Komunikaty PR

Zadbaj o swoje auto na wiosnę!

2014-03-24  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Janusz Mroczkowski
Opublikowani Creative Communication Advisors

Modrzewiowa 9/3
15-238 Białystok
janusz|opublikowani.pl| |janusz|opublikowani.pl
501035853
www.opublikowani.pl

Nadciągającą wielkimi krokami wiosnę z całą pewnością z ulgą przyjmują wszyscy użytkownicy samochodów. Zimą bowiem nasze pojazdy poddawane są ciężkiej próbie – uruchamianie przy ekstremalnie niskich temperaturach, szyby pokryte śniegiem i lodem, jazda po zasypanych ulicach oraz wszechobecna sól drogowa to tylko kilka z wyzwań, które z czasem rodzić mogą pewne problemy. Podpowiadamy, na co należy zatem zwrócić szczególną uwagę przygotowując swoje auto do kolejnego sezonu.

Tegoroczna zima, mimo, iż nie była rekordowo długa czy mroźna, prawdopodobnie zdążyła uprzykrzyć życie wielu kierowcom. Nic więc dziwnego, że zmianę pory roku większość z nas przyjęła z nieskrywanym entuzjazmem.

Ciężkie warunki pogodowe, w jakich do niedawna musieliśmy podróżować, mogły jednak odcisnąć swoje piętno na naszych samochodach. Początek wiosny jest więc odpowiednim momentem, by zadbać o kilka najważniejszych aspektów.

Pierwszym, dla wielu z nas oczywistym elementem przygotowywania się do kolejnego sezonu, będzie zmiana opon:

- Pamiętajmy, że ogumienie letnie najlepiej sprawdza się przy temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza. Jeśli więc podróżujemy w nocy, nad ranem lub późnym wieczorem, póki co powinniśmy wstrzymać się z wymianą – podpowiada Grzegorz Król, kierownik serwisu w Centrum Motoryzacyjnym Martom.

Istotna przy tym także jest regularna kontrola poziomu ciśnienia w kołach. Na jego spadek szczególnie narażeni jesteśmy podczas takiej pogody, jaką mamy obecnie, tzn. w przypadku występowania dużych różnic pomiędzy wskazaniami termometrów w dzień i w nocy.

Najpierw pozbywamy się soli drogowej

Przesadnie zwlekać nie powinniśmy za to z wiosennym myciem auta. Jak wiemy, im częściej poddajemy nasz samochód różnego rodzaju zabiegom pielęgnacyjnym, tym dłużej utrzyma on swój nienaganny wygląd.

Po zimie jednak każdy pojazd, niezależnie od wieku czy stanu technicznego, powinien zostać gruntownie wyczyszczony. Pozwoli to bowiem na pozbycie się zalegającej na nim od kilku tygodni żrącej soli, którą do niedawna posypywane były nasze drogi.

- Ważne jest, by te porządki nie ograniczały się jedynie do opłukania karoserii. Oprócz tego powinniśmy dokładnie umyć także podwozie, progi, wszelkiego rodzaju wnęki i komory (w tym również nadkola), by zminimalizować ryzyko pojawienia się rdzy – dodaje przedstawiciel Martomu.

Przy okazji zewnętrznego czyszczenia dobrym pomysłem także jest posprzątanie środka. Pamiętajmy, by usunąć przy tym nagromadzony pod dywanikami piasek, gdyż może on zawierać różnego rodzaju substancje chemiczne naniesione z podwórka.

Następnie likwidujemy pozimowe uszkodzenia

Wraz z nadejściem wiosny swój samochód powinniśmy umyć także z innego powodu. Pojazdy użytkowane w trudnych, zimowych warunkach narażone są bowiem na różnego rodzaju uszkodzenia (spowodowane chociażby najechaniem na zmrożoną zaspę śniegu) czy zadrapania lakieru.

Najczęściej występują one na progach lub zderzakach, trudno je jednak dostrzec pod grubą warstwą brudu. By owe, póki co niewielkie uchybienia nie stały się z czasem siedliskiem korozji, warto je w miarę możliwości jak najszybciej usunąć.

- Dodatkowo, czyste podwozie pozwoli nam łatwiej zdiagnozować często pojawiające się po zimie wycieki. Jazda po nierównej, nieodśnieżonej nawierzchni skutkować może przecież np. uszkodzeniem któregoś z przewodów – zauważa Grzegorz Król.

Uruchamianie samochodu w ekstremalnie niskich temperaturach nierzadko powoduje także występowanie wycieków oleju w silniku. Znajdujące się w nim uszczelki przy dużym mrozie mogły się nieco rozszczelnić, warto więc, by wraz z nadejściem wiosny nasz pojazd został pod tym kątem solidnie sprawdzony.

Wycieraczki, akumulator i klimatyzacja

Wraz z początkiem sezonu nierzadko zmuszeni jesteśmy również do wymiany wycieraczek. Do ich uszkodzenia zimą nie potrzeba bowiem wiele. Wystarczy, że raz uruchomiliśmy je nie usnąwszy wcześniej wszystkich grudek śniegu czy lodu lub też najzwyczajniej w świecie przymarzły nam one do szyby, przez co uszkodzeniu mogły ulec same pióra.

- Zima jest też bez wątpienia okresem szczególnie trudnym dla akumulatorów. Niskie temperatury, dłuższy czas rozruchu i podróżowanie głównie na krótkich odcinkach – takie warunki sprawiają, że prędzej czy później trzeba pomyśleć o doładowaniu akumulatora – zauważa ekspert Centrum Motoryzacyjnego Martom.

