w zwiększaniu efektywności i jakości upraw.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.