Komunikaty PR

Zanurz się w mołdawskiej gościnności na Targach ITTF Warsaw

2024-11-18  |  13:30
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Kuźma-Filipek
Lawenda Public Relations

Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
agnieszka|lawendapr.com| |agnieszka|lawendapr.com
48601991089
www.lawendapr.com
Do pobrania NotkaPR ( 0.06 MB )

Mołdawianie mówią, że gościnność to ich drugie imię, dlatego każdy, kto odwiedzi ten kraj, z pewnością jej doświadczy podczas podróży w rytmie slow szlakiem winnic, malowniczych wsi czy zwiedzania Kiszyniowa. By się do tego przygotować, warto poznać propozycje mołdawskich przedstawicieli branży turystycznej na Międzynarodowych Targach Turystycznych ITTF Warsaw w Pałacu Kultury i Nauki, które rozpoczną się 21 listopada i potrwają 3 dni. 

Mołdawia to kraj wolny od turystyki masowej, który oczarowuje malowniczymi krajobrazami, bogatym dziedzictwem, historią, rzemiosłem i kulturą. Sielskie agroturystyki, winnice – zarówno te kameralne, rodzinne, jak i duże z imponującymi kolekcjami trunków, oferują różnorodne opcje zakwaterowania, atrakcji i aktywności i tworzą obraz spójnej mołdawskiej oferty turystycznej, która cały czas się rozwija.

Mtravisa Luchian, szefowa departamentu marketingu, innowacji i komunikacji Narodowego Biura Turystyki Mołdawii podkreśla, że płynna współpraca instytucji publicznych, stowarzyszeń, reprezentantów turystyki medycznej, touroperatorów, czy obiektów noclegowych jest kluczowa, by razem budować dobre doświadczenie klienta z pobytu w Mołdawii.

Warto zwrócić uwagę na zaangażowanie wszystkich stron tworzących turystyczny łańcuch wartości mołdawskiej oferty, co będzie widoczne podczas Targów ITTF Warsaw. Na naszym stoisku (nr 37) będą obecni przedstawiciele legendarnej Winiarni Cricova, touroperatorzy: Corina Travel, Enjoy Moldova by Solei Turism i Visit Moldova, a także rodzinne gospodarstwo agroturystyczne „La Tudora” czy bardziej luksusowe Purcari Retreat, oba z winnego regionu Stefan Voda. Stronę instytucjonalną będzie reprezentowało Narodowe Biuro Turystyki Mołdawii i Urząd Miasta Kiszyniów, organizacje NGO: Narodowe Stowarzyszenie Turystyki Krajowej i Przyjazdowej Mołdawii (ANTRIM) oraz Stowarzyszenie Turystyki Medycznej – wymienia Mtravisa Luchian.

Tworzona systematycznie w sposób zrównoważony różnorodna oferta turystyczna tego niewielkiego kraju, zainteresuje turystę, który docenia atrakcje spoza utartych ścieżek.

Turystyka medyczna

Nowością w ofercie turystycznej Mołdawii jest aktywność Stowarzyszenia Turystyki Medycznej, która jako jedyna organizacja w kraju zajmuje się promocją turystyki medycznej koncentrując się m.in. na turystyce stomatologicznej, chirurgii plastycznej, czy zapłodnieniu in vitro.

Nasi członkowie pochodzą z różnych sektorów: prywatnych klinik, szpitali, międzynarodowych firm transportowych, facylitatorów i touroperatorów. Dodatkowo podpisaliśmy memorandum o współpracy z Państwowym Uniwersytetem Medycznym „Nicolae Testemițanu”, jednej z czołowych uczelni medycznych w Europie i jedynej, która kształci przyszłych lekarzy w czterech językach: rumuńskim, rosyjskim, angielskim i francuskim – wymienia Natalia Ciobanu, dyrektor wykonawcza Stowarzyszenia Turystyki Medycznej.

Warto zaznaczyć, że Mołdawia, poprzez Stowarzyszenie Turystyki Medycznej, sprawuje obecnie przewodnictwo w Global Healthcare Travel Council (GHTC), podczas gdy Polska zajmuje w tej kadencji stanowisko wiceprzewodniczącego. Jak podkreśla Natalia Ciobanu, świadczy to o doskonałej współpracy pomiędzy naszymi krajami w dziedzinie turystyki medycznej.

Kiszyniów na weekend

Opcją ciekawego weekendowego wypadu jest Kiszyniów, do którego w niecałe 2 godziny można dolecieć bezpośrednio liniami LOT lub WizzAir. Stolica Mołdawii, której początki datowane są na 1436 rok, zachęca do spacerów szerokimi bulwarami, klimatycznymi uliczkami, gdzie można podziwiać architekturę z XIX wieku, muzea, ale także naturę w postaci parków i jezior. Przez Stare Miasto przebiega około 4-kilometrowy bulwar Stefana Wielkiego, przy którym znajduje się większość zabytkowych budynków, w tym: ratusz z 1901 roku, Teatr Narodowy, Opera i Balet oraz takie obiekty jak pałac prezydencki i parlament. Uwagę przykuwa zbudowany w 1840 roku łuk triumfalny na Placu Wielkiego Zgromadzenia Narodowego, gdzie odbywają się różne uroczystości, m.in. Narodowe Święto Wina, które co roku ma miejsce w pierwszy weekend października.

