Zaproś jesienne nowości od IKEA do swojego domu i stwórz niepowtarzalny klimat!
Jesień coraz bliżej, dlatego jest to idealny moment, żeby ciepłe barwy ziemi i miękkie tkaniny pojawiły się w naszych mieszkaniach. Umilmy sobie ten czas dzięki nostalgicznej kolekcji inspirowanej sztuką, która przeniesie nas do dawnych lat, pełnych portretów, obrazów martwej natury i XVII wiecznych mistrzów. To będzie piękna jesień!
Kiedy noce staja się coraz dłuższe, chętnie zasiadamy z ulubionym kocem i herbatą na kanapie, pozwalając sobie na odpoczynek i wyciszenie. Październikowe nowości od IKEA pełne są produktów stworzonych właśnie z myślą o takich chwilach. Tradycyjny styl i neutralne, ciepłe kolory, między innymi ciemnej zieleni i czerwieni oraz produkty inspirowane malarstwem holenderskich mistrzów wprowadzą jesienno-zimowy, pełen przytulności nastrój.
Gdy za oknem spadają liście to znak, że pora na rozgrzewającą kolację wśród rodziny i przyjaciół. Zaprośmy ich do jadalni, by wspólnie zasiąść do stołu. Do przygotowania jesiennych dań świetnie sprawdzi się patelnia ze stali węglowej VARDAGEN, która ma podobne właściwości co jej żeliwne siostry, ale jest znacznie lżejsza i szybciej reaguje na temperaturę. Możemy ją wkładać do piekarnika, jak i serować na niej dania. Miłośnicy tradycyjnej zastawy również znajdą coś dla siebie. Porcelanowa kolekcja naczyń obiadowych UPPLAGA wykonana jest w budzącym nostalgię, rustykalnym stylu. Piękne, kwiatowe motywy dodają elegancji daniom oraz zachęcają do spotkań przy stole.
Nowości od IKEA to także kontynuacja odkrywania potencjału naturalnych, zrównoważonych materiałów. Seria koszy LUSTIGKURRE wykonana została z włókien łodygi nipy krzewinkowej - pochodzącej z Południowo-Wschodniej Azji. IKEA jest pierwszym światowym sprzedawcą, który włączył je do swojego asortymentu. Liście używane są głównie do produkcji dachów, ale łodygi nie mają wartości handlowej. Dzięki ich wykorzystaniu, rolnicy uzyskają dodatkowy dochód i zachętę do sadzenia szybko rosnących roślin, które chronią glebę przed erozją.
Piękne kosze wykonywane są ręcznie, dzięki czemu każdy z nich jest inny. Możemy postawić je np. w salonie i przechowywać w nich koc czy dodatkową poduszkę, żeby zawsze była pod ręką. A gdyby wybrać taką z wyjątkową historią? Poduszka ÅLANDSROT ozdobiona została kwiatowym wzorem w tulipany z 1889 r. zaczerpniętym z Musée de l’Impression sur Étoffes (Muzeum Drukowanych Tkanin) w Miluzie we Francji. Tkanina poduszki wykonana jest w 40% z bawełny pochodzącej z bardziej zrównoważonych źródeł i w 60% z poliestru z recyklingu. Jeśli od tradycyjnych wzorów bardziej wolimy jednak te inspirowane orientem, możemy sięgnąć po poszewkę TILLTALANDE z wyszywanymi ręcznie przez rzemieślników z Jordanii i Syrii wzorami wielbłądów oraz palm. Tym wyborem nie tylko wprowadzamy oryginalny dodatek do naszego domu, ale przyczyniamy się także do lepszego życia wielu ludzi.
Październikowym nowościom towarzyszyć będzie również wyjątkowa, limitowana kolekcja tekstyliów, akcesoriów i dekoracji DEKORERA. Kolekcja powstała z inspiracji dziełami mistrzów malarstwa, takich jak Rembrandt, Vermeer i Hals i jest połączeniem bogatej kolorystyki z tradycyjnym, skandynawskim rzemiosłem. Sztukę do wnętrza możemy wprowadzić np. za pomocą tac, nawiązujących do obrazów Vermeera i Da Vinci – mogą posłużyć jako dekoracje ścian albo taca do podawania kawy. Ponadto znajdziemy tekstylia w kontrastujących kolorach i wzorach, które wprost zachęcają do otulenia się nimi w chłodne, ciemne wieczory.
DEKORERA oraz nowości do kupienia będą już od 1 października w sklepach IKEA i na IKEA.pl.
Kolekcja DEKORERA jest limitowana i dostępna do wyczerpania zapasów, dlatego nie warto zwlekać i odwiedzić sklepy stacjonarne lub online jeszcze przed świętami.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.