Zaproś jesienne nowości od IKEA do swojego domu i stwórz niepowtarzalny klimat!
Jesień coraz bliżej, dlatego jest to idealny moment, żeby ciepłe barwy ziemi i miękkie tkaniny pojawiły się w naszych mieszkaniach. Umilmy sobie ten czas dzięki nostalgicznej kolekcji inspirowanej sztuką, która przeniesie nas do dawnych lat, pełnych portretów, obrazów martwej natury i XVII wiecznych mistrzów. To będzie piękna jesień!
Kiedy noce staja się coraz dłuższe, chętnie zasiadamy z ulubionym kocem i herbatą na kanapie, pozwalając sobie na odpoczynek i wyciszenie. Październikowe nowości od IKEA pełne są produktów stworzonych właśnie z myślą o takich chwilach. Tradycyjny styl i neutralne, ciepłe kolory, między innymi ciemnej zieleni i czerwieni oraz produkty inspirowane malarstwem holenderskich mistrzów wprowadzą jesienno-zimowy, pełen przytulności nastrój.
Gdy za oknem spadają liście to znak, że pora na rozgrzewającą kolację wśród rodziny i przyjaciół. Zaprośmy ich do jadalni, by wspólnie zasiąść do stołu. Do przygotowania jesiennych dań świetnie sprawdzi się patelnia ze stali węglowej VARDAGEN, która ma podobne właściwości co jej żeliwne siostry, ale jest znacznie lżejsza i szybciej reaguje na temperaturę. Możemy ją wkładać do piekarnika, jak i serować na niej dania. Miłośnicy tradycyjnej zastawy również znajdą coś dla siebie. Porcelanowa kolekcja naczyń obiadowych UPPLAGA wykonana jest w budzącym nostalgię, rustykalnym stylu. Piękne, kwiatowe motywy dodają elegancji daniom oraz zachęcają do spotkań przy stole.
Nowości od IKEA to także kontynuacja odkrywania potencjału naturalnych, zrównoważonych materiałów. Seria koszy LUSTIGKURRE wykonana została z włókien łodygi nipy krzewinkowej - pochodzącej z Południowo-Wschodniej Azji. IKEA jest pierwszym światowym sprzedawcą, który włączył je do swojego asortymentu. Liście używane są głównie do produkcji dachów, ale łodygi nie mają wartości handlowej. Dzięki ich wykorzystaniu, rolnicy uzyskają dodatkowy dochód i zachętę do sadzenia szybko rosnących roślin, które chronią glebę przed erozją.
Piękne kosze wykonywane są ręcznie, dzięki czemu każdy z nich jest inny. Możemy postawić je np. w salonie i przechowywać w nich koc czy dodatkową poduszkę, żeby zawsze była pod ręką. A gdyby wybrać taką z wyjątkową historią? Poduszka ÅLANDSROT ozdobiona została kwiatowym wzorem w tulipany z 1889 r. zaczerpniętym z Musée de l’Impression sur Étoffes (Muzeum Drukowanych Tkanin) w Miluzie we Francji. Tkanina poduszki wykonana jest w 40% z bawełny pochodzącej z bardziej zrównoważonych źródeł i w 60% z poliestru z recyklingu. Jeśli od tradycyjnych wzorów bardziej wolimy jednak te inspirowane orientem, możemy sięgnąć po poszewkę TILLTALANDE z wyszywanymi ręcznie przez rzemieślników z Jordanii i Syrii wzorami wielbłądów oraz palm. Tym wyborem nie tylko wprowadzamy oryginalny dodatek do naszego domu, ale przyczyniamy się także do lepszego życia wielu ludzi.
Październikowym nowościom towarzyszyć będzie również wyjątkowa, limitowana kolekcja tekstyliów, akcesoriów i dekoracji DEKORERA. Kolekcja powstała z inspiracji dziełami mistrzów malarstwa, takich jak Rembrandt, Vermeer i Hals i jest połączeniem bogatej kolorystyki z tradycyjnym, skandynawskim rzemiosłem. Sztukę do wnętrza możemy wprowadzić np. za pomocą tac, nawiązujących do obrazów Vermeera i Da Vinci – mogą posłużyć jako dekoracje ścian albo taca do podawania kawy. Ponadto znajdziemy tekstylia w kontrastujących kolorach i wzorach, które wprost zachęcają do otulenia się nimi w chłodne, ciemne wieczory.
DEKORERA oraz nowości do kupienia będą już od 1 października w sklepach IKEA i na IKEA.pl.
Kolekcja DEKORERA jest limitowana i dostępna do wyczerpania zapasów, dlatego nie warto zwlekać i odwiedzić sklepy stacjonarne lub online jeszcze przed świętami.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.
Prawo
Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.