Nadejście wiosny dla wielu osób wiąże się także z pierwszym uruchomieniem klimatyzacji. Tu czekać może nas przykra niespodzianka, gdyż duża wilgotność powietrza panująca do tej pory w samochodzie mogła spowodować zawilgocenie filtra kabinowego.

- To z kolei objawiać się będzie momentalnym zaparowywaniem wszystkich szyb. Pamiętajmy więc, by oprócz nabijania i odgrzybiania klimatyzacji zadbać także o wymianę wspomnianego filtra – dodaje Król.

Jak więc widzimy, elementów wymagających naszej uwagi nie jest z pewnością dużo. Już te kilka prostych czynności wykonywanych np. przy okazji wymiany opon może jednak wystarczyć, by nasze auto stało się w pełni przygotowane na nadchodzące w najbliższym roku wyzwania i odwdzięczyło się nam długą i bezproblemową obsługą.
 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Historia napędu hybrydowego Lexusa Biuro prasowe
2019-11-20 | 10:00

Historia napędu hybrydowego Lexusa

Rok 2019 jest przełomowy dla Lexusa. Na 30 lat od swojego debiutu marka zaprezentuje pierwszy samochód elektryczny (BEV). Ale japoński producent już lata temu zaufał energii
Motoryzacja Japońskie auta są najbardziej niezawodne - wynika z rankingu Consumer Reports
2019-11-18 | 16:30

Japońskie auta są najbardziej niezawodne - wynika z rankingu Consumer Reports

Lexus zajął pierwsze miejsce w rankingu najbardziej niezawodnych marek samochodów opracowanym przez Consumer Reports. Podium uzupełniają Mazda i Toyota. Dominacja japońskich
Motoryzacja Więcej, niż wyścig. Wszystko, co musisz wiedzieć o Le Mans
2019-11-18 | 01:00

Więcej, niż wyścig. Wszystko, co musisz wiedzieć o Le Mans

Już wkrótce na ekranach polskich kin zobaczymy film Le Mans ‘66, opowiadający o rywalizacji Forda i Ferrari w jednym z najtrudniejszych i najsłynniejszych wyścigów na

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Partner sekcji zdrowie

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Agnieszka Dygant: Nie czuję się na tyle zaabsorbowana internetem, żeby robić sobie cyfrowy detoks

Zdaniem Agnieszki Dygant warto od czasu do czasu zrobić sobie detoks od telefonu i internetu. Aktorka podkreśla, że szczególnie młodzi ludzie są wręcz uzależnieni od bycia online. Ona sama, jeśli tylko chce, potrafi nabrać do tego dystansu i znajduje czas na inny rodzaj rozrywki.

Gala Złote Spinacze 2019

Teatr

Katarzyna Herman: Szykuję się do takiego projektu, który ma być kręcony w Krakowie. Bardzo bym chciała, żeby się udało

Obecnie Katarzynę Herman można oglądać przede wszystkim na deskach teatru, ponieważ jednocześnie gra w kilku spektaklach wyjazdowych. Aktorka zdradza, że zaczęła też gościnne próby do sztuki reżyserowanej przez Agnieszkę Glińską w stołecznym Teatrze Dramatycznym. To jednak nie oznacza, że rezygnuje z filmu, bowiem będzie można ją zobaczyć w nowym obrazie Tomasza Wasilewskiego zatytułowanym „Głupcy”. W planach jest również kolejny projekt zawodowy, ale na razie artystka nie chce zdradzać zbyt wielu szczegółów.

Problemy społeczne

Trzykrotna zdobywczyni nagrody Emmy: Coraz więcej kobiet zajmuje stanowiska kierownicze. Także w Polsce mają dobre perspektywy

– Dziś coraz większa uwaga skupiona jest na kobietach i to jest wspaniałe – mówi Rita Cosby, amerykańska dziennikarka, która relacjonowała huragan Katrina, wojnę w Afganistanie, przeprowadzała wywiady z Jaserem Arafatem czy Slobodanem Miloševiciem. Choć jest jeszcze wiele barier do pokonania, kobiety częściej zajmują najważniejsze stanowiska w firmach i w polityce. Dziennikarka podkreśla, że niebawem możemy doczekać się pierwszej kobiety na stanowisku prezydenta USA. – Sukcesy kobiet dają przykład i motywacje kolejnym kobietom, a wzajemne wsparcie buduje silną więź na całe życie – podkreśla dziennikarka.

 

Konsument

1,5 mln dzieci w Polsce mieszka w tzw. chorych domach. Źle ogrzewane, zawilgocone i niedoświetlone budynki mają olbrzymi wpływ na ich zdrowie

Wilgoć, niska temperatura, brak światła i nadmierny hałas to cztery główne czynniki ryzyka istniejące w tzw. chorych domach. Dzieci, które mieszkają w złych warunkach, a jest ich ok. 1,5 miliona, ponadczterokrotnie częściej cierpią na astmę, alergie, kaszel, świszczący oddech czy atopowe zapalenie skóry. Na takie dolegliwości bardziej niż mieszkańcy bloków narażone są dzieci przebywające w domach jednorodzinnych na obszarach podmiejskich, bo większość takich budynków jest nieodpowiednio ogrzewana i niedoświetlona – wynika z V edycji raportu „Barometr zdrowych domów”, który powstał z inicjatywy Grupy VELUX.