Komunikaty PR

15 wrzesień, Europejski Dzień Prostaty Badania profilaktyczne – dlaczego są tak

2024-09-18  |  15:00
Biuro prasowe

Od 2006 roku z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Urologicznego obchodzimy Europejski Dzień Prostaty przypadający na 15 września, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat chorób gruczołu krokowego.

Rak  prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn, zwłaszcza po 50. roku życia. Profilaktyka odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu tej choroby na wczesnym etapie, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Rak prostaty we wczesnej fazie może nie dawać jednoznacznych objawów, dlatego regularne badania są więc niezwykle istotne.

 

O mężczyznach mówi się, że mniej dbają o zdrowie niż kobiety, za późno zgłaszają się do lekarza z dolegliwościami, unikają profilaktycznych badań. Możesz zmienić tę opinię, nie odkładając swojego zdrowia na dalszy plan.

 

Jakie objawy mogą być powodem do niepokoju?

Rak prostaty rozwija się powoli i we wczesnych stadiach często nie daje charakterystycznych objawów, co utrudnia jego wykrycie. Objawy mogą sugerować łagodny rozrost prostaty, który również występuje u mężczyzn w podeszłym wieku. W miarę postępu choroby mogą pojawić się różnorodne symptomy, które powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u lekarza.

  • Problemy z oddawaniem moczu – jedne z najczęstszych i najwcześniejszych objawów.
  • Ból i dyskomfort podczas oddawania moczu – w miarę rozwoju nowotworu, prostata może uciskać na cewkę moczową, co powoduje dyskomfort lub ból podczas oddawania moczu oraz zwężenie strumienia moczu.
  • Krew w moczu lub nasieniu (krwiomocz, hematospermia) – obecność krwi w moczu lub nasieniu to objawy, które zawsze wymagają konsultacji medycznej. Mogą wskazywać na zaawansowane stadium raka prostaty lub inne schorzenia układu moczowo-płciowego​.
  • Problemy z erekcją i potencją – rak prostaty może wpływać na funkcje seksualne, powodując problemy z erekcją. W niektórych przypadkach, zaburzenia erekcji mogą być jednym z pierwszych objawów nowotworu​.
  • Ból w okolicach miednicy, bioder i dolnej części pleców – jeżeli rak prostaty jest bardziej zaawansowany, może dochodzić do naciekania tkanek i przerzutów do kości, co objawia się bólami w okolicy lędźwiowej, bioder czy ud. Ból może być stały lub nasilać się podczas ruchu.
  • Ogólne osłabienie i utrata masy ciała – jak w przypadku innych nowotworów, w zaawansowanych stadiach mogą występować objawy ogólnoustrojowe, takie jak nagła utrata wagi, zmęczenie oraz brak apetytu.

Brak objawów nie powinien być wytłumaczeniem dla unikania badań profilaktycznych. Łagodny rozrost prostaty  jest jednym z najczęstszych schorzeń mężczyzn w wieku podeszłym. Rozpoznanie choroby umożliwia podjęcie właściwej terapii i złagodzenie objawów.

 

Jakie badania powinniśmy wykonywać regularnie?

Regularne badania to klucz do wczesnego wykrycia raka prostaty. Do najważniejszych badań profilaktycznych zaliczamy:

  • Oznaczenie poziomu PSA (antygenu specyficznego dla prostaty) – to proste badanie krwi, które pozwala wykryć nieprawidłowości w gruczole krokowym. Podwyższone stężenie PSA może wskazywać na raka, ale nie jest to jedyny wskaźnik. Ostateczne rozpoznanie nowotworu wymaga dalszych badań.
  • Badanie per rectum – fizykalne badanie prostaty przez odbyt, które pozwala lekarzowi ocenić jej konsystencję. Charakterystycznym objawem nowotworu jest twarda, spoista struktura gruczołu.
  • Biopsja prostaty – w przypadku nieprawidłowych wyników badań, lekarz może zlecić pobranie fragmentu tkanki do badania histopatologicznego, które pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie obecności komórek nowotworowych​.

 – W celu ułatwienia diagnostyki mężczyzn zachęcamy do skorzystania  konsultacji z lekarzem urologiem, który w ramach indywidualnego przeglądu zdrowia zaleci m.in. wykonanie podstawowych badań profilaktycznych takich jak: badania ogólnego moczu, morfologii , kreatyniny, mocznika, kwasu moczowego,  PSA, testosteronu oraz badania USG układu moczowego  oceniającego  nerki, moczowody,  gruczoł krokowy (prostatę) oraz zaleganie moczu po mikcji. Urolog pomoże zadbać o podstawy profilaktyki, w tym  także nauki samobadania jąder. Oceni czynniki ryzyka, na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego oraz ustali spersonalizowany plan opieki zdrowotnej. – mówi Aneta Sęk, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych centrum diagnostycznego 4Dcenter.

Objawy raka prostaty mogą być początkowo subtelne i niespecyficzne, co powoduje ich częste bagatelizowanie. Dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne, szczególnie po 50. roku życia lub wcześniej, jeśli występują czynniki ryzyka, takie jak występowanie choroby w rodzinie. Wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na skuteczne i szybkie leczenie oraz powrót do zdrowia. Jest zatem bardzo istotne, aby osoby szczególnie z grupy ryzyka , nie zwlekały w oczekiwaniu na pierwsze objawy. Profilaktyka to kluczowy element w dbaniu o zdrowie i długie życie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym? Biuro prasowe
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację
Zdrowie Młode kobiety a ryzyko raka piersi – Różowe Patrole edukują o profilaktyce
2024-09-24 | 15:30

Młode kobiety a ryzyko raka piersi – Różowe Patrole edukują o profilaktyce

Rak piersi, szczególnie wśród młodych Polek w wieku 20-44 lata, jest najczęstszą przyczyną zgonów onkologicznych. Różowe Patrole OnkoCafe, działając u podstaw,
Zdrowie Wyjątkowa wystawa w Centrum Symulacji Medycznych w Białymstoku
2024-09-24 | 13:00

Wyjątkowa wystawa w Centrum Symulacji Medycznych w Białymstoku

Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego oraz wyzwań, które na co dzień podejmują opiekunowie osób

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Rośnie zapotrzebowanie na dietetyków. Przekłada się to na rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem

Ostatnie lata przyniosły duży rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem człowieka i dietetyką. Zapotrzebowanie na ekspertów w tych dziedzinach rośnie przede wszystkim ze względu na większą świadomość społeczną na temat wpływu diety na zdrowie i życie. A Polacy wciąż najbardziej ufają poradom żywieniowym właśnie ze strony lekarzy i dietetyków. Nowe kadry są potrzebne także producentom żywności i placówkom edukacyjnym, np. do prowadzenia edukacji zdrowotnej, nowego obowiązkowego przedmiotu w szkołach, a także w rozwoju dziedziny sprofilowanego żywienia.

Psychologia

Piotr Zelt: Tygodniowo udaje mi się przejechać na rowerze 250–300 kilometrów. Bardzo fajnie to czyści głowę i jest to forma medytacji sportowej

Aktor z dumą przyznaje, że robi niesamowite wyniki na rowerze szosowym. Nie wyobraża już sobie życia bez dwóch kółek i w każdą trasę wyjeżdża spokojny, bo umie sam naprawić większość usterek. Piotr Zelt preferuje aktywny styl życia, bo jak podkreśla – sport pomaga mu zachować dobrą kondycję, pozwala pozbyć się stresu i poprawia samopoczucie. Od wielu lat uprawia windsurfing, narciarstwo alpejskie, a także gra w hokeja.