Kiszyniów oferuje różnorodne opcje zakwaterowania, od klimatycznych apartamentów po markowe hotele, szeroki wybór sklepów ze wschodzącymi lokalnymi markami modowymi oraz mnóstwo restauracji i winiarni, gdzie delektując się wybornym mołdawskim winem warto zgłębić jego historię.

Z  kolei dla miłośników biegania Kiszyniów może być interesującą propozycją udziału w sportowym święcie Chisinau Marathon, które odbędzie się 28-29 września 2025. Poza klasycznym dystansem, każdy będzie mógł sprawdzić swoje możliwości na krótszych odcinkach. Wydarzenie, w którym dotychczas wzięli udział sportowcy z 52 krajów, przyciąga coraz więcej turystów z całego świata.

Podróżując szlakiem winnic

Do listy powodów, dla których warto odwiedzić Mołdawię, trzeba dołączyć Europejskie Szlaki Kulturowe, w tym winne trasy o szczególnym znaczeniu dla europejskiej tożsamości, kultury i wspólnego dziedzictwa, gdzie lokalne odmiany winorośli: Feteasca Alba, Feteasca Regala, Feteasca Neagra, Rara Neagra zyskały międzynarodowe uznanie.

Ważnym krokiem w rozwoju enoturystyki było dołączenie w 2020 roku Winnych Szlaków Mołdawii do sieci Iter Vitis. Sieć ta jest gwarantem autentycznych doświadczeń winiarskich na enoturystycznych trasach, która inspirują do odkrywania elementów starej europejskiej kultury, dopełnionej ofertą turystyczną, kulinarną i winiarską. Winne Szlaki Mołdawii obejmują 1560 km tras w trzech regionach z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym (PGI): Codru PGI, Trajan's Wall PGI i Stefan's Great PGI. Wskazują one drogę do winiarni, wydarzeń winiarskich i innych atrakcji turystycznych i stanowią liczne okazje do degustacji wraz z tradycyjnymi potrawami opartymi na rodzimych produktach przygotowywanych w gospodarstwach wiejskich rozlokowanych na terenie całego kraju.

Atmosfera mołdawskich wsi

Agroturystyczna oferta Mołdawii bazuje na sieci rodzinnych gospodarstw, na ITTF Warsaw reprezentowanych przez obiekty La Tudora czy Purcari Retreat. To miejsca, w których można doświadczyć wyjątkowej gościnności i skorzystać z wielu opcji aktywnego wypoczynku. Współtworzą one krajową sieć ponad 400 km wyznaczonych tras rowerowych, pieszych i kajakowych w środkowej i południowej części kraju, gdzie autentyczne doświadczenia Mołdawii uzupełnią przystanki u lokalnych rzemieślników, w winiarniach i tradycyjnych restauracjach. Wszystko to w sąsiedztwie Rezerwatu Prutul de Jos z ekosystemem jeziora Beleu zarejestrowanego w Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Wyjątkowym miejscem jest wioska Butuceni, położona na terenie rezerwatu historyczno-krajobrazowego Starego Orgiejowa, gdzie po raz 8., w trzeci weekend czerwca (20-22.06.2025) odbędzie Festiwal DescOpera, jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal muzyki klasycznej na otwartym powietrzu. Warto osobiście sprawdzić jak muzyka klasyczna, będąca  uniwersalnym językiem, wpisuje się w naturalny amfiteatr Starego Orgiejowa.

USAID poprzez swoje projekty wspiera branżę turystyczną Mołdawii od 2012 roku, dostrzegając jej niewykorzystany potencjał. Dzięki wsparciu infrastruktury turystycznej i marketingu, Mołdawia znalazła się na liście 10 najlepszych miejsc, które trzeba odwiedzić w Europie, uznanych przez wiodące międzynarodowe magazyny podróżnicze i operatorów turystycznych.

Odkryj Mołdawię

Wizyta na stoisku (nr 37) Mołdawii podczas Targów ITTF Warsaw to dobra okazja, by dowiedzieć się więcej o możliwościach wypoczynku. Bez względu na to, czy turysta wybierze się na city break do Kiszyniowa, czy dłuższą podróż w rytmie slow szlakiem winnic czy agroturystyk lub weźmie udział w wybranym evencie, Mołdawia to kierunek, który oferuje unikalne w dzisiejszych czasach doświadczenie. Stanowi ucieczkę od zatłoczonych miejsc, oderwanie się od codzienności i odpoczynek dopełniony lokalnymi przysmakami i degustacjami wysokiej jakości win.

Więcej informacji o Mołdawii wraz z kalendarzem wydarzeń znajduje się na stronie Homepage - Moldova Travel, https://natureadventure.md/, a wirtualną wycieczkę można odbyć na stronie https://360.moldova.travel/.

Warto skorzystać z multimedialnych przewodników dostępnych na stronie Chisinau | Discover your favorite place with us!.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Lawenda Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.