Zadbaj o swoje zdrowie… podczas home office
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Za nami kolejny tydzień kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa. W trosce o nasze zdrowie większość czasu spędzamy w domu. Dla milionów Polaków salony zamieniły się w biura – w naszych domach króluje praca zdalna. Teraz często siedzimy na kanapie będąc w pracy… i po pracy. Skutkuje to wzmożonym korzystaniem z urządzeń mobilnych, dłuższym oglądaniem telewizji i brakiem ruchu. Nie jest to wymarzona sytuacja dla naszego kręgosłupa i oczu. Jak dbać o siebie podczas przymusowego home office?
Obecnie nasza aktywność jest mocno ograniczona. Jak zadbać o siebie w tym wymagającym czasie?
Dostosuj stanowisko pracy
Pracując w biurze większość z nas korzysta z wygodnych foteli z odpowiednim zagłówkiem, oparciem czy podłokietnikami. Do tego do dyspozycji mamy biurko o odpowiedniej wysokości i monitor w dostatecznej odległości od oczu. Niestety obecnie „nasze biura” to często kanapa w salonie czy krzesło przy kuchennym stole. O ile jednorazowy home office w ciągu miesiąca jest przez większość z nas bardzo lubiany, to już taki przymusowy, stały i kilkutygodniowy dla wielu będzie nowością… i wyzwaniem. Może skutkować np. brakiem skupienia albo bólem pleców. Szczególnie, jeśli przez kilka godzin siedzimy np. na fotelu, przyjmując nietypowe pozycje dla kręgosłupa. Niełatwą sytuację mają także nasze oczy, które od rana aż do chwili przed zaśnięciem zobligowane są do wytężonej pracy – najpierw przy komputerze, ale także później, gdy wieczorem relaksujemy się np. oglądając ulubiony serial.
Dla ciała i duszy… ćwiczenia w salonie?
W czasie panującej kwarantanny nasz salon to nie tylko biuro – po pracy może (i powinien) zamienić się w siłownię. Nie możemy zapominać, że aktywność fizyczna ma zbawienne znaczenie zarówno dla naszej kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Mimo że nie możemy pójść w tej chwili na siłownię, to z powodzeniem uda nam się zadbać o swoje ciało także bez wychodzenia z domu. W Internecie dostępnych jest szereg filmów z ćwiczeniami online, a nawet treningami live, dzięki którym będziemy mieć namiastkę grupowych zajęć we własnym salonie. Egzamin zdadzą także bardziej spokojne formy ruchu, jak np. poranna joga czy ćwiczenia oddechowe, dzięki którym obudzimy nasze ciało, pobudzając mięśnie do pracy, a przy tym redukując poziom stresu.
Relaks? Daj odpocząć też oczom
Po całym dniu pracy nasze oczy mogą być zmęczone. Nic dziwnego, jeśli cały dzień pracowaliśmy przy komputerze czy nie rozstawaliśmy się z telefonem komórkowym. Z czego to wynika?
Oko ludzkie ewolucyjnie przyzwyczajone jest do patrzenia na odległość. Natomiast współcześnie nasz wzrok skupia się na tym, co jest bardzo bliskie – pracujemy i odpoczywamy przy monitorach komputerów, świat oglądamy w telewizji, informacje czerpiemy z gazety i z ekranu telefonów komórkowych. Nawet produkty spożywcze, które kupujemy, opatrzone są etykietami opisanymi drobną czcionką. Nasz wzrok nie jest do tego przystosowany, a wysiłek akomodacyjny oczu sprzyja rozwojowi coraz częściej występujących wad wzroku, zwłaszcza krótkowzroczności u osób młodych – tłumaczy dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Obecnie dużo czasu spędzamy także w sieci (czytając informacje, rozmawiając z bliskimi poprzez różnego rodzaju komunikatory/programy). Przez to nasze oczy mogą piec i „szczypać”, a także stawać się suche, zaczerwienione. Jeśli zmagamy się z takim problemem, warto mieć pod ręką krople do oczu, które pomogą zadbać o ich odpowiednie nawilżenie (np. wyrób medyczny – krople Hyal-Drop multi). Zapewniają one „ukojenie” oczu oraz przyniosą ulgę w przypadku ich podrażnienia czy łzawienia. Warto zwracać uwagę na to, by wybrane krople nie posiadały konserwantów, a ich skład jak najlepiej odzwierciedlał naturalną strukturę filmu łzowego. Dobrze, jeśli krople zawierają naturalny polimer – kwas hialuronowy – występujący naturalnie w strukturach oka ludzkiego. Dzięki temu krople pozostają na powierzchni oka, zapewniając odpowiednie nawilżenie i łagodząc objawy suchego oka.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.