Akcja „Skonsultuj z Farmaceutą” w Atrium Biała
Przyjdź na bezpłatne badania do Atrium Biała i zadbaj o swoje zdrowie w ramach inicjatywy „Skonsultuj z Farmaceutą”! Już w najbliższą sobotę 13 kwietnia, białostoczanie będą mogli skorzystać z szeregu badań i porad, udzielanych bezpłatnie przez młodych medyków. Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji działające przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
„Skonsultuj z Farmaceutą” to ogólnopolska prozdrowotna akcja edukacyjna, podczas której przeszkoleni wolontariusze wykonują podstawowe pomiary medyczne. W najbliższą sobotę, w 12 największych miastach Polski, w wybranych lokalizacjach, przyszli farmaceuci przeprowadzać będą podstawowe badania profilaktyczne oraz udzielać konsultacji medycznych. Wzorem poprzednich lat w tegoroczną edycję włączyła się także białostocka galeria Atrium Biała, będąca miejscem organizacji sobotniej akcji poświęconej tym razem chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Podczas wydarzenia będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji w zakresie zdrowego stylu życia i profilaktyki. Tego dnia będą wykonywane pomiary poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego oraz analizy składu masy ciała. Na miejscu będzie można skorzystać z porad farmaceuty, dietetyka czy kosmetologa.
Wolontariusze odpowiadać będą na pytania związane z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego. W sobotniej akcji weźmie udział także Fundacja DKMS. Na jej stoisku wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18-55 lat, będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Podczas akcji prowadzona będzie również zbiórka publiczna na pokrycie kosztów rejestracji potencjalnych dawców, który tego dnia dokonają rejestracji. Dodatkowo, na stoisku Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Medycyny Ratunkowej, przybliżone zostaną zasady pierwszej pomocy.
– W codziennym pędzie brakuje nam czasu na kompleksowe zadbanie o zdrowie. Profilaktyka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu wielu schorzeń. Dlatego po raz kolejny wspólnie ze studentami farmacji stworzyliśmy miejsce, gdzie będzie można szybko i bezpłatnie wykonać wiele badań oraz zasięgnąć fachowej opinii. We współpracy z nimi umożliwiamy mieszkańcom profilaktykę, przyczyniając się tym samym do zwiększenia świadomości społecznej na temat dbania o zdrowie– mówi Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała.
Wydarzenie odbędzie się 13 kwietnia, w godzinach 10.00-16.00, w pasażu przy sklepie Reserved w Atrium Biała.
Więcej informacji na stronie www.atrium-biala.pl oraz na profilu Fb: https://www.facebook.com/AtriumBiala.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.