15 wrzesień, Europejski Dzień Prostaty Badania profilaktyczne – dlaczego są tak
Od 2006 roku z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Urologicznego obchodzimy Europejski Dzień Prostaty przypadający na 15 września, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat chorób gruczołu krokowego.
Rak prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn, zwłaszcza po 50. roku życia. Profilaktyka odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu tej choroby na wczesnym etapie, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Rak prostaty we wczesnej fazie może nie dawać jednoznacznych objawów, dlatego regularne badania są więc niezwykle istotne.
O mężczyznach mówi się, że mniej dbają o zdrowie niż kobiety, za późno zgłaszają się do lekarza z dolegliwościami, unikają profilaktycznych badań. Możesz zmienić tę opinię, nie odkładając swojego zdrowia na dalszy plan.
Jakie objawy mogą być powodem do niepokoju?
Rak prostaty rozwija się powoli i we wczesnych stadiach często nie daje charakterystycznych objawów, co utrudnia jego wykrycie. Objawy mogą sugerować łagodny rozrost prostaty, który również występuje u mężczyzn w podeszłym wieku. W miarę postępu choroby mogą pojawić się różnorodne symptomy, które powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u lekarza.
- Problemy z oddawaniem moczu – jedne z najczęstszych i najwcześniejszych objawów.
- Ból i dyskomfort podczas oddawania moczu – w miarę rozwoju nowotworu, prostata może uciskać na cewkę moczową, co powoduje dyskomfort lub ból podczas oddawania moczu oraz zwężenie strumienia moczu.
- Krew w moczu lub nasieniu (krwiomocz, hematospermia) – obecność krwi w moczu lub nasieniu to objawy, które zawsze wymagają konsultacji medycznej. Mogą wskazywać na zaawansowane stadium raka prostaty lub inne schorzenia układu moczowo-płciowego.
- Problemy z erekcją i potencją – rak prostaty może wpływać na funkcje seksualne, powodując problemy z erekcją. W niektórych przypadkach, zaburzenia erekcji mogą być jednym z pierwszych objawów nowotworu.
- Ból w okolicach miednicy, bioder i dolnej części pleców – jeżeli rak prostaty jest bardziej zaawansowany, może dochodzić do naciekania tkanek i przerzutów do kości, co objawia się bólami w okolicy lędźwiowej, bioder czy ud. Ból może być stały lub nasilać się podczas ruchu.
- Ogólne osłabienie i utrata masy ciała – jak w przypadku innych nowotworów, w zaawansowanych stadiach mogą występować objawy ogólnoustrojowe, takie jak nagła utrata wagi, zmęczenie oraz brak apetytu.
Brak objawów nie powinien być wytłumaczeniem dla unikania badań profilaktycznych. Łagodny rozrost prostaty jest jednym z najczęstszych schorzeń mężczyzn w wieku podeszłym. Rozpoznanie choroby umożliwia podjęcie właściwej terapii i złagodzenie objawów.
Jakie badania powinniśmy wykonywać regularnie?
Regularne badania to klucz do wczesnego wykrycia raka prostaty. Do najważniejszych badań profilaktycznych zaliczamy:
- Oznaczenie poziomu PSA (antygenu specyficznego dla prostaty) – to proste badanie krwi, które pozwala wykryć nieprawidłowości w gruczole krokowym. Podwyższone stężenie PSA może wskazywać na raka, ale nie jest to jedyny wskaźnik. Ostateczne rozpoznanie nowotworu wymaga dalszych badań.
- Badanie per rectum – fizykalne badanie prostaty przez odbyt, które pozwala lekarzowi ocenić jej konsystencję. Charakterystycznym objawem nowotworu jest twarda, spoista struktura gruczołu.
- Biopsja prostaty – w przypadku nieprawidłowych wyników badań, lekarz może zlecić pobranie fragmentu tkanki do badania histopatologicznego, które pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie obecności komórek nowotworowych.
– W celu ułatwienia diagnostyki mężczyzn zachęcamy do skorzystania konsultacji z lekarzem urologiem, który w ramach indywidualnego przeglądu zdrowia zaleci m.in. wykonanie podstawowych badań profilaktycznych takich jak: badania ogólnego moczu, morfologii , kreatyniny, mocznika, kwasu moczowego, PSA, testosteronu oraz badania USG układu moczowego oceniającego nerki, moczowody, gruczoł krokowy (prostatę) oraz zaleganie moczu po mikcji. Urolog pomoże zadbać o podstawy profilaktyki, w tym także nauki samobadania jąder. Oceni czynniki ryzyka, na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego oraz ustali spersonalizowany plan opieki zdrowotnej. – mówi Aneta Sęk, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych centrum diagnostycznego 4Dcenter.
Objawy raka prostaty mogą być początkowo subtelne i niespecyficzne, co powoduje ich częste bagatelizowanie. Dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne, szczególnie po 50. roku życia lub wcześniej, jeśli występują czynniki ryzyka, takie jak występowanie choroby w rodzinie. Wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na skuteczne i szybkie leczenie oraz powrót do zdrowia. Jest zatem bardzo istotne, aby osoby szczególnie z grupy ryzyka , nie zwlekały w oczekiwaniu na pierwsze objawy. Profilaktyka to kluczowy element w dbaniu o zdrowie i długie życie.